Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Leki » Mirra - właściwości , Jak działa mirra

Jak stosować mirrę?

Mirra to silnie aromatyczny, wysuszony sok żywiczny – pozyskiwany głównie z balsamowca mirry (Commiphora myrrha) oraz pokrewnych mu gatunków. Ten bursztynowy pożytek przez wieki był uznawany za wonne panaceum, które działa na ciało i duszę. Współczesne badania potwierdzają niezwykłe, uniwersalne wręcz właściwości mirry.

Mirra jest gumożywicą: zawiera związki charakterystyczne dla żywic a dodatkowo jeszcze składniki typowe dla gum roślinnych. Bogaty skład chemiczny stanowi o jej wyjątkowej użyteczności.
Mirra wykazuje działanie:
- Ogólnie odkażające oraz przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne – od wieków stosowano ją do odkażania skóry, skaleczeń, do likwidacji czyraków, ropni i trądziku. Wykazuje wysoką skuteczność w leczeniu grzybic – szczególnie tych, które dotykają kobiece narządy płciowe lub stopy. Likwiduje drobnoustroje wywołujące zakażenia dróg oddechowych, wspomaga leczenie kaszlu i astmy.
Przeciwzapalne – doskonale nadaje się do leczenia stanów zapalnych wywołanych przez drobnoustroje, bądź spowodowanych czynnikami mechanicznymi.
- Kojące, gojące i regenerujące  – owania różnego rodzaju wyprysków i wykwitów skórnych. Przyspiesza gojenie się ran i uszkodzeń, poprawia wygląd skóry, wspomaga walkę ze zmarszczkami i wiotczeniem skóry.
- Normalizujące na gruczoły łojowe – skóra pielęgnowana olejkiem z mirry zyskuje zdrowy, jędrny wygląd, jest pachnąca i świeża. Mirra znosi silny, przykry zapach potu.
- Obkurczające – tak działa na naczynia krwionośne, pory skóry i gruczoły łojowe. Hamuje wydzielanie potu, ułatwia tamowanie krwawień, leczy hemoroidy.
- Przeciwbólowe – właściwość tę wykorzystywano już ponad 2000 lat temu. Mirrę mieszano z winem i podawano cierpiącej osobie. Prowadzone obecnie badania potwierdzają przeciwbólowe działanie mirry.
- Obniżające poziom cholesterolu we krwi.
- Przeciwnowotworowe – to zasługa zawartych w mirze związków seskwiterpenowych.
- Pobudzające – tak działa na układ pokarmowy: ułatwia i zwiększa wydzielanie soków trawiennych.
- Pielęgnacyjne – normalizuje stan skóry, regeneruje ją, upiększa, ujędrnia i odkaża.
- Przeciwdepresyjne i odprężające – olejek z mirry to idealny składnik kadzidełek likwidujących stres. Przy okazji odświeża i odkaża powietrze w pomieszczeniu.

Mirrę stosuje  się przy schorzeniach dróg oddechowych, rodnych, w chorobach i stanach zapalnych  skóry oraz śluzówki jamy ustnej, przy uporczywym kaszlu (bronchit), zakażeniach dróg oddechowych, astmie, w leczeniu stanów rozchwiania równowagi psychicznej, przemęczeniu, depresji i w likwidacji stresu. Mirrę można znaleźć w perfumach oraz w kosmetykach (kremy, maseczki, lotiony, szampony). W postaci wodno-akoholowego wyciągu jest składnikiem leków, nalewek, mieszanin ziołowych.

Mirra jest też składnikiem past do zębów – wykorzystuje się jej znaczenie przeciwzapalne, odkażające, przeciwbólowe i zmniejszające krwawienia z dziąseł.


Jakie zioła działają najepiej na odchudzanie?
Boli cię ząb? Przeczytaj o domowych sposobach na bóle zębów!
Rumiankowe remedium - na co pomaga rumianek
Jakie zioła są dobre na reumatyzm?
Jakie jest działanie jasnoty białej?
Jakie zioła stosować na wzdęcia?
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.