Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Leczenie » Małopłytkowość - objawy, Jak rozpoznać małopłytkowość

Jak rozpoznać małopłytkowość i jakie daje ona objawy?

Informacje o poradzie

KarolinaKarolina

autor porady:
Karolina Kalicka

spec. działu: Profilaktyka i Leczenie

dodano: 2011-10-03 15:12:02

wyświetleń: 5705

Słowa kluczowe

zobacz również

Do czego potrzebne są płytki krwi? Płytki krwi nazywane są również trombocytami. Są one najmniejsze spośród elementów morfotycznych krwi. Nie mają jądra komórkowego, same zaś wywodzą się z megakariocytów szpiku kostnego. W płytkach krwi znajduje się wiele ziarnistości, które zawierają różne czynniki wzrostu, krzepnięcia i fibrynolizy.

Płytki krwi są niezbędne w przebiegu dwóch procesów. W celu zobrazowania pierwszego z nich należy podać sytuację, kiedy dojdzie z jakiegoś powodu np. do urazu, uszkodzenia ściany naczynia krwionośnego. Wtedy płytki krwi odpowiedzialne są za wytworzenie czopu płytkowego. Powstaje on dzięki zdolnościom przylegania i gromadzenia się płytek krwi i w ten sposób hamowane jest krwawienie. Drugi obszar działalności płytek to ich udział w zapewnieniu prawidłowego toczenia się procesów związanych z krzepnięciem krwi. Prawidłowa liczba płytek krwi wynosi od 150-450 G/l.

Co oznacza termin małopłytkowość?

Małopłytkowość to taki stan, gdy liczba płytek krwi obniża się poniżej dolnej normy, czyli poniżej 150G/l. Trzeba wiedzieć, że nie zawsze taki wynik świadczy o jakimś procesie chorobowym. Podczas wykonywania wielu badań naukowych okazało się, że u 2% badanych stwierdzono obniżoną ilość płytek krwi, ale nie była ona związana z żadną chorobą, ludzie ci byli zdrowi.

Jakie objawy sugerować mogą występowanie małopłytkowości?

Jeżeli liczba płytek jest zmniejszona, to upośledzone są procesy, w których biorą one udział. Obniżona ilość płytek rozregulowuje hemostazę w organizmie danej osoby, zaburza fizjologiczne procesy krzepnięcia krwi. Nie istnieje sztywna granica, która informowałaby, przy jakiej liczbie płytek krwi pojawiają się objawy. Aczkolwiek długoletnie obserwacje pozwalają przypuszczać lekarzom, że manifestacje kliniczne mają miejsce, gdy liczba płytek wynosi między 50-30G/l. Typowe dla małopłytkowości są wybroczyny, które pojawiają się na skórze oraz na błonach śluzowych. Wyglądają one jak bardzo małe czerwone kropki, tak jakby ktoś podrażnił naszą skórę szczotką ryżową.

Najczęściej lokalizują się takie zmiany na kończynach górnych i dolnych oraz na tułowiu. Pacjenci zwykle mniejszą uwagę zwracają na to, czy są one obecne na śluzówkach jamy ustnej. Zwykle udaje się je tam także znaleźć. Bardzo często osoby z małopłytkowością zgłaszają się do lekarzy z powodu krwawienia z dziąseł, które ma miejsce podczas mycia zębów, dokuczają im także krwawienia z nosa. Mogą także wystąpić krwawienia z układu moczowego lub też z dróg rodnych. Mniej częste, ale bardziej niebezpieczne są krwawienia z przewodu pokarmowego.

Co trzeba zrobić, żeby wykryć małopłytkowość?

Zawsze wymienione powyżej objawy obligują do wykonania badań podstawowych, wśród których najważniejsza jest morfologia krwi. To ona pozwala ocenić ilość płytek krwi w organizmie danej osoby. Jednocześnie podaje, jaka jest średnia objętość płytki. Z uwagi na to, że przyczyn małopłytkowości może być bardzo wiele, czasami należy wykonać badanie szpiku kostnego.


Gdy nogi są niespokojne - czym jest zespół niespokojnych nóg
Skąd biorą się owrzodzenia podudzi i w jaki sposób się je leczy?
Czym jest zespół Pradera-Williego? Jakie są jego objawy?
Jak objawia się rak jelita grubego? Czy można mu zapobiegać?
Jak leczyć zatrucie alkoholem?
Intymne infekcje - jak się z nimi uporać
1
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.