Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Leki » Właściwości skrzypu , Skrzyp polny działanie

Jak działa skrzyp? Co można nim leczyć?

Skrzyp skrzypi - dosłownie. Osoby o dobrym słuchu mogą wychwycić charakterystyczny dźwięk podczas pocierania w dłoniach elementów tej rośliny. Skrzypienie zioła spowodowane jest występowaniem dużej ilości krzemionki. Krzemionkę można zaś nazwać substancją, dzięki któremu pewnie stoimy na nogach i czarujemy zdrowym wyglądem.

Krzemionka działa bowiem remineralizująco na twarde tkanki organizmu i sprzyja wchłanianiu tworzącego je fosforu. Dzięki temu skrzyp polny z powodzeniem jest stosowany w zapobieganiu i leczeniu osteoporozy oraz w leczeniu złamań kości. Krzemionka zapobiega również osłabieniu i niszczeniu paznokci, włosów, chrząstek i naczyń krwionośnych, bierze udział w syntezie kolagenu i zapobiega wchłanianiu  toksycznych jonów aluminium.

Krzem zawarty w krzemionce pochodzącej ze skrzypu polnego łatwo przenika przez ściany naczyń krwionośnych a jednocześnie wzmacnia je. Z tego powodu skrzyp wykorzystuje się jako zioło regulujące przepuszczalność naczyń krwionośnych i zapobiegające osadzaniu się cholesterolu na ich ściankach.

jak działa skrzypphotoxpress.com

Krzem pochodzący ze skrzypu jest wykorzystywany na bieżąco szczególnie do budowy i odbudowy tkanek szybkorosnących (skóra, włosy, paznokcie), do hamowania krwawień, pobudzania procesów krwiotwórczych, regeneracji chrząstek, poprawy elastyczności naskórka i błon śluzowych. Magazynowany jest m.in. w tkance łącznej.


Skrzyp polny ze względu na  wymienione wyżej właściwości i dużą zawartość bioaktywnej krzemionki poprawiającej wygląd skóry i jej tworów, z powodu wzmacniania kośćca i układu chrzęstno-stawowego i sporej zawartości łatwo przyswajalnych witamin i minerałów polecany jest osobom starszym.

Uwaga:

Cenną właściwością skrzypu polnego jest jego działanie moczopędne – z tego powodu stosowany jest w stanach zapalnych dróg moczowych, likwidacji obrzęków, leczeniu nadciśnienia, schorzeń serca i zaburzeń pracy nerek. Krzemionka zapobiega krystalizacji substancji mineralnych znajdujących się w drogach moczowych – działa jak ochronny koloid.

Od dawna znane są też przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i regeneracyjne właściwości skrzypu – wykorzystuje się je przy leczeniu trudno gojących się ran i do regeneracji uszkodzonej skóry oraz jej tworów. Zioło wykorzystuje się też do likwidowania zmian płucnych we wczesnym stadium gruźlicy.

Idealny sposób na wykorzystanie do maksimum wszystkich zalet skrzypu to picie codziennie 2-3 łyżeczek świeżo wyciśniętego soku z rośliny. Jeśli takich możliwości nie ma, pozostaje sięgnąć po skrzyp w postaci herbatki, nalewki, wyciągu lub proszku.


Jakie zioła uspokajają? Jak je stosować?
Jakie działanie ma krwawnik?
Jakie zioła pomagają przy leczenie prostaty?
Jakie właściwości lecznicze ma lipa?
Jak stosować leki moczopędne?
Jak działa i kiedy stosować lulek czarny?
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.