Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Leczenie » Tętniak - leczenie, Jak leczyć tętniaki

Kiedy na profilaktykę jest już za późno... jak leczy się tętniaki?

Informacje o poradzie

KarolinaKarolina

autor porady:
Karolina Kalicka

spec. działu: Profilaktyka i Leczenie

dodano: 2011-11-07 12:21:31

wyświetleń: 3160

Słowa kluczowe

zobacz również

Gdy mówimy o tętniaku, rozumiemy poprzez to pojęcie patologiczne poszerzenie odcinka tętnicy. Do takich zmian może dojść wyniku zadziałania na naczynie tętnicze wielu różnych czynników. Mogą powstawać one w przebiegu urazów, zmian zwyrodnieniowych, jako skutki przebytego zapalenia, u osób z predyspozycją genetyczną.

Największa ilość tętniaków tworzy się jednak na podłożu zmian, które zachodzą w naczyniach w przebiegu miażdżycy. Dlatego niezmiernie ważne są działania profilaktyczne. W tym wypadku sprowadzają się one przede wszystkim do stosowania się do zasad zdrowego trybu życia. Bardzo istotną rolę odgrywa zaprzestanie palenia papierosów. To czynnik, który przyczynia się nie tylko do rozwoju zmian miażdżycowych, ale także na późniejszych etapach zwiększa ryzyko pęknięcia tętniaka. Niezmiernie istotna jest dbałość o to, aby ruch stanowił nieodłączny element naszego życia. Optymalnie dobrana i zbilansowana dieta pozwala zmniejszyć ryzyko miażdżycy. Ważne jest, aby tłuszcze zwierzęce były zastępowane tłuszczami roślinnymi, aby czerwone mięso było spożywane w umiarkowanych ilościach. Jak zawsze, naużywanie alkoholu przyczynia się do postępowania zmian miażdżycowych.

Jeśli u pacjenta istnieje podejrzenie występowania tętniaka, należy wykonać różne badania. Stosunkowo często spotyka się tętniaki w obrębie aorty, zwłaszcza w odcinku brzusznym, a rzadziej w odcinku piersiowym. W diagnostyce zastosowanie mają zdjęcia rentgenowskie klatki piersiowej, badanie echokardiograficzne. Bardzo przydatne jest wykonanie tomografii komputerowej z użyciem opcji angio. Przy podejrzeniu tętniaka aorty brzusznej wykonuje się badanie ultrasonograficzne. Czasami wykrywa się tętniaka u pacjenta, u którego nie stwierdza się żadnych objawów, natomiast został on skierowany na któreś z powyższych badań z innych powodów.

Niekiedy, zwłaszcza podczas badania USG jamy brzusznej, okazuje się, że aorta na tym odcinku uległa poszerzeniu. Konieczne jest wówczas zmierzenie i opisanie średnicy tętniaka. Jeśli mieści się ona w zakresie 3-4 centymetrów, to monitoruje się stan pacjenta i ewentualne postępowanie choroby poprzez wykonywanie co rok badania USG. Średnica, która wynosi między 4 a 4,5 centymetra, wymaga kontroli raz na pół roku. Natomiast tętniaki, których wielkość przekracza 4,5 centymetra, wymagają, aby leczeniem zajęli się specjaliści chirurgii naczyniowej.

Leczenie tętniaków może opierać się albo na leczeniu operacyjnym, albo na podejmowaniu działań wewnątrznaczyniowych. Zabieg operacyjny polega – najogólniej mówiąc – na założeniu w miejscu, w którym znajdowało się poszerzenie tętnicy, specjalnej protezy naczyniowej. Oczywiście przed zabiegiem chory musi spełnić odpowiednie warunki, należy także dokładnie przeanalizować przeciwwskazania do takiego zabiegu.

Alternatywne postępowanie opiera się na wszczepieniu choremu stentgraftu przy stosowaniu metod chirurgii wewnątrznaczyniowej.


Dla poprawy jakości życia - jak skutecznie leczyć astmę oskrzelową?
Na czym polega diagnozowanie zespołu Aspergera u dorosłych?
Jakie są objawy stwardnienia rozsianego?
Czym jest zespół Pataua? Jakie są jego objawy?
Leczenie oparzeń w domu - Jak to zrobić?
Musisz przejść USG żył? Dowiedz się jak wygląda!
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.