Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Leczenie » Zespół Schoenleina-Henocha, Jakie są objawy i leczenie Zespołu Schoenleina-Henocha

Jakie są objawy i leczenie Zespołu Schoenleina-Henocha?

Informacje o poradzie

KarolinaKarolina

autor porady:
Karolina Kalicka

spec. działu: Profilaktyka i Leczenie

dodano: 2011-08-09 13:23:45

wyświetleń: 5617

Słowa kluczowe

zobacz również

Zespół Schoenleina-Henocha należy do grupy chorób, których przyczyny związane są z nieprawidłowościami funkcjonowania układu odpornościowego. Powodują one, że w obrębie ścian naczyń krwionośnych odkładają się kompleksy immunologiczne. Choroby te, dotykają naczyń krwionośnych o różnej średnicy wielkości. W przypadku zespołu Schoenleina-Henocha zmianie ulegają te z nich, które posiadają małą średnicę. Charakterystyczne dla tej jednostki chorobowej jest występowanie kompleksów immunologicznych, które zawierają przeciwciała z klasy A – IgA.

 

Obserwując chorych cierpiących na ten zespół okazało się, że dotyka on głównie dzieci, a wśród nich częściej dotyczy chłopców zwykle w wieku od 5 do 14 lat. Często wystąpienie pierwszych objawów poprzedzone jest przechorowaniem infekcji wywołanej przez niektóre wirusy np. wirus różyczki, ospy wietrznej, bądź też bakteryjnej, głównie paciorkowcowej.

Charakterystyczne objawy

W związku z tym, że zmiany patologiczne dotyczą naczyń krwionośnych, symptomy zespołu Schoenleina-Henocha są różnorodne. Najbardziej charakterystycznym objawem jest wysypka, która lokalizuje się najczęściej na pośladkach, udach, podudziach i stopach. Stąd też określa się, że zajmuje ona miejsca, gdzie znajdują się majtki czy też spodenki. Zmiany skórne opisać można jako krwotoczne, przypominają punkciki, które nierzadko zlewają się ze sobą. Gdy dotykamy tak zmienionej skóry, wyraźnie czujemy, w zmienionych miejscach uniesienia. Czasem pojawić się mogą obrzęki, które szczególnie widoczne są na rękach, stopach i pod oczami.

U dzieci możemy także zaobserwować objawy zapalenia stawów, głównie kolanowych i skokowych. Dzieci uskarżać się mogą na ból tych stawów zarówno przy wykonywaniu ruchów jak i w spoczynku, one same są obrzęknięte, zaś skóra nad nimi może być zaczerwieniona i nieco bardziej ocieplona.

Te dwa objawy, czyli zmiany w obrębie stawów i wysypka na skórze sprawiły, że kiedyś choroba ta nosiła nazwę purpura rheumatica, czyli plamica reumatyczna.

Nierzadko zespół Schoenleina-Henocha manifestuje się bólami brzucha. Dolegliwości narastają po przyjęciu posiłku. Występują zwykle częste i krwawe biegunki.

Zmiany mogą także dotyczyć nerek. Jest to dość groźna lokalizacja. Przebieg choroby wówczas może być bardzo różny, od łagodnej postaci ze zmianami mikroskopowymi w moczu po objawy zespołu nerczycowego z masywnymi obrzękami.

Leczenie

Leczenie choroby zależy od tego, jakie narządy zostały w jej przebiegu zajęte i od stanu ogólnego. Jeżeli u młodego pacjenta stwierdza się jedynie wysypkę, zwykle wystarczają leki, które mają za zadanie uszczelnić naczynia krwionośne takie jak wapno, rutinoscorbin, witamina C. Gdy manifestują się cechy zapalenia stawów dołącza się niesteroidowe leki przeciwzapalne. Natomiast przy objawach brzusznych stosuje się glikokortykosterydy. Podaje się także heparyny drobnocząsteczkowe. Zajęcie nerek jest wskazaniem do specjalistycznego leczenia nefrologicznego.

 


Jak wygląda wizyta u seksuologa?
Wstydliwy problem - wszawica. Jak sobie z nią poradzić?
Migrena - jak ją leczyć domowymi sposobami
W jaki sposób leczy się migotanie przedsionków?
Jakie są objawy łojotokowego zapalenia skóry?
Poznaj domowe sposoby na chrypkę!
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.