Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Leki » Właściwości skrzypu , Skrzyp polny działanie

Jak działa skrzyp? Co można nim leczyć?

Skrzyp skrzypi - dosłownie. Osoby o dobrym słuchu mogą wychwycić charakterystyczny dźwięk podczas pocierania w dłoniach elementów tej rośliny. Skrzypienie zioła spowodowane jest występowaniem dużej ilości krzemionki. Krzemionkę można zaś nazwać substancją, dzięki któremu pewnie stoimy na nogach i czarujemy zdrowym wyglądem.

Krzemionka działa bowiem remineralizująco na twarde tkanki organizmu i sprzyja wchłanianiu tworzącego je fosforu. Dzięki temu skrzyp polny z powodzeniem jest stosowany w zapobieganiu i leczeniu osteoporozy oraz w leczeniu złamań kości. Krzemionka zapobiega również osłabieniu i niszczeniu paznokci, włosów, chrząstek i naczyń krwionośnych, bierze udział w syntezie kolagenu i zapobiega wchłanianiu  toksycznych jonów aluminium.

Krzem zawarty w krzemionce pochodzącej ze skrzypu polnego łatwo przenika przez ściany naczyń krwionośnych a jednocześnie wzmacnia je. Z tego powodu skrzyp wykorzystuje się jako zioło regulujące przepuszczalność naczyń krwionośnych i zapobiegające osadzaniu się cholesterolu na ich ściankach.

jak działa skrzypphotoxpress.com

Krzem pochodzący ze skrzypu jest wykorzystywany na bieżąco szczególnie do budowy i odbudowy tkanek szybkorosnących (skóra, włosy, paznokcie), do hamowania krwawień, pobudzania procesów krwiotwórczych, regeneracji chrząstek, poprawy elastyczności naskórka i błon śluzowych. Magazynowany jest m.in. w tkance łącznej.


Skrzyp polny ze względu na  wymienione wyżej właściwości i dużą zawartość bioaktywnej krzemionki poprawiającej wygląd skóry i jej tworów, z powodu wzmacniania kośćca i układu chrzęstno-stawowego i sporej zawartości łatwo przyswajalnych witamin i minerałów polecany jest osobom starszym.

Uwaga:

Cenną właściwością skrzypu polnego jest jego działanie moczopędne – z tego powodu stosowany jest w stanach zapalnych dróg moczowych, likwidacji obrzęków, leczeniu nadciśnienia, schorzeń serca i zaburzeń pracy nerek. Krzemionka zapobiega krystalizacji substancji mineralnych znajdujących się w drogach moczowych – działa jak ochronny koloid.

Od dawna znane są też przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i regeneracyjne właściwości skrzypu – wykorzystuje się je przy leczeniu trudno gojących się ran i do regeneracji uszkodzonej skóry oraz jej tworów. Zioło wykorzystuje się też do likwidowania zmian płucnych we wczesnym stadium gruźlicy.

Idealny sposób na wykorzystanie do maksimum wszystkich zalet skrzypu to picie codziennie 2-3 łyżeczek świeżo wyciśniętego soku z rośliny. Jeśli takich możliwości nie ma, pozostaje sięgnąć po skrzyp w postaci herbatki, nalewki, wyciągu lub proszku.


Jak stosować gynostemmę?
Jakie jest działanie jasnoty białej?
Jakie zioła działają najepiej na odchudzanie?
Jakie działanie ma lukrecja?
Okłady - jaki rodzaj wybrać
Jakie działanie ma pyłek pszczeli?
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.