Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Leczenie » Bąblowiec - objawy , Jakie są objawy bąblowca

Jakie są objawy bąblowca? Kto na niego choruje?

Informacje o poradzie

MagdalenaMagdalena

autor porady:
Magdalena Solarz

spec. działu: Zdrowie, Kosmetyki Naturalne

dodano: 2011-06-22 14:02:20

wyświetleń: 3453

Słowa kluczowe

zobacz również

Bąblowica to choroba wywołana przez tasiemca wieńcogłowego- Enterococcus Multilocularis. Nosicielem tego gatunku są zwierzęta mięsożerne(szczególnie lisy), psy czy koty. Człowiek może się zarazić tym pasożytem przez zjedzenie niemytych owoców leśnych- jagód, malin, poziomek, borówek, na których mogą znajdować się jaja bąlowca. Larwa tego pasożyta lokalizuje się w narządach wewnętrznych i daje objawy kliniczne, takie jakie występują w przypadku obecności guza w narządach wewnętrznych. Torbiele pojawiają się w wątrobie, płucach, mózgu, czy nerkach.

To jakie objawy wystąpią w czasie tej choroby pasożytniczej zależy od lokalizacji torbiela. Torbiel w zależności od miejsca występowania uciska różne tkanki i powodują jej rozrost. Kiedy torbiel występuje w wątrobie, może dojść do żółtaczki oraz odczuwania bólu w prawym podżebrzu. Torbiel występujący w płucach, wywołuje świąd, bóle w klatce piersiowej, krwioplucia, kaszel i duszność. Guz występujący w mózgu objawia się bólami głowy, zaburzeniami natury psychicznej na skutek uszkodzenia mózgu. Natomiast guz występujący w nerkach powoduje nawracający ból, krwiomocz,, czy zaburzenie czynności nerek.

Objawy zakażenia tym pasożytem są bardzo różne. Widzimy, że nie są to tylko zaburzenia żołądkowo- jelitowe, które szybko miną. Może dojść do poważnego uszkodzenia w obrębie naszego organizmu.. Nie wolno więc jeść brudnych owoców leśnych w czasie spacerów, bo może się okazać, że na powierzchni tych owoców mogą być przymocowane larwy bąblowca. Często wydaje nam się, że jeśli nam zaszkodzą, to zakończy się to zwykłym zatruciem. Jak widzimy konsekwencje mogą być dużo poważniejsze.


Skutki uboczne i możliwe powikłania po radioterapii
Przeczytaj, jakie są najczęstsze wady serca u dzieci
Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa - jak je rozpoznać?
Nadżerki zagrażają naszemu zdrowiu - dowiedz się, kiedy i jak je usunąć!
Zapalenie jamy ustnej i dziąseł - jak leczyć
Nie straszna Ci zmiana pogody - walcz z meteoropatią
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.