Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Leczenie » Choroby pasożytnicze, Objawy chorób pasożytniczych

Objawy chorób pasożytniczych

O chorobach pasożytniczych mówimy wówczas, kiedy jeden organizm zamieszkuje inny, żywiąc się i wzrastając w jego wnętrzu. Organizm, który stanowi dom dla pasożyta nazywamy żywicielem i zazwyczaj doznaje on osłabienia i różnego rodzaju dolegliwości na skutek wyczerpania obecnością pasożyta, który osłabia funkcjonowanie organizmu żywiciela.

Pasożyty na obecność których wystawiony jest człowiek żyją w jego wnętrzu, szkodząc mu tym samym poprzez wydalanie różnego rodzaju szkodliwych substancji, także tych będących resztkami w procesach metabolicznych pasożytów.

Rodzajów pasożytów jest wiele i różne są ich podziały. Wszystkie jednak szkodzą organizmowi żywiciela.

Jednym z pasożytów, jaki może szkodzić człowiekowi jest motylica wątrobowa. Jej larwy mogą trafić do naszego układu pokarmowego poprzez zjedzenie roślin, na których larwy się znajdują. Motylica wątrobowa jest powodem choroby fascjolozy i prowadzi do schorzeń wątroby. Objawia się ona uczuciem nudności  i wymiotami, rozwolnieniem, brakiem apetytu i może prowadzić nawet do marskości wątroby.

Jednym z najpowszechniej występujących pasożytów w Polsce jest tasiemiec nieuzbrojony, który może rozwijać się i rosnąć w ludzkich jelitach nawet przez kilkanaście lat i osiągnąć kilkanaście metrów długości. W rezultacie w organizmie człowieka znajduje się wiele toksyn, ciało traci na wadze, dokuczliwe stają się mocne bóle brzucha. Obecność tasiemca leczy się farmakologicznie.

Inną odmianą, rzadziej występującą, jest tasiemiec uzbrojony. Wegetuje on w jelicie cienkim, gdzie osiąga kilka metrów długości. Objawy są podobne jak w przypadku tasiemca nieuzbrojonego i zwalcza się jego obecność też poprzez odpowiednie leki.

Owsiki z kolei często dokuczają dzieciom, znajdując się w ich jelicie grubym i wywołując u nich ból brzucha, nudności, stan nadpobudliwości. Dzieci najczęściej zarażają się poprzez źle umyte warzywa lub owoce, natomiast dorośli poprzez kontakt z miejscem, którego higiena może być na niskim poziomie, typu basen. Leczy się je za pomocą leków.

Glista ludzka jest innym powszechnie występującym ludzkim pasożytem w Polsce. Do zarażenia się do chodzi w sposób podobny jak w przypadku większości pasożytów, czyli poprzez nieumyte warzywa, owoce czy brudną wodę, ewentualnie basen. Połknięte larwy przedostają się do krwi oraz do płuc, skąd wędrują wyżej i znów połykane do żołądka i jelita. Zwalcza się je również farmakologicznie.

Większość pasożytów trafia do naszego organizmu poprzez brudną wodę, niedomyte warzywa i owce, brak odpowiedniej higieny. Aby uniknąć zarażenia należy myć dokładnie produkty, które będziemy zjadać, ręce, dbać o czystość wody, jaka pijemy oraz generalnie pamiętać o zasadach higieny.


Jakie zioła stosować na zaparcia?
Jak należy leczyć owsiki u dziecka? Radzi specjalista!
Na czym polega sinica?
Czy jest zespół Marfana? Charakterystyczne objawy
Przyczyny i objawy zwiększonego ciśnienia śródczaszkowego
Miastenia gravis - jakie są przyczyny i objawy miastenii?
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.