Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Leczenie » Wizyta u seksuologa, Jak wygląda wizyta u seksuologa

Jak wygląda wizyta u seksuologa?

Decyzja o pójściu do seksuologa nie należy raczej do najłatwiejszych. Zwykle jeśli coś się nam nie udaje w życiu intymnym, niechętnie się do tego przyznajemy nawet sami przed sobą, zaś opowiadanie o swoich problemach zupełnie obcej osobie może wydawać się jeszcze trudniejsze. Zanim zatem wybierzemy się do seksuologa, warto dowiedzieć się, jak wygląda taka wizyta.

Paradoksalnie może się okazać, że świadomość, iż będziemy mieć do czynienia ze specjalistą, którego rolą nie jest ocenianie naszych zachowań, ale udzielenie nam pomocy, podziała na nas bardzo pozytywnie. Czasami czujemy się zagubieni we własnych odczuciach, nie wiemy, czy nasze oczekiwania wobec partnera są słuszne i dlaczego nie osiągamy pełnej satysfakcji z seksu. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do doświadczonego terapeuty. Najlepiej wybrać się do osoby o podwójnej specjalizacji, która będzie miała również kwalifikacje psychologa. Dzięki temu będziemy mieli większą pewność, że rozmowa zostanie przeprowadzona umiejętnie i nasza indywidualna wrażliwość nie zostanie naruszona.

Można powiedzieć, że wizyta u seksuologa w pewnym stopniu przypomina spotkanie z lekarzem. Podczas standardowego wywiadu, jaki przeprowadza seksuolog, padają bowiem pytania dotyczące anatomicznych szczegółów, ewentualnych dolegliwości i ogólnego samopoczucia. Terapeuta może nam zlecić badania laboratoryjne, które pomogą mu w określeniu przyczyny niektórych dysfunkcji seksualnych. Z pewnością seksuolog będzie chciał wiedzieć, jak wyglądała nasza inicjacja seksualna, kiedy pojawiły się nasze trudności i czy wiążą się one z osobą konkretnego partnera, czy też mają raczej ogólny charakter.

Oprócz wywiadu seksuolodzy czasami przeprowadzają badania fizykalne, jednak w tym przypadku pamiętajmy o kilku zasadach. Terapeuta powinien nam dokładnie wyjaśnić, na czym będzie polegało badanie i w jakim celu chce je wykonać. Poza tym należy pamiętać, że nie musimy na to wyrazić zgody i w każdym momencie będziemy mogli przerwać.

seksuologFot. sxc.hu

Sama terapia może mieć różnorodny przebieg. Mogą to być spotkania indywidualne, ale czasem konieczne są również sesje wspólnie z partnerem. Seksuolog doradzi określone techniki uprawiania miłości lub indywidualne ćwiczenia zmierzające do usunięcia problemu.  Z pewnością nie skończy się na jednorazowej wizycie, ponieważ specjalista w zależności od naszej reakcji na terapię, będzie odpowiednio modyfikował porady i ewentualnie wzbogacał je o kolejne elementy.

Z pewnością nie należy się obawiać rozmowy z seksuologiem. Jeśli nurtują nas jakiekolwiek pytania związane z seksem, warto udać się do specjalistycznego gabinetu, chociażby w celu rozwiania naszych wątpliwości.

 

Podobne porady:

0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.