Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Leki » Leki osłonowe - stosowanie, Jak stosować leki osłonowe

Jak stosować leki osłonowe?

Najczęściej pojęcie „leki osłonowe” kojarzone jest z probiotykami - preparatami odnawiającymi florę bakteryjną przewodu pokarmowego, których stosowanie zapobiega negatywnym skutkom antybiotykoterapii. Tymczasem do leków osłonowych zalicza się jeszcze i inne rodzaje specyfików lub suplementy diety, których zadaniem jest ochrona organizmu przed skutkami zażywania lekarstw.

Leki i środki osłonowe stosuje się:


- Podczas przyjmowania antybiotyków. Do ochrony przed negatywnymi skutkami wyjałowienia organizmu, które może mieć miejsce przy antybiotykoterapii używa się probiotyków. Wg definicji podanej przez FAO - Organizację Narodów Zjednoczonych do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa oraz WHO - Światową Organizację Zdrowia, probiotyki to żywe organizmy, które - jeśli spożywane są w odpowiednich ilościach - wywierają pozytywny wpływ na zdrowie. W praktyce składnikami probiotyków są bakterie zaliczane do rodzajów Lactobacillus i Bifidibacterium oraz drożdże Saccharomyces boulardii. Mikroorganizmy te wchodzą w skład wielu preparatów dostępnych bez recepty w aptekach; są też dodawane do produktów spożywczych, np. jogurtów. Probiotyki powinny być stosowane podczas każdej antybiotykoterapii i kilka dni po jej zakończeniu. Celem takiego postępowania jest odnowienie flory bakteryjnej w wyjałowionym ustroju oraz ochrona organizmu przed atakiem drobnoustrojów chorobotwórczych w czasie, kiedy organizm wraca do równowagi po kuracji. Probiotyków nie stosujemy równocześnie z antybiotykami! Preparaty te powinny być podawane kilka godzin po przyjęciu antybiotyku - by korzystne dla zdrowia bakterie nie zostały zlikwidowane przez lekarstwo. Każdy preparat osłonowy przyjmuje się zgodnie z zaleceniem producenta. Warto zapytać lekarza o to, który lek osłonowy poleca przy konkretnym antybiotyku, biorąc pod uwagę indywidualne cechy pacjenta: wiek, podatność na choroby, itp.

leko osłonowe dawkowanie

photoxpress.com


- Podczas przyjmowania środków, które lecząc jedne organy, mogą negatywnie wpływać na pracę innych. Taka sytuacja ma miejsce np. podczas przyjmowania specyfików leczących zapalenie wątroby, przy terapii sterydami czy przy chemioterapii. Przyjmowane środki mogą negatywnie wpływać na kondycję wielu organów - najczęściej lekami osłonowymi ochrania się żołądek i wątrobę. Część z tych preparatów osłonowych można dostać w aptekach bez recepty. Środki działające silniej wydawane są tylko z polecenia lekarza. Każdy ze specyfików osłonowych musi być zażywany ściśle wg wskazań, a po preparaty dostępne bez recepty można sięgnąć po konsultacji z lekarzem prowadzącym podstawową terapię.

- Przy stosowaniu doustnej antykoncepcji - ochronna rola specyfików polega na przeciwdziałaniu skutkom ubocznym antykoncepcji hormonalnej. Wykorzystuje się tu siłę naturalnych składników, np. ziół, które regulują poziom libido, zmniejszają obciążenie wątroby czy redukują zatrzymywanie wody w organizmie.


Jakie działanie ma pyłek pszczeli?
Jakie leki warto wziąć na wakacje
Na co pomaga aloes? Jak go stosować?
Jak zrobić syrop czosnkowy na przeziębienie? Przepis!
Stosujesz antybiotyki na trądzik? Przeczytaj, jak odpowiednio ich używać!
Jakie działanie ma krwawnik?
1
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.