Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Leczenie » Krwotok – tamowanie, Jak zatamować krwotok

Pierwsza pomoc: tamowanie krwotoku

Krwawienie towarzyszy każdej ranie. Bardzo ważne jest jego zatamowanie, aby nie doszło do dużej, często zagrażającej życiu utraty krwi poszkodowanego.

Istnieją różne rodzaje krwawień, które stosunkowo łatwo rozpoznać - krwawienie miąższowe - gdy z całej powierzchni rany równomiernie wylewa się krew, krwawienie tętnicze, gdy krew ma kolor żywoczerwony, wydobywa się pulsacyjnym strumieniem i krwawienie żylne - krew ma kolor ciemnoczerwony.

Są różne sposoby zatamowania krwotoku. To jakiego użyjemy zależy przede wszystkim od wielkości krwawienia, a także od jego rodzaju. Drugi warunek nie jest w dużym stopniu brany pod uwagę przez osoby z poza środowiska medycznego, które udzielają pomocy.

Jeśli krwawienie nie jest obfite, to często wystarczy podnieść kończynę, która krwawi do góry powyżej serca. Przytrzymanie w górze odpowiednio ręki czy nogi, często prowadzi do zmniejszenia, a czasami nawet do prawie całkowitego zatamowania wylewu krwi. Można to wykorzystać np. przy skaleczeniu palca.

W poważniejszych przypadkach, wykonuje się uciśniecie rany z wykorzystaniem opatrunku uciskowego, a gdy ten nie pomaga opaski uciskowej. W przypadku krwawienia tętniczego zalecane jest uciśnięcie tętnicy powyżej zranienia.

Opatrunek uciskowy podobnie jak opaskę uciskową umieszcza się powyżej krwawiącej rany. Ich zadaniem jest naciśnięcie tkanek i naczyń tętniczych, co hamuje wypływ krwi. Należy pamiętać o tym, że opaska uciskowa nie może być dłużej niż 60 minut. Zahamowany dopływ krwi, może spowodować martwicę tych komórek.

Jeśli w ranie występuje jakieś ciało obce, np. źdźbła traw, należy je usunąć przez przemycie dużą ilością wody. Jeżeli natomiast w ranie tkwi wbity przedmiot, np. nóż, należy go pozostawić. Działa on jak blokada, hamuje wypływ krwi.

Wykonując opatrunek uciskowy, na krwawiącą ranę umieszczamy jałową gazę, którą następnie bandażujemy. Bezpośrednio na ranę nie należy kłaść waty czy ligniny, bo trudno je później usunąć. Tak wykonany opatrunek chroni przed nadmierną utratą krwi oraz zapewnia prawidłowy jej przepływ przez nieuszkodzone naczynia. Bardzo ważne jest, aby nie zmieniać opatrunków.

W wielu przypadkach opatrunek nie hamuje wypływu krwi w 100%, nie należy jednak co chwile zamieniać go na nowy. Natomiast jeżeli mimo opatrunku uciskowego krwawienie nadal jest bardzo obfite, należy zamienić opatrunek uciskowy na opaskę uciskową. Jest to jednak ostateczność.

W przypadku, gdy nie mamy możliwości wykonania opatrunku, należy ucisnąć ranę własną dłonią.

Opisane powyżej czynności nie są trudne, i myślę, że nikomu nie sprawiłyby trudności, a ich wykonanie często może uratować życie poszkodowanego.


Uzdrawiająca energia życiowa - wszystko o energoterapii
Jak leczyć zwyrodnienie stawów?
Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa - jak je rozpoznać?
Niezbyt popularne, ale znane - zapalenie kości. Objawy i leczenie
Masz afty? Sprawdź jak je leczyć!
 Anoreksja w rodzinie - jak pomóc anorektyczce
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.