Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Leki » Pokrzywa działanie, Na co pomaga pokrzywa

Jak działa i na co pomaga pokrzywa?

Pokrzywy mamy w naszym kraju tyle, że można by siec ją porządnej wielkości kosą. I dobrze - bo to zioło bardzo korzystnie działające na układ moczowy i krew oraz poprawiające urodę. Niewielu wie, że pokrzywa może być kulinarnym specjałem, który uraduje podniebienie i jednocześnie uzdrowi organizm.

Choć pokrzywę spotkać można praktycznie wszędzie: od łąk i miedz między polami po skrajnie brzydkie nieużytki i pobocza autostrad, należy ją zbierać jedynie w miejscach czystych i oddalonych od szlaków komunikacyjnych. Tylko rośliny zebrane ze stanowisk czystych i niezatrutych dają gwarancję, że ich stosowanie przyniesie organizmowi szereg korzyści. Surowcem leczniczym są liście i korzenie.

Wskazaniami do stosowania pokrzywy są:
- Choroby układu moczowego - pokrzywa działa moczopędnie i ułatwia wypłukiwanie z organizmu patogenów oraz wytwarzanych przez nie toksyn. Z tego powodu stosuje się ją w zapaleniach dróg moczowych, kamicy moczowej, dnie moczanowej.
- Osłabienie i zatrucie organizmu, awitaminozy, zaburzenia przemiany materii - dzięki bogatej zawartości witamin i minerałów oraz naturalnych barwników roślinnych pokrzywa polecana jest jako roślina do przeprowadzania wiosennych kuracji oczyszczających i odtruwających organizm oraz do poprawy pracy enzymów i wzmocnienia układu odpornościowego. Zalecane jest picie soku (również z dodatkiem miodu), spożywanie młodych liści w sałatkach lub przyrządzanych jak szpinak.
- Krwawienia różnego rodzaju i niedobory w składzie krwi - zioło dzięki sporej zawartości witamin, w tym K i C, oraz garbników bardzo dobrze wspomaga tamowanie krwawień związanych z występowaniem różnych dolegliwości. Duża ilość mikroelementów, witamin oraz karotenoidów i chlorofilu podnosi poziom hemoglobiny we krwi, działa krwiotwórczo.
- Gościec, artretyzm, dolegliwości reumatyczne, bóle korzonkowe, rwy - idealnym, choć nieco bolesnym, sposobem na leczenie zapaleń stawów jest biczowanie chorych miejsc świeżo zebranymi pędami pokrzyw. Prowadzi to do poprawy krążenia krwi, uwrażliwienia zakończeń nerwowych i szybszego usuwania toksyn z miejsc objętych stanem zapalnym.
- Stany zapalne skóry, jamy ustnej, pochwy, łupież, osłabienie i wpadanie włosów - pokrzywę stosuje się zewnętrznie w formie naparu lub soku wyciśniętego z rośliny do przemywań, nasiadówek, okładów, płukanek
- Stany przedcukrzycowych i cukrzyca - zioło reguluje gospodarkę cukrami, wspomaga leczenie farmakologiczne.
- Nadmierne wydzielanie potu - roślina działa tonizująco na skórę i reguluje pracę gruczołów potowych. Przykrej potliwości można się pozbyć lub wyraźnie ją zmniejszyć zażywając kąpieli z naparze z liści pokrzywy lub odwarze z jej korzeni. W przypadku silnie pocących się stóp warto moczyć je w naparze z pokrzywy i szałwii.


Jakie jest działanie jasnoty białej?
Jak działa luteina? Kiedy ją brać?
Jakie działanie ma nagietek?
Jak stosować mirrę?
Jakie zioła stosować na wzdęcia?
Jak stosować kreatynę?
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.