Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Leczenie » Operacja przegrody nosowej, Przegroda nosowa - zabieg

Na czym polega operacja przegrody nosowej?

Informacje o poradzie

KarolinaKarolina

autor porady:
Karolina Kalicka

spec. działu: Profilaktyka i Leczenie

dodano: 2012-01-16 09:36:10

wyświetleń: 3680

Słowa kluczowe

zobacz również

Zabiegi na przegrodzie nosowej wykonuje się w większości w sytuacjach, gdy dochodzi do skrzywienia przegrody nosowej. Przegroda ta składa się z części błoniastej, chrzęstnej i kostnej. Dzieli ona jamę nosową na dwie części.

Skrzywienie przegrody nosowej najczęściej spowodowane jest dwoma rodzajami przyczyn. Takie skrzywienie może być związane z nieprawidłowościami rozwojowymi, które polegają na nierównym wzroście chrząstki i kości przegrody nosa. Traktowane jest ono wówczas jako wada wrodzona. U osób dorosłych często do skrzywienia przegrody dochodzi w trakcie urazu nosa. Trzeba też wziąć pod uwagę, że wielu z nas nie ma idealnie prostej przegrody nosowej, a nie wynika to ani z urazu, ani z wady wrodzonej. Przyjęło się natomiast, że działania terapeutyczne wdraża się, gdy u pacjentów skrzywiona przegroda nosowa wywołuje objawy.

Jakie są najczęstsze objawy, które dawać może skrzywiona przegroda nosowa?

Najczęściej u takich chorych dochodzi do zaburzenia drożności nosa. Pacjenci odczuwają także trudności związane z oddychaniem. Wraz z upływem czasu pogorszeniu ulec może węch pacjenta. Czasami do obrazu klinicznego dołączają się bóle głowy. Typowo chorzy skarżą się na pojawiający się katar, zwany katarem naczynioruchowym. Występuje on, gdy dochodzi do szybkiej zmiany temperatury otoczenia. Wówczas pacjenci nagle kichają, taki katar szybko ustępuje. Ponadto pacjenci mogą częściej chorować na zapalenie zatok, które może mieć charakter nawrotowy.

Te objawy, które są uciążliwe dla pacjenta, skłaniają chorego do konsultacji z lekarzem. Jeśli dokuczają one pacjentowi, podejmuje się leczenie skrzywionej przegrody nosa. Polega ono na wykonaniu zabiegu operacyjnego. Istnieją dwie metody, które stosuje się w praktyce laryngologicznej. Za ich pomocą lekarze dążą do ustawienia przegrody nosowej w linii pośrodkowej ciała.

Popularne jest wykonywanie septoplastyki przegrody nosowej. Metoda ta wykorzystywana jest często przez laryngologów dziecięcych. Podczas zabiegu dokonuje się bardzo małego usunięcia części chrząstki i kości przegrody nosa, następnie ustawia się przegrodę pośrodkowo. Drugi sposób stosowany w leczeniu skrzywionej przegrody nosi nazwę podśluzówkowej resekcji przegrody nosa. W trakcie tego zabiegu operacyjnego wycina się skrzywioną chrząstkę i kość przegrody. Później lekarz zakłada specjalny opatrunek, który powinien być obecny u pacjenta przez około dobę po operacji. Oba zabiegi przeprowadzane są w znieczuleniu. Istnieje możliwość wykonania ich zarówno w znieczuleniu ogólnym, jak i w znieczuleniu miejscowym. Ostateczną decyzję podejmuje zawsze lekarz anestezjolog.

Narkoza ogólna daje pacjentom komfort, a lekarzom umożliwia spokojne przeprowadzenie zabiegu, co ma znaczenie zwłaszcza u dzieci. U osób, które są obciążone licznymi chorobami, a w związku z tym przyjmują wiele leków, częściej wykonuje się znieczulenie miejscowe. Pacjent jest hospitalizowany przez kilka dni. Po tygodniu od daty przeprowadzenia zabiegu zdejmuje się szwy.


Sposoby na bezsenność - jak poprawić jakość snu
Jak przebiega zapalenie wątroby typu C?
Na czym polega leczenie przepukliny brzusznej?
Na czym polega usuwanie kamieni nerkowych?
Wciąż budząca powszechny strach - sepsa. Czym właściwie jest?
Czym jest wyprysk kontaktowy?
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.