Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Leczenie » Choroby pasożytnicze, Jak zapobiec chorobom pasożytniczym

Jak zapobiec chorobom pasożytniczym?

W Polsce istnieje kilka odmian pasożytów, na obecność których w naszych organizmach jesteśmy szczególnie narażeni. Takie pasożyty, jak owsik, glista ludzka, tasiemiec czy motylica wątrobowa mogą się przedostać poprzez połknięte jaja lub larwy do naszych jelit, wątroby czy płuc. Jak zapobiec chorobom pasożytniczym? W jaki sposób zminimalizować ryzyko nabycia niechcianego mieszkańca naszego organizmu?

Zarażenie się często następuje drogą pokarmową. W celu zminimalizowania ryzyka, należy zatem dbać dokładne o czystość zjadanego przez nas pokarmu. Wszelkie warzywa i owoce powinniśmy dokładnie myć, szczególnie warzywa liściaste, jak sałata. Odpowiednia dbałość o to, by na nasz stół trafiały dobrze umyte rośliny pozwoli nam uniknąć ryzyka.

Dobrze jest ograniczyć ilość spożywanego mięsa i przejść na dietę roślinną (przy wcześniejszym porządnym umyciu produktów roślinnych).

Zarazić się możemy też poprzez zjedzenie mięsa. W celu uniknięcia zarażeniem się powinniśmy więc mięso dokładnie i dobrze gotować, smażyć czy piec. Nie należy z kolei jeść mięsa surowego czy niedogotowanego. Grozi to nabyciem pasożytów, których gospodarzem był wcześniej organizm zwierzęcia.

Nie powinno się także użyźniać gleby ludzkimi fekaliami, jako że jaja lub larwy pasożytów mogą się w nich znaleźć i stanowić zagrożenie dla kolejnych potencjalnych gospodarzy pasożyta.
Należy dbać o czystość zwierząt przebywających w naszym otoczeniu, szczególnie jeśli hodujemy bydło. Higiena jest tu główną zasadą, dzięki przestrzeganiu której zmniejszymy ryzyko pojawienia się pasożytów w organizmie naszym lub naszych bliskich.

Powinniśmy też co jakiś czas udać się na badania w celu wykluczenia obecności pasożytów w naszym organizmie, szczególnie wtedy, kiedy jesteśmy bardziej niż inny narażenie na taką ewentualność. Osoby zarażone powinny jak najszybciej poddać się leczeniu, żeby nie stanowić zagrożenia dla innych.

Powinno się też usunąć bydło, które zarażone jest chorobą pasożytniczą i kontrolować stan zdrowia pozoztałych zwietrząt.
W walce z pasożytami pomaga spożywanie pestek lub oleju z dyni oraz czosnku. Kiedy jesteśmy jednak zarażeni chorobą pasożytniczą, powinniśmy zastosować się do przepisanego nam przez lekarza leczenia. Zazwyczaj jest to leczenie farmakologiczne.

Dbanie o odpowiednią higienę naszego otoczenia: czystość produktów, odpowiednie przygotowanie mięsa, higienę zwierząt pozostających w naszym otoczeniu oraz reagowanie na sygnały, mogące wskazywać na obecność pasożyta w naszym otoczeniu, pozwolą nam uniknąć problemów związanych z pasożytami, które, nie leczone, prowadzą do poważnych komplikacji naszego zdrowia.


Na czym polega lewatywa? Jak ją zrobić?
Gdy grzyby atakują stopy - jak walczyć z grzybicą
Skąd biorą się owrzodzenia podudzi i w jaki sposób się je leczy?
Cholera - choroba możliwa do wyleczenia. Jak leczy się cholerę?
Jakie są objawy alergicznych chorób skóry?
Na czym polega leczenie zeza?
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.