Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Leczenie » Gronkowiec – objawy zakażenia, Jakie są przyczyny i objawy zakażenia gronkowcem

Jakie są przyczyny i objawy zakażenia gronkowcem?

Gronkowce należą do bakterii, które bardzo często zakażają człowieka. Obecnie znane są trzy rodzaje gronkowców, z których gronkowiec złocisty - Staphylococcus aureus jest najbardziej patogenny dla zwierząt i człowieka. Pozostałe dwa szczepy gronkowca, mimo, że nie są chorobotwórcze dla człowieka, to mogą wywołać zakażenia ran na skórze, układu moczowego, a czasami zapalenie wsierdzia.

Do zakażenia gronkowcami chorobotwórczymi dochodzi drogą kropelkową oraz przez kontakt z zakażonymi przedmiotami. Człowiek jest narażony na obecność tych bakterii w otaczającym środowisku. Stafylokoki występują właściwie wszędzie: w zanieczyszczonym powietrzu, głównie w dużych miastach, w brudnej wodzie, piwnicach, niewietrzonych codziennie mieszkaniach, na brudnej podłodze, brudnych ścianach. Źródłem tych bakterii może być także człowiek, który jest ich nosicielem. U nosicieli nie występują żadne niepokojące objawy.

Staphylococcus aureus jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia człowieka. Po dostaniu się do organizmu, bakterie wytwarzają toksyny, a wśród nich koagulazę, hialuronidazę i enterotoksyny. Wytwarzane związki chronią bakterie przed ich zniszczeniem, a dodatkowo powodują spustoszenie w organizmie człowieka.

Bakterie te mogą wywołać u człowieka bardzo poważne choroby, które są trudne do leczenia. Wśród schorzeń, których przyczyną może być zakażenie Staphylococcus aureus, wyróżniamy: zapalenie płuc, oskrzeli, gardła, zakażenia układu oddechowego, moczowo-płciowego, zakażenia skóry, błon śluzowych, narządu wzroku, słuchu. Należy tutaj także grypa, jęczmień, schorzenia węzłów chłonnych, szpiku, posocznice.

Bakterie te najczęściej dotykają osoby z osłabioną odpornością, noworodki, dzieci, osoby chore. Do zakażenia dochodzi przez skórę, na której bytują kolonie stafylokoków. Po uszkodzeniu bariery skórnej (skaleczenie) bakterie wnikają do organizmu. Także poprzez uszkodzoną błonę śluzową jamy ustnej. Innym źródłem zakażenia mogą być zatrucia pokarmowe, kontakt z osobą chorą lub z nosicielem.

Do pierwszych objawów zatrucia gronkowcem, zaliczamy biegunki, nudności, wymioty, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. W skrajnych przypadkach może dojść do zapaści, a nawet śmierci.


Jak leczyć zapalenie krtani?
Niedomykalność zastawki mitralnej - leczenie schorzenia
Czym leczyć zapalenie dziąseł?
Źle się czujesz? - Sprawdź czy to nie alergia pokarmowa
Jak leczyć przewlekłą niewydolność nerek?
Jak objawia się zespół Hornera? Na czym polega jego leczenie?
3
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.