Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Leczenie » Trądzik różowaty - objawy, leczenie, Jak rozpoznać i leczyć trądzik różowaty

Trądzik różowaty - jak go rozpoznać i leczyć?

Informacje o poradzie

KarolinaKarolina

autor porady:
Karolina Kalicka

spec. działu: Profilaktyka i Leczenie

dodano: 2011-11-16 14:53:35

wyświetleń: 2540

Słowa kluczowe

zobacz również

Słysząc słowo „trądzik”, większość z nas przypomina sobie samego siebie w okresie dojrzewania i zmiany na twarzy, ramionach, które nieraz irytowały nas i sprawiały, że nie byliśmy zadowoleni z własnego wyglądu. Pojawiające się na skórze zaskórniki niekiedy wyprowadzały nas z równowagi. I tylko dość wymagająca i staranna pielęgnacja skóry połączona z odpowiednim leczeniem przynosiła poprawę.

Trądzik różowaty to jednak odmienna jednostka chorobowa, różni się ona wieloma cechami od trądziku pospolitego. Zacznijmy więc od etiologii choroby. W przypadku trądziku pospolitego dużą rolę odgrywają zarówno czynniki genetyczne, jak i hormonalne. Wiążą się one z nadmiernym wydzielaniem gruczołów łojowych.

Jak już wspomniano powyżej, trądzik pospolity jest zmorą przede wszystkim nastolatków. Natomiast trądzik różowaty dotyka głównie kobiet, które są dojrzałe. Często również pierwsze symptomy występują w okresie okołomenopauzalnym. Trądzik różowaty nie wywodzi się z nieprawidłowej pracy gruczołów łojotokowych. Badając jego podłoże, próbuje się znaleźć powiązanie między jego występowaniem a różnymi nieprawidłowościami w funkcjonowaniu gruczołów wydzielania wewnątrzwydzielniczego. Ponadto, obserwuje się, że trądzik różowaty czasem współistnieje z zaburzeniami ze strony przewodu pokarmowego. Często związane są one z zakażeniem błony śluzowej żołądka bakterią Helicobacter pyroli. Mogą także odnosić się do zwiększonej produkcji kwasu solnego w żołądku.

Uwzględnia się również rolę zaburzeń naczynioruchowych w rozwoju zmian skórnych w przebiegu trądziku różowatego. Prowadzone statystyki donoszą, że pacjenci z trądzikiem różowatym zazwyczaj mają jasną karnację skóry. Istnieje też możliwość, że u tych osób ekspozycja skóry bez uprzedniej jej ochrony sprawi, że pojawią się na niej zmiany świadczące o nadwrażliwości na promieniowanie słoneczne.

Jak przebiega trądzik różowaty?

Wyróżnia się kilka faz tej choroby. Początkowo są to dość subtelne oznaki, które nie niepokoją i nie przeszkadzają danej osobie. Zazwyczaj dochodzi wówczas do tego, że po wystawieniu odsłoniętej skóry na słońce prawie zawsze na twarzy pojawia się rumień, zaczerwienienie. Taki okres choroby nazywamy okresem rumieniowym. Oprócz zaczerwienienia mogą się pojawiać tzw. teleangiektazje. Wraz z upływem czasu zmiany na skórze twarzy są stale obecne, mówimy wtedy o trwałym rumieniu. Poza zaczerwienieniem twarzy, u pacjentów widoczne są poszerzenia naczyń krwionośnych.

Następnie na skórze twarzy, która jest już zaczerwieniona i widać na niej rozszerzone naczynia krwionośne, tworzą się grudki i krostki. Zwykle lokalizują się w obrębie nosa, policzków, czoła i brody. Tylko rzadko ciężkie postaci lub nieprawidłowo leczone mogą doprowadzić do wytworzenia guzków na skórze czy tarczek.

Jak leczyć trądzik różowaty?

Na pewno kuracja powinna odbywać się pod kontrolą dermatologa. Zazwyczaj zasadne jest podawanie pacjentom preparatów, które uszczelniają naczynia krwionośne. Zastosowanie mają także metronidazol, retnoidy, a czasem i antybiotyki, np. tetracykliny.


Jak leczyć nietrzymanie moczu
Ostra niewydolność nerek - co jest jej przyczyną i jak się objawia?
Jak leczyć anemię?
Czym leczyć zapalenie dziąseł?
Cholera - choroba możliwa do wyleczenia. Jak leczy się cholerę?
Jak leczyć chory błędnik?
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.