Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Leczenie » Blizny po ospie, Jak usunąć blizny po ospie

Jak usunąć blizny po ospie?

Informacje o poradzie

KarolinaKarolina

autor porady:
Karolina Kalicka

spec. działu: Profilaktyka i Leczenie

dodano: 2011-08-26 14:27:07

wyświetleń: 7797

Słowa kluczowe

zobacz również

Ospa wietrzna jest rozpowszechnioną i popularną chorobą zakaźną, która występuje głównie w wieku dziecięcym. Czynnik ją wywołujący to wirus zaliczany do herpeswirusów VZV. Charakterystyczne dla tej choroby są zmiany skórne, które ewoluują, zmieniają swój wygląd. Zwykle po ustąpieniu wykwitów patologicznych nie pozostają żadne trwałe zmiany. Niestety nie jest to regułą.

Ospa wietrzna może przebiegać z powikłaniami. Do najczęstszych z nich należą nadkażenia bakteryjne skóry. Te zaś pozostawiają po sobie charakterystyczne blizny. Wyglądają one dość typowo i opisać je można jako widoczny ubytek w skórze. Blizny po ospie wietrznej zalicza się do grupy blizn zanikowych. Do tego samego typu blizn należą blizny po trądziku.

Co można zrobić z taką blizną? Blizny przeszkadzają nam głównie z powodów estetycznych. Istnieją różne metody, które pozwalają usunąć pozostałe po ospie przykre pamiątki. Pierwszy sposób polega na użyciu fraxel lasera. Do uzyskania pożądanego efektu potrzeba kilku zabiegów.

Jak działa taki laser? Laserem wykonywane są malutkie otworki, które sięgają wgłąb skóry. Takie „dziurkowanie” skóry sprawia, że wzmaga się produkcja kolagenu. To z kolei powoduje uniesienie i miejsce, gdzie znajduje się blizna powoli uwypukla się i zrównuje się z poziomem zdrowej skóry. Należy być przygotowanym, że usuwanie blizny przy pomocy lasera jest procedurą bolesną, dlatego skórę znieczula się zewnętrznie specjalnym kremem. Dolegliwości zmniejsza także aparat chłodzący skórę.

Bezpośrednio po zabiegu przy użyciu lasera może utrzymywać się zaczerwienienie skóry i jej obrzęk, dodatkowo miejsce takie może być obolałe. Normalnym zjawiskiem po zabiegu jest ciemniejsze zabarwienie skóry poddanej jemu. Efekty nie pojawiają się od razu. Aby ocenić pełny rezultat leczenia trzeba poczekać około miesiąca. Czasami, w zależności od indywidualnej sytuacji danego pacjenta zaleca się powtórzenie zabiegu nawet do kilku razy.

Blizny po ospie wietrznej nadają się także do leczenia za pomocą peelingu chemicznego. Wykorzystywane są do tego celu różne związki chemiczne sięgające do skóry. Ich zadaniem, podobnie jak w przypadku leczenia laserem, jest stymulowanie wytwarzania kolagenu i elastyny. Zwiększona ich ilość również unosi, wypiera zmiany i sprawia, że skóra staje się gładsza, a wgłębienie blizny unosi się.

Jeszcze inną metodą walki z bliznami po ospie jest stosowanie zabiegów mikrodermabrazji. Lekarz wykonujący ten zabieg dokonuje ścierania kolejnych warstw naskórka i skóry właściwej. Używa się do tego celu specjalnej głowicy diamentowej. Takie ścieranie sprawia, że pod kontrolą wzroku wykonujący zabieg może doprowadzić do zrównania poziomu skóry zdrowej i blizny, powodując, że blizna będzie coraz mniej widoczna. Pozytywne rezultaty są zwykle widoczne zaraz po zakończeniu wykonywania procedury.

Uwaga:

Rzadko zdarzają się przypadki, które wymagają usunięcia blizny stosując metody chirurgiczne. Każdorazowo, planując usunięcie blizn po ospie należy skonsultować się z lekarzem, który po zbadaniu i ocenieniu blizny doradzi nam, który sposób jej usunięcia będzie dla nas najlepszy,

Za duży na moczenie się? Nietrzymanie moczu u dzieci
Jak najlepiej usunąć ciało obce z przełyku?
Skąd biorą się owrzodzenia podudzi i w jaki sposób się je leczy?
Pierwsza pomoc: tamowanie krwotoku
W jaki sposób można wyleczyć kaszaki?
Nie zawsze śmiertelna - w jaki sposób leczy się sepsę?
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.