Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Leczenie » Zapalenie oskrzeli, Jak rozpoznać i leczyć zapalenie oskrzeli

Jak rozpoznaje się i leczy zapalenie oskrzeli?

Informacje o poradzie

KarolinaKarolina

autor porady:
Karolina Kalicka

spec. działu: Profilaktyka i Leczenie

dodano: 2011-10-11 14:50:35

wyświetleń: 4703

Słowa kluczowe

zobacz również

Zwłaszcza na początku wiosny oraz na przełomie pór roku – jesieni i zimy – częste są infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych. Każdy z nas na pewno, przynajmniej raz w życiu, przebył zapalenie oskrzeli. Właśnie z uwagi na to, iż choroba jest popularna i powszechnie występuje w społeczeństwie, warto poznać jej objawy i możliwości leczenia.

Na początku należy wyraźnie pokreślić, że za ponad 90% przypadków zapaleń oskrzeli odpowiadają wirusy. Wiadomo, że takie zmiany chorobowe wywoływać mogą wirusy grypy, adenowirusy, rynowirusy oraz wiele przedstawicieli innych grup tych patogenów. Tylko 10% przypadków zapalenia oskrzeli ma podłoże bakteryjne. Są to ważne informacje w kontekście późniejszego leczenia tej jednostki chorobowej.

Jakie objawy mogą przemawiać za występowaniem ostrego zapalenia oskrzeli?

Oczywiście, tak jak podczas wielu infekcji związanych z zajęciem dróg oddechowych, pacjenci zgłaszają wiele nieswoistych symptomów, które towarzyszą obecnemu z organizmie stanowi zapalnemu. Pacjenci czują się osłabieni, apatyczni, skarżą się na uczucie ogólnego rozbicia, bóle kostno-stawowe. W obrazie klinicznym najczęściej występuje też gorączka. Zazwyczaj plasuje się ona na poziomie około 38 stopni. Przebieg ostrego zapalenia oskrzeli nieodłącznie wiąże się z kaszlem. W zasadzie to obecność kaszlu sugeruje, że stan zapalny może się umiejscawiać w oskrzelach. Pacjenci kaszląc mogą odkrztuszać wydzielinę, która jest czasami śluzowa, ale może być również o charakterze ropnym.

Na czym polega rola lekarza, gdy do gabinetu przychodzi pacjent i opisuje występowanie u siebie takich objawów?

Lekarz ma obowiązek zbadać dokładnie pacjenta. Szczególną uwagę zwraca on na wygląd jamy ustnej, obraz śluzówek, migdałków, obecność nalotów lub czopów ropnych. Szczególnie uważnie lekarz powinien osłuchać pacjenta, aby sprawdzić, czy nie występują u niego jakieś fenomeny osłuchowe pochodzące z płuc. Najogólniej mówiąc, lekarz musi zróżnicować na podstawie zbadania pacjenta i obserwacji zapalenie oskrzeli od zapalenia płuc.

Przy zapaleniu oskrzeli zwykle temperatura ciała jest niższa niż u pacjenta z zapaleniem płuc i wynosi około 38 stopni. Zarówno w zapaleniu oskrzeli, jak i w zapaleniu płuc chory kaszle i może odkrztuszać wydzielinę, niemniej jednak pacjenci z zapaleniem płuc mają zwiększoną częstotliwość oddechów, czego nie obserwuje się w zapaleniu oskrzeli. Ważnych informacji dostarcza sprawdzenie czynności serca, ponieważ w zapaleniu oskrzeli zwykle nie obserwujemy tachykardii, co odróżnia je od zapalenia płuc. Osłuchiwanie pacjenta także pozwala utwierdzić się w postawieniu ostatecznego rozpoznania. Ostatecznie, zapalenie płuc może być potwierdzone poprzez wykonanie prześwietlenia klatki piersiowej.

Leczenie zapalenia oskrzeli zwykle opiera się na leczeniu objawów. Zaleca się leki, które obniżają temperaturę ciała i działają przeciwzapalnie. Poleca się stosowanie głównie syropów przeciwkaszlowych. Zapalenie oskrzeli jest głównie wywoływane przez wirusy, więc nie zaleca się stosowania antybiotyków.


Toksoplazmoza – objawy, leczenie
Reumatoidalne zapalenie stawów - przyczyny i objawy
Jak leczyć zapalenie spojówek?
Jak się leczy bielactwo?
Jakie są pierwsze objawy brucelozy? Sprawdź!
Jakimi sposobami leczy się szkorbut?
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.