Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Leczenie » Migrena oczna - przyczyny i leczenie, Jak się leczy migrenę oczną

Masz ataki bólu oczu i głowy? Może to migrena oczna! Przeczytaj o jej leczeniu!

Informacje o poradzie

MagdalenaMagdalena

autor porady:
Magdalena Solarz

spec. działu: Zdrowie, Kosmetyki Naturalne

dodano: 2011-03-25 11:39:47

wyświetleń: 11765

Słowa kluczowe

zobacz również

Migrena oczna, nazywana inaczej wzrokową lub klasyczną jest chorobą bardzo często występującą, która często przzyczynia się do pogarszenia jakości życia chorego. Może się rozwinąć w każdym wieku, znane są także liczne przypadki rozwoju tego schorzenia u dzieci do 12 roku życia.

Bardziej podatne na tą chorobę są kobiety, u których chorobę tę stwierdza się 3 razy częściej niż u mężczyzn. Jeżeli o chodzi o wiek, to zwiększone ryzyko zapadalności na migrenę jest po okresie dojrzewania oraz w okresie menopauzalnym. Do osób ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia tej choroby należą osoby, cierpiące na alergię pokarmową, u których stwierdza się częste zmiany ciśnienia, osoby narażone na stres, niedobór snu, zmęczenie.

Bezpośrednie przyczyny występowania migreny nie zostały do końca wyjaśnione. Stwierdzono, że w niektórych przypadkach może być to choroba dziedziczna, gdyż stwierdzono występowanie tej choroby w obrębie danej rodziny. Uważa się także, że na rozwój i nasilenie migreny ocznej ma wpływ godpodarka hormonalna, a dokładnie poziom estrogenów. W trakcie menstruacji dochodzi do spadku poziomu estrogenów w organizmie, co wywołuje atak migreny, natomiast w drugim i trzecim trymestrze ciąży, gdzie poziom tych hormonów jest podwyższony, kobiety znacznie łagodniej przechodzą tą chorobę- napady są rzadsze i mniej nasilone. Te badania potwierdzają fakt, że ryzyko rozwoju migreny znacznie zwiększa się w okresie menopauzy oraz że choroba ta częściej dotyka kobiet.

Oprócz przyczyn migreny ocznej określono czynniki, które wpływają na nasilenie bólu w czasie napadu migreny. Do takich czynników należą: produkty spożywcze- czekolada, tłuste pożywienie, alkohol; czynniki środowiskowe- silny wiatr, jaskrawe światło; zmiany hormonalne; wysiłek fizyczny i stres.

Napad migreny ocznej charakteryzuje się silnym bólem głowy, któremu towarzyszą problemy z widzeniem- zmienia się ostrośc widzenia, pojawia się tzw. aura, która charakteryzuje się błyskami świetlnymi, jaskrawymi czy zygzakowatymi liniami przed oczyma. Tego typu problemy ze wzrokiem trwają od 5 do 20 minut. Nie mają one żadnego trwalszego wpływu na ostrość widzenia.

Jest to choroba, której napady są nagłe i bardzo uporczywe. Chorzy na tą chorobę, powinni regularnie kontrolować ciśnienie krwi, w miarę możliwości unikać czynników(wyżej wymienionych), które mają negatywny wpływ na ewentualne wystąpienie czy nasilenie ataku migreny. Jeżeli chodzi o domowe sposoby leczenia migreny ocznej, to należą do nich: sen, który pomaga w pozbyciu się aury oraz zimny okład na oczy i czoło. Ponadto do swojej diety należy włączyć proudukty bogate w witaminy i składniki mineralne. Można także przyjmować suplementy diety, dostarczające do organizmu te składniki.

Leczenie farmakologiczne, które odpowiednio ustala lekarz, ma na celu uregulowanie gospodarki hormonalnej. Często zalecane są zastrzyki z sumatripanu, które dają pożądany efekt. Najczęściej chorzy przyjmują środki przeciwbólowe. Należy jednak pamiętać, iż stosowanie leków nie jest obojętne dla organizmu i niejednokrotnie, występujące efekty niepożądane znacznie przewyższają efekty terapeutyczne. Tak dzieje się np. w przypadku chorych na migrenę oczną, którzy stosując same leki przeciwbólowe, nie zdają sobie sprawy z tego, że często towarzyszące tej chorobie zaburzenia perystaltyki, wpływają negatywnie na wchłanianie tego leku z przewodu pokarmowego. Z tego powodu zalecana jest terapia skojarzona leków przeciwbólowych z lekami przeciwwymiotnymi.

Dopuszczalne jest także zastosowanie leków z grupy niesterydowych leków przeciwzapalnych(NLPZ). Są one dostępne bez recepty. Przy stosowaniu tych leków należy pamitać o tym, że nie możemy stosować dwóch lub więcej leków z tej grupy jednocześnie. Jest to ważne także z tego względu, że chory może niereagować na dany lek z tej grupy, ale mogą być u niego widoczne efekty leczenia innym lekiem także z grupy NLPZ. Kiedyś uznawanym i bardzo powszechnie stosowanym lekiem w leczeniu migreny był winian ergotaminy- sól związku należącego do alkaloidów sporyszu. Obecnie nie jest on stosowany, nawet jego jednorazowe podanie może być niebezpieczne.

W leczeniu migreny stosowanych jest wiele metod. Warto najpierw spróbować metod domowych, a dopiero, gdy one nie przynoszą pożądanych efektów, zastosować leczenie farmakologiczne. Wcześniej jednak warto skonsultować się z lekarzem.


Pierwsza pomoc: tamowanie krwotoku
Jak ziołami obniżyć ciśnienie?
Przyczyny i najczęstsze objawy udaru niedokrwiennego mózgu
Jak rozpoznać, czy nasz maluch ma pleśniawki? Objawy!
Jak leczyć chory błędnik?
Jak poradzić sobie ze swędzącą skórą?
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.