Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Leczenie » Przepuklina brzuszna - leczenie , Jak leczyć przepuklinę brzuszną

Na czym polega leczenie przepukliny brzusznej?

Informacje o poradzie

MagdalenaMagdalena

autor porady:
Magdalena Solarz

spec. działu: Zdrowie, Kosmetyki Naturalne

dodano: 2011-06-22 13:40:01

wyświetleń: 3010

Słowa kluczowe

zobacz również

Przepuklina brzuszna to nieprawidłowe uwypuklenie w obrębie błony otrzewnej. Wykracza ono poza granice jamy brzusznej. Wyróżniamy różne typy przepukliny brzusznej: udową, pachwinową i pępkową.

Popularna jest opinia, że przepuklina pojawia się nagle pod wpływem wykonywanego wysiłku. Najczęściej w takich okolicznościach tylko objawia się istniejąca już przepuklina. Obserwuje sie zwiększoną częstość występowania tego schorzenia wraz z wiekiem. Jej przyczyną jest zaburzenie w syntezie i degradacje włokien kolagenowych.

Przepuklina szczególnie często występuje u osób z nadwagą, ludzi wykonujących pracę fizyczną, podnoszących ciężary. Częściej schorzenie to występuje u mężczyzn niż u kobiet. Może się ono rozwinąć w czasie ciąży, a u mężczyzn często towarzyszy ona przerostowi prostaty. Ponadto występuje u osób cierpiących na zaparcia czy przewlekłe choroby układu oddechowego.

Schorzenie to trzeba leczyć. Jedyną metodą leczenia przepukliny brzusznej jest leczenie operacyjne. Stosowane czasami leczenie zachowawcze z wykorzystaniem leków jest wykorzystywane jedynie jako przygotowanie do zabiegu operacyjnego. Obecnie wykorzystywana jest tzw. metoda “Trabucco”. Zabieg ten wykonywany jest z użyciem siatek propylenowych. Pacjenta wprowadza się w stan znieczulenia z użyciem środków znieczulających miejscowo. Już po dwóch godzinach od operacji, chory może opuścić szpital, jeśli towarzyszy mu osoba pełnoletnia. Do jamy brzusznej wprowadzana jest siatka, która z czasem zrasta się z otaczającymi tkankami, w obrębie których wystąpił ubytek. Metoda ta pozwala na szybki powrót pacjenta do codziennych zajęć i zmniejsza częstość występowania nawrotów w stosunku do liczby występujących po wykonaniu operacji metodą tradycyjną.  Metoda tradycyjna polega na dociągniętu rozerwanych tkanek chorego do siebie i ich zespoleniu. Ta metoda wymaga zasosowania znieczulenia ogólnego.

Uwaga:

Metoda “Trabucco” przez zastosowanie znieczulenia miejscowego pozwala na jej wykorzystanie u osób starszych i osób cierpiących na inne schorzenia towarzyszące.

Czym jest egzema i jak ją skutecznie leczyć?
Na czym polega diagnozowanie zespołu Aspergera u dorosłych?
Jak radzić sobie z zapaleniem błony śluzowej żołądka?
Masz bąble na stopach? Przeczytaj jak je usunąć!
Jak się nie dać osteoporozie
Jakie są objawy zespołu Klinefeltera?
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.