Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Leczenie » Czerwone oko - przyczyny, Czerwone oko - leczenie

Zdarza Ci się mieć przekrwione oczy? Przyczyny i leczenie tzw. czerwonego oka

Informacje o poradzie

KarolinaKarolina

autor porady:
Karolina Kalicka

spec. działu: Profilaktyka i Leczenie

dodano: 2012-01-16 08:56:05

wyświetleń: 10806

Słowa kluczowe

zobacz również

Wielu z nas na pewno przynajmniej raz w życiu doświadczyło zespołu czerwonego oka. Często z tego powodu do lekarzy okulistów czy też lekarzy rodzinnych zgłaszają się pacjenci, którzy są zaniepokojeni, bo ich oczy stały się czerwone. Popularnie używane określenie – czerwone oko – nie jest jednostką chorobową, ale poprzez używanie go opisuje się w sposób bardzo ogólny objawy związane z przekrwieniem i zaczerwienieniem oka.

Znanych jest bardzo wiele przyczyn, które mogą powodować, że oko stanie się czerwone. Niektóre z nich są stosunkowo błahe i nie wymagają leczenia, inne z kolei są poważne i konieczne jest udzielenie choremu człowiekowi profesjonalnej pomocy.

Na początek przytoczmy poważniejsze przyczyny wystąpienia czerwonego oka. Zawsze bardzo istotne jest określenie, czy pacjentowi towarzyszą dodatkowo jakiekolwiek inne dolegliwości. Współistnienie silnego bólu oka, unikanie światła, nadmierne łzawienie wyraźnie podpowiadają, aby chory jak najszybciej zgłosił się do okulisty. Taka konfiguracja symptomów przemawiać może za atakiem jaskry, ale bezwzględnie wymaga różnicowania z zapaleniem tęczówki i ciałka rzęskowego.

Diagnostykę różnicową przeprowadza lekarz okulista. Wypytuje on pacjenta, czy nie ma on wrażenia, że widzi tęczowe koła. Lekarz musi określić i opisać wygląd źrenic pacjenta. Zwykle sprawdza się także obecność obrzęku rogówki, mierzy się również ciśnienie wewnątrzgałkowe oraz ocenia się, czy komora oka nie jest spłycona. Rozszerzone źrenice, widzenie tęczowych kół, obrzęk rogówki, spłycenie komory i podwyższone ciśnienie w gałce ocznej w połączeniu z wyżej opisanym zespołem symptomów wskazują na atak jaskry. Wówczas leczenie polega na podawaniu miejscowo kropli do oczu zawierających piokarpinę. Zleca się również stosowanie ogólnie leku o nazwie acetamizol. Pomocne są także leki z grupy beta-blokerów.

Warto zdawać sobie sprawę, że zespół czerwonego oka może wystąpić w przebiegu zapalenia twardówki czy też zapalenia nadtwardówki. Taki procesy zapalne nierzadko są jednym z pierwszych symptomów chorób ogólnoustrojowych dotyczących tkanki łącznej.

Przekrwienie spojówek, które daje obraz czerwonego oka, wystąpić może w przebiegu alergicznego zapalenia spojówek. W takich wypadkach zawsze obecny jest świąd, bardzo często oko nadmiernie łzawi i piecze. W leczeniu wykorzystuje się krople do oczu zawierające preparaty przeciwhistaminowe, które znacząco łagodzą objawy.

Obraz czerwonego oka może powstać na skutek wylewów krwi pod spojówkę. Powtarzające się wylewy podspojówkowe mogą pojawiać się u chorych, u których stwierdza się zaburzenia krzepnięcia krwi, nadciśnienie tętnicze. Czasami u danej osoby występuje nadmierna kruchość naczyń. Wówczas większy wysiłek fizyczny, kaszel, wymioty mogą doprowadzić do takich krwotoków. Takie wylewy podspojówkowe same ograniczają się, dlatego nie leczy się ich u okulisty. Ważne jest natomiast odpowiednie leczenie ewentualnej choroby ogólnoustrojowej, np. nadciśnienia tętniczego.


Źle się czujesz? - Sprawdź czy to nie alergia pokarmowa
Dla poprawy jakości życia - jak skutecznie leczyć astmę oskrzelową?
Karmisz piersią? Sprawdź, czy nie nabawiłaś się zapalenia sutka!
Jak wyleczyć zapalenie ucha?
Jak rozpoznać, czy nasz maluch ma pleśniawki? Objawy!
Czym jest „ostry brzuch” w żargonie lekarskim? Jego przyczyny i objawy
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.