Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Leczenie » Pierwsze objawy białaczki, Jakie są pierwsze objawy białaczki

Jakie są pierwsze objawy białaczki?

Choroba ta charakteryzuje się zbyt dużą liczbą leukocytów czyli białych krwinek. Jest chorobą nowotworową krwi. Nazwa „białaczka” wiąże się z tym, iż u chorych występuje zwiększona ilość białych krwinek, co nadaje krwi specyficzny odcień.

Niedojrzałe komórki krwi nie są w pełni ukształtowane, dlatego nie pełnią żadnej funkcji w naszym organizmie. Zamiast tego anektują sobie zbyt wiele przestrzeni w obszarze szpiku kostnego doprowadzając do sytuacji, w której ilość uszkodzonych komórek przewyższa ilość komórek zdrowych.

Białaczka może występować pod rożnymi postaciami. Przejawia się jako choroba ostra lub przewlekła, wyróżnia się białaczkę limfatyczną (kiedy to w naszym organizmie jest zbyt duża ilość limfocytów) lub szpikową (kiedy problem stanowią nieprawidłowe białka komórek).  Mimo że białaczka ostra i przewlekła objawiają się podobnie, to jednak leczenie przebiega inaczej.

Ponieważ limfocyty, odpowiedzialne w naszym organizmie za utrzymanie odpowiedniej odporności w organizmie, nie kształtują się w prawidłowy sposób, organizm jest osłabiony i podatny  na zakażenia. Osoba chora na białaczkę ma bardzo słaby układ immunologiczny, przez co szybko nabywa infekcje i choruje, jej organizm jest podatny na wirusy. Poza tym organizm jest osłabiony, mogą zdarzyć się omdlenia i pojawiać duszności. Innymi objawami są trudne do zatamowania krwawienia, jako że krew osoby chorej na białaczkę jest pozbawiona odpowiedniej ilości płytek krwi. Objawom może też towarzyszyć gorączka i nocne pocenie się. 

Osoba, u której wykryto zbyt dużą ilość białych niedojrzałych krwinek kierowana jest na badania. Celem jest potwierdzenie diagnozy i rozpoznanie z jakiego rodzaju białaczką pacjent ma do czynienia. Dzieci zazwyczaj chorują na białaczkę limfatyczną, dorośli na szpikową.

Leczenie białaczki jest długotrwałe i ma charakter inwazyjny. Może trwać całe miesiące, a nawet lata. Nie wszystkim pacjentom udaje się wyleczyć, choć medycyna coraz lepiej radzi sobie z chorobą. Pacjent poddawany jest chemioterapii, która w wielu przypadkach jest skuteczna, ale ma niekorzystny wpływ na niektóre narządy w naszym organizmie, takie jak wątroba czy płuca, przez co leczenie jest trudne, długotrwałe i może nieść ze sobą skutki uboczne. Białaczkę można leczyć także poprzez przeszczep szpiku kostnego.

Białaczka, jako jedna z chorób nowotworowych, stanowi dolegliwość zmieniającą całe życie chorego, który wymaga troskliwej opieki podczas terapii i leczenia. Coraz większej ilości osób udaje się pokonać białaczkę, nadal jednak stanowi ona chorobę, na którą umiera wielu pacjentów.


Co to jest siatkówczak i jakie są jego objawy?
Egzotycznie brzmiąca choroba - Kawasaki - objawy i leczenie
Czy można leczyć migrenę domowymi sposobami?
Nadżerka - leczyć - nie leczyć
Jak rozpoznać i leczyć mięsaka Ewinga?
Boli Cię ucho? Przeczytaj jakie mogą być przyczyny!
3
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.