Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Leczenie » Wrzody - objawy, Jakie są objawy choroby wrzodowej

Jakie są pierwsze objawy wrzodów? Przeczytaj!

Informacje o poradzie

MagdalenaMagdalena

autor porady:
Magdalena Solarz

spec. działu: Zdrowie, Kosmetyki Naturalne

dodano: 2011-06-22 13:28:08

wyświetleń: 4088

Słowa kluczowe

zobacz również

Choroba wrzodowa żołądka czy dwunastnicy występuje obecnie u ogromnej ilości osób. Towarzyszy jej wrzód- rana, która pojawia się w ścianie żołądka czy dwunastnicy. Są to miejsca narażone na działanie kwaśnego soku żołądkowego. Stąd też objawem choroby wrzodowej jest ból, pieczenie, a wręcz uczucie palenia w górnej części brzucha. Nasilenie i częsotliwość występowania tych objawów są różne. Ból może wystąpić po jedzeniu, najczęściej w ciągu 3 godzin od posiłku.

Znosi się go przez wypicie szklanki mleka lub zażycie leku, którego działanie polega na zoobojętnieniu drażniącego soku żołądkowego, który ma charakter kwaśny. Zdarza się, że bóle te występują w nocy czy na czczo. Znikają one na pewien czas po zjedzeniu czegoś. Występujący ból w obrębie brzucha, promieniuje do pleców i prawego ramienia, co dodatkowo uprzykrza życie choremu. Innymi objawami, jakie mogą się pojawić w przebiegu czy rozwoju choroby wrzodowej, co zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego- nudności, wymioty, brak łaknienia. Poza tym może wystąpić charakterystyczne uczucie pieczenia w górnej części jamy brzusznej. W przewodzie pokarmowym mogą powstać żylaki, które zaczną krwawić. Może się to objawiać wymiotami, których wygląd przypomina fusy od kawy lub krwawymi wymiotami, a konsekwencją może być niedokrwistość. Ponadto chory jest blady, zmęczony, osłabiony, może nawet dojść do zasłabnięcia.

Przyczyny choroby wrzodowej są różne. Do jej rozwoju może dojść nawet na skutek nadużywania leków przeciwbólowych z grupy NLPZ. Są to najczęściej zażywane leki, które możemy dostać w aptece bez recepty- kwas acetylosalicylowy(popularna aspiryna), ibuprofen(ibuprom). Choroba wrzodowa indukowana właśnie przez te leki, może rozwijać się i przebiegać bezobjawowo, co jest bardzo niebezpieczne, z powodu większego ryzyka wystąpienia powikłań- perforacja wrzodu, zwężeniem odźwiernika.


Jakie choroby grożą paznokciom u stóp?
Jak wygląda leczenie w przypadku stwardnienia rozsianego?
Czujesz piasek pod powiekami? Przeczytaj o zespole Sjögrena!
Czy trzeba się martwić rogowaceniem skóry? Sprawdź to!
Jak radzić sobie z zapaleniem błony śluzowej żołądka?
Na czym polega operacja przegrody nosowej?
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.