Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Leczenie » Lewatywa - jak wykonać , Jak zrobić lewatywę?

Na czym polega lewatywa? Jak ją zrobić?

Lewatywa, czyli wlew doodbytniczy, to jedna z najstarszych metod leczniczych polegająca na opróżnieniu i oczyszczeniu jelita grubego. Wykonuje się ją w celu terapeutycznym, przed porodem lub przed zabiegami diagnostycznymi czy operacyjnymi. Jeszcze niedawno stosowana głównie przez nielicznych, zyskuje coraz większą popularność m.in. z powodu wiary w jej działanie odtruwające organizm.

Lewatywę można wykonywać samodzielnie lub poprosić kogoś o pomoc - to najlepsze rozwiązanie dla tych, którzy nigdy jeszcze nie robili tego zabiegu. Przy pierwszych lewatywach sporo osób odczuwa zażenowanie - są to normalne reakcje i nie należy się ich wstydzić. Należy mieć na uwadze korzyści wynikające z przeprowadzenia wlewu doodbytniczego - wtedy łatwiej można uporać się z kłopotliwymi uczuciami.

lewatywa jak zrobić sxc.hu

Jak wykonać lewatywę?
- Należy zaopatrzyć się w zestaw do wykonywania lewatywy - w aptekach, sklepach medycznych czy nawet tych z artykułami zielarskimi dostępne są różne rodzaje zestawów. Przy wyborze należy kierować się: wiekiem osoby poddawanej zabiegowi i doświadczeniem wykonującego lewatywę. Dla dzieci najlepsze są gumowe gruszki z miękkiego tworzywa, zakończone kaniulą; osoby dorosłe mogą używać gruszek przeznaczonych specjalnie dla nich, albo zestawów różnej wielkości i różnych kształtów. Absolutnie konieczne jest przestrzeganie zasady: jeden zestaw dla jednej osoby! W jelicie grubym znajduje się pokaźna ilość drobnoustrojów, w tym szczepów chorobotwórczych. Dlatego - żeby zapobiec potencjalnemu przenoszeniu chorób z jednej osoby na drugą - nie wolno korzystać z zestawu do wlewu, którego używał już ktoś inny.

- Osoba poddawana lewatywie powinna przyjąć najdogodniejszą pozycję - tak, by łatwo można było wsunąć do odbytu końcówkę kanki: trzeba przyklęknąć lub położyć się na boku, plecach czy na brzuchu, albo oprzeć się o stabilny mebel.

- Koniec kanki lub odbyt należy nasmarować wazeliną lub neutralnym kremem kosmetycznym. Przed włożeniem końcówki do odbytu należy usunąć z niej powietrze.

- Czystymi palcami rąk rozsunąć delikatnie odbyt i ostrożnie umieścić w nim nasmarowaną końcówkę przyrządu.

- Napełnianie jelita wodą powinno przebiegać wolno i z uwzględnieniem reakcji osoby poddawanej lewatywie. Trzeba uważać, by nie wprowadzać do odbytu pęcherzyków powietrza.
- W czasie napełniania jelita wodą osoba, której wykonuje się lewatywę, powinna zachować spokój, wstrzymać potrzebę oddania stolca i głęboko, równomiernie oddychać.

- Wypróżnienie powinno mieć miejsce nie bezpośrednio po napełnieniu jelita wodą, ale po kilku minutach od wykonania wlewu.

Do wlewu należy stosować jedynie: przegotowaną, lekko ciepłą wodę (o temp. ok. 40ºCelsjusza), lekko ciepły napar z rumianku lub dostępne w aptekach gotowe preparaty.


Jak rozpoznać niedomykalność zastawki mitralnej? Co ją powoduje?
Na czym polega homeopatia?
Na czym polega syndrom widzenia komputerowego?
Objawy raka jajnika, jego etiologia i leczenie
Często sinieją Ci palce? Sprawdź, czy to nie choroba Raynauda!
Jakie choroby grożą paznokciom u stóp?
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.