Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Leczenie » Przepuklina brzuszna - leczenie , Jak leczyć przepuklinę brzuszną

Na czym polega leczenie przepukliny brzusznej?

Informacje o poradzie

MagdalenaMagdalena

autor porady:
Magdalena Solarz

spec. działu: Zdrowie, Kosmetyki Naturalne

dodano: 2011-06-22 13:40:01

wyświetleń: 3071

Słowa kluczowe

zobacz również

Przepuklina brzuszna to nieprawidłowe uwypuklenie w obrębie błony otrzewnej. Wykracza ono poza granice jamy brzusznej. Wyróżniamy różne typy przepukliny brzusznej: udową, pachwinową i pępkową.

Popularna jest opinia, że przepuklina pojawia się nagle pod wpływem wykonywanego wysiłku. Najczęściej w takich okolicznościach tylko objawia się istniejąca już przepuklina. Obserwuje sie zwiększoną częstość występowania tego schorzenia wraz z wiekiem. Jej przyczyną jest zaburzenie w syntezie i degradacje włokien kolagenowych.

Przepuklina szczególnie często występuje u osób z nadwagą, ludzi wykonujących pracę fizyczną, podnoszących ciężary. Częściej schorzenie to występuje u mężczyzn niż u kobiet. Może się ono rozwinąć w czasie ciąży, a u mężczyzn często towarzyszy ona przerostowi prostaty. Ponadto występuje u osób cierpiących na zaparcia czy przewlekłe choroby układu oddechowego.

Schorzenie to trzeba leczyć. Jedyną metodą leczenia przepukliny brzusznej jest leczenie operacyjne. Stosowane czasami leczenie zachowawcze z wykorzystaniem leków jest wykorzystywane jedynie jako przygotowanie do zabiegu operacyjnego. Obecnie wykorzystywana jest tzw. metoda “Trabucco”. Zabieg ten wykonywany jest z użyciem siatek propylenowych. Pacjenta wprowadza się w stan znieczulenia z użyciem środków znieczulających miejscowo. Już po dwóch godzinach od operacji, chory może opuścić szpital, jeśli towarzyszy mu osoba pełnoletnia. Do jamy brzusznej wprowadzana jest siatka, która z czasem zrasta się z otaczającymi tkankami, w obrębie których wystąpił ubytek. Metoda ta pozwala na szybki powrót pacjenta do codziennych zajęć i zmniejsza częstość występowania nawrotów w stosunku do liczby występujących po wykonaniu operacji metodą tradycyjną.  Metoda tradycyjna polega na dociągniętu rozerwanych tkanek chorego do siebie i ich zespoleniu. Ta metoda wymaga zasosowania znieczulenia ogólnego.

Uwaga:

Metoda “Trabucco” przez zastosowanie znieczulenia miejscowego pozwala na jej wykorzystanie u osób starszych i osób cierpiących na inne schorzenia towarzyszące.

Boli cię stopa po treningu? Przeczytaj, jak ją leczyć!
Na czym polega leczenie kanałowe zęba
Czym jest zespół hemolityczny? Jak się go diagnozuje?
Jak pozbyć się ZŻP, czyli sposoby na żółte paznokcie
Na czym polegaj problemy z trzecim migdałem? O objawach, przyczynach, leczeniu!
Czym jest wrzodziejące zapalenie jelita grubego? Objawy i rozpoznanie
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.