Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Leczenie » Zespół jelita drażliwego- leczenie, dieta, Jak leczyć drażliwe jelito

Jak należy leczyć zespół jelita wrażliwego? ( + dieta)

Zespół jelita drażliwego(IBS) to jednostka chorobowa, nazywana dawniej nerwicą jelit. Jest to najczęściej występujące schorzenie przewodu pokarmowego. Szacuje sie, że występuje u około 20% ludzi.

Zespołem jelita drażliwego określane są zaburzenia czynnościowe jelit, które utrzymują się przez minimum 3 miesiące. Objawia sią to bólem brzucha, zaparciami lub biegunkami, które występują na przemian. Do wystąpienia tego schorzenia przyczynia się nieprawidłowa dieta- uboga w warzywa i owoce, przeważają w niej prodykty wysoko przetworzone. Nieustannie naukowcy dyskutują nad wpływem małej ilości błonnika w diecie na wystąpienie zespołu jelita drażliwego. Pewne jest natomiast to, że błonnik wykorzystywany jest w leczeniu zaparć, więc możliwe, że jego niedobór w jakimś stopniu może prowadzić do ich wystąpienia. U osoby cierpiącej na zespół jelita drażliwego można zauważyć zaburzenia psychiczne. Charakterystyczny jest dobry wygląd osoby chorej.

Leczenie tego schorzenia opiera się na terapii farmakologicznej, stosowaniu odpowiedniej diety, często leczeniu psychiatrycznym. Chorym zaleca się także aktywność fizyczną zwłaszcza na świeżym powietrzu. Leczenie farmakologiczne polega na zwalczaniu objawów choroby ponieważ nie znamy dokładnych jej przyczyn. W leczeniu IBS wykorzystywane są leki przeciwbiegunkowe- np. loperamid, leki przeciwdziałające zaparciom, np. laktoza, która reguluje czynność ruchową jelit. Stosowane są także leki rozkurczowe, przeciwbólwe, a w uzasadnionych przypadkach leki uspokajające i przeciwdepresyjne.

jelito wrażliwe leczeniemorguefile.com

W terapi zespołu jelita drażliwego bardzo ważna jest odpowiednia dieta. To jakie produkty należy spożywać, zależy od aktualnych objawów IBS. Jeżeli występują zaparcia, należy spożywać produkty zawierające dużą ilość błonnika pokarmowego. Do takich produktów należą otręby pszenne, warzywa strączkowe, pieczywo razowe. Należy stopniowo zwiększać ilość błonnika w diecie. Polecane jest spożywanie otrębów pszennych 3 razy dziennie po jednej łyżce stołowej. Polecane jest także spożywanie świeżych owoców i warzyw.

Uwaga:

Natomiast w przypadku wystąpienia biegunek, należy zmniejszyć ilość błonnika przyjmowanych wraz z pokarmem. Ponadto w przebiegu IBS należy unikąć gum do żucia, nie pić kawy, kakao, czekolady, gdyż powodują zaparcia. Ponadto należy unikać podrobów- pasztetów, kiełbas. Zalecane jest spożywanie gotowanych i duszonych potraw, kosztem smażonych. Jeśli chodzi o produkty mleczne, to należy ich unikać, jedynie można spożywać mleczne napoje fermentowane, które nie będą miały negatywnego wpływu na leczenie.

Dowiedz się, jakie są objawy choroby Alzheimera i jak można je łagodzić
Musisz przejść USG żył? Dowiedz się jak wygląda!
Leczenie alkoholizmu - jak napisać wniosek o przymusowe leczenie?
Czym tak naprawdę jest tętniak i jakie rodzaje tętniaków znamy?
Jak leczyc czyraki? - podajemy sprawdzone sposoby
Jak się leczy raka szyjki macicy?
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.