Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Leki » Czopki glicerynowe - stosowanie , Jak stosować czopki

Jak stosować czopki glicerynowe?

Informacje o poradzie

KatarzynaKatarzyna

autor porady:
Katarzyna Kieś-Kokocińska

spec. działu: Profilaktyka i Leczenie

dodano: 2011-02-17 13:53:08

wyświetleń: 15267

Słowa kluczowe

zobacz również

Czopki glicerynowe to powszechnie stosowany środek wspomagający oddanie stolca. Bezpieczne i skuteczne. Nie należy jednak przesadzać z ich stosowaniem.

Czopki glicerynowe rozpuszczają się w odbycie i drażnią ścianki dolnego odcinka jelita grubego. Tym samym ułatwiają i przyspieszają wypróżnienie. Stosowane są jako alternatywa dla lewatywy - jednak w opinii części osób nie czyszczą jelita tak skutecznie jak wlew doodbtyniczy.

Czopki glicerynowe są bezpieczne - można je stosować do likwidowania zaparć u malutkich dzieci, kobiet w ciąży i osób w podeszłym wieku. Przed ich zastosowaniem należy jednak obowiązkowo zasięgnąć opinii lekarza. Czopki glicerynowe mogą bowiem wpływać na wchłanianie innych leków dostarczanych do organizmu przez odbyt.

Czopki powinny być stosowane doraźnie. Zbyt częste ich używanie może doprowadzić do podrażnienia śluzówki jelita. Powstałe wówczas ból i dyskomfort w okolicy odbytnicy mogą wywołać efekt odwrotny: odruchowe zaciskanie zwieracza odbytu i zatrzymanie wydalania kału.

Czopki glicerynowe umieszcza się w odbycie: palcami należy lekko rozchylić okolice ujścia odbytu i delikatnie wsunąć lek do jelita. Osoba otrzymująca czopek powinna się rozluźnić, nie napinać mięśni ani nie zamykać zwieracza odbytu.

Uwaga:

Czopek w odbycie powinien się cały rozpuścić - trwa to kilka minut. W tym czasie należy wstrzymać parcie i wypróżnić się dopiero po całkowitym rozpuszczeniu środka.

Osoba umieszczająca czopek powinna wykonywać tę czynność czystymi rękami i mieć krotko przycięte paznokcie. Po zabiegu bezwzględnie należy dokładnie umyć ręce! Czopek powinien znaleźć się w odbycie cały. Najwygodniejsze pozycje do wsuwania czopków to:
- leżenie na boku z nogami lekko podciągniętymi pod klatkę piersiową
- w przysiadzie
- leżenie na plecach z nogami uniesionymi w górę.


Czy tylko pod oczy? Lecznicze zastosowania - świetlik!
Jak stosować gynostemmę?
Okłady - jaki rodzaj wybrać
Jak stosować kreatynę?
Na co pomaga dziewanna?
Jakie zioła działają najepiej na odchudzanie?
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.