Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Leczenie » Wątroba - regeneracja, Jak zregenerować wątrobę

W jaki sposób można zregenerować wątrobę?

Informacje o poradzie

MagdalenaMagdalena

autor porady:
Magdalena Solarz

spec. działu: Zdrowie, Kosmetyki Naturalne

dodano: 2011-03-25 14:02:43

wyświetleń: 9458

Słowa kluczowe

zobacz również

Wiele czynników działa toksycznie na wątrobę. Do tych czynników należą na pewno niektóre leki jak i alkohol. To one najczęściej powodują uszkodzenie wątroby. Ich toksyczne działanie na ten organ nazywamy hepatotoksycznością.

Ogromna ilośc leków, w tym te dostępne bez recepty mogą wpływać niekorzystnie na wątrobę. Wielu z nich ewentualne działanie hepatotoksyczne jest zależne od stanu organizmu, od zawartości w nich odpowiednich związków chemicznych. Nie jest jednak powiedziane, że osoby zdrowe, bez towarzyszących chorób wątroby, nie sa narażone na uszkodznie wątroby spowodowane stosowaniem określonych leków.

W celu zregenerowania wątroby wykorzystuje się różne metody. Wśród nich popularna jest metoda chirurgiczna, która polega na usunięciu zniszczonego płata wątroby. Prawie zawsze płat ten regeneruje się. Często także metoda ta wykonywana jest w celu pozyskania materiału do przeszczepu. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że często powtarzające się działanie hepatotoksyczne czy to leków, alkoholu czy wirusów, może doprowadzić do zaburzeń zdolności regeneracyjnych wątroby. Może dojść wtedy do zniszczenia architektury narządu, zwłóknienia tkanki, co prowadzi do marskości wątroby.

Lekarze bardzo często wykorzystują w profilaktyce i leczeniu chorób wątroby, nasiona ostropestu plamistego. Jest to jeden z naturalnych sposobów, często stosowany w celu przyspieszenia, a często nawet stworzenia możliwości regeneracji wątroby. Drugim surowcem, który korzystnie wpływa na wątrobę i jej zdolności regeneracyjne jest ziele dziurawca. Stosując te zioła, należy pamiętać, aby nie przyjmować ich z rana, gdyż mają działanie fototoksyczne- jest przyczyną nadwrażliwości na światło. Jeśli zażyjemy ten preparat, a następnie wyjdziemy z domu i narazimy się na działanie światła słonecznego, może dojść do oparzenia. Dlatego najlepiej zażywaćgo wieczorem.

W procesie regeneracji wątroby bardzo ważną rolę odgrywa także odpowiednia dieta chorego. Musi on unikać potraw tłustych, smażonych, unikać produktów, czy przypraw, które mogą podrażnić przewód pokarmowy, np. curry, pieprz. Dodatkowo konieczne jest odpowiednie umiejętne dawkowanie białka oraz całkowite wyeliminowanie alkoholu.

Bardzo ważne jest spożywanie produktów bogatych w taurynę. W organizmie jest ona wytwarzana z metioniny i cysteiny w jelitach, mózgu i w wątrobie. Przeciwdziała procesowi włóknienia wątroby, oraz wywiera wpływ na proces samozniszcenia kmórek wątroby. Warto więc dostarczać ją do organizmu wraz z rybami, mięsem czy podrobami.

Należy ograniczyć ilość spożywanych produktów mącznych oraz cukru, a zwiększyć zawartość błonnika, który oczyści nasz przewód pokarmowy. Błonnik występuje przede wszystkim w surowych warzywach.

Istnieje także wiele leków i suplementów diety, które działają korzystnie na wątrobę. Warto zainteresować się stanem naszej wątroby, zanim pojawią się problemy. Zgodnie z powiedzeniem, lepiej zapobiegać niż leczyć, należy dbać o odpowiednią dietę, ewentualnie wykorzystać dodatkowo suplementy diety.


Genialna neurochirurgia - opisujemy, jak wygląda leczenie wodogłowia
Ostra niewydolność nerek - co jest jej przyczyną i jak się objawia?
Jak zapobiec chorobom pasożytniczym?
Jak leczyć chorych z zespołem Sjögrena?
Tiki nerwowe - czym są i jak sobie z nimi radzić?
Jak się nie dać osteoporozie
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.