Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Leczenie » Ból kolana - leczenie, Jak wyleczyć bolące kolano

Jak należy leczyć bolące kolano?

Informacje o poradzie

MagdalenaMagdalena

autor porady:
Magdalena Solarz

spec. działu: Zdrowie, Kosmetyki Naturalne

dodano: 2011-03-28 13:40:47

wyświetleń: 10596

Słowa kluczowe

zobacz również

Bardzo często towarzyszą nam bóle kończyn dolnych. Ich przyczyny są bardzo różne. Najczęściej sięgamy po leki przeciwbólowe, które dostępne sa bez recepty. Sądzimy więc, że sa bezpieczne i nie warto się męczyć.

 

Pamiętajmy jednak, że każdy lek jest zbiorem obcych substancji chemicznych, wprowadzanych do organizmu. Nie mają one tylko pozytywnego działania, w postaci zniesienia bólu, jak to jest w przypadku leków przeciwbólowych. Mają też wiele działań niepożądanych, które prawdopodobnie po jednorazowym i sporadycznym przyjęciu się nie objawią. Jednak gdy leki te będziemy stosować zbyt czesto, może być to niekorzystne dla naszego organizmu. Należy zwrócić uwagę na to, że nie tylko tabletki są postacią leku, ale także maści, które równie często stosujemy. Maści także zawierają substancje chemiczne, które wchłaniają się przez skórę i wywołują określone działanie.

Z tego powodu należy zwrócić uwagę na najbezpieczniejsze metody leczenia bólu kolana, a takimi są na pewno metody domowe.

Na pewno lepiej zabezpieczyć się przed ewentualnymi bólami kolan niż zmagać się z nimi. Najprostszą rzeczą, która możemy zrobić jest zmiana diety. To niewiarygodne jak ważne w naszym życiu jest to co wprowadzamy do naszego organizmu. Tak samo jak łatwo można sobie zaszkodzić, jedząc np. fast foody, tak samo przez spożywanie odpowiednich produktów, możemy korzystnie wpływać na nasz organizm, chronić go przed chorobami czy łagodzić objawy, gdy już wystąpią. W celu złagodzenia bólu kolan warto spożywać produkty, które będą zawierać składniki, działające przeciwzapalnie, a tym samym zmniejszając doskwierający ból. Do takich produktów należą produkty bogate w kwasy omega- 3- ryby: tuńczyk, łosoś, sardynki, śledź, makrela. Szpinak i cebula zmniejszają ból towarzyszący chorobie zwyrodnieniowej stawów; sok pomarańczowy, także łagodzi objawy tej choroby, a  w niektórych przypadkach zabezpiecza przed jej rozwojem. Kolejnym skladnikiem naszej diety jest imbir lekarski, od dłuższego już czasu stosowany w leczeniu zaburzeń żołądkowych, teraz stosowany w zwalczaniu bólu kolan, ze względu na właściwości przeciwzapalne. Są także produkty, których należy unikać, a na pewno nie spożywać ich w dużych ilości ponieważ zwiększają ryzyko powstania stanu zapalnego. Do tych produktów należą makarony, białe pieczywo.

Zalecenia dietetyczne dotyczą wszystkich, za wyjątkiem osób uprawiających sport wyczynowo czy osób chorych, które mają ściśle dopasowane diety do ich indywidualnych potrzeb.

Bóle kolan występują często u osób z nadwagą. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że każdy kilogram naszego ciała jest bardzo dużym obciążeniem dla naszych kolan. Warto, więc zadbać o włąściwą masę ciała.

W przypadku osób, które nie uprawiają regularnie sportu, każdy wysiłek fizyczny, zwłaszcza niedopasowany w 100% do zdolności danej osoby, niesie za sobą przykre konsekwuencje w postaci bóli kończyn dolnych, górnych, kręgosłupa, słynnych zakwasów na drugi dzień.  Często jednak występują także u sportowców, nie ma więc reguły. Warto zwrócić uwagę na obuwie w jakim biegamy, nawierzchnię- najgorzej, gdy biegamy po betonie. Przed treningiem, gdy nie występują żadne opuchlizny można wykonać ciepły okład, który do pewnego stopnia będzie nas chronił przed bólem, jaki może wystąpić podczas treningu. Natomiast po jego zakończeniu polecane są zimne okłady, trwające pół godziny ze szczególnym zwróceniem uwagi na to, by noga była unieruchomiona.

jak leczyć kolano morguefile.com

Innym znanym i często stosowanym zabiegiem jest wykonanie okładu z kwaśnej wody.

Jak widzimy jest kilka sposobów, które pozwolą zmniejszyć ból kolana. W przypadku, gdy bóle te występują często, warto zastanowić się nad ich przyczyną. Jeśli okłady nie pomagają, leki przeciwbólowe przyjmowane są w coraz większych dawkach, należy bezwględnie udać się do lekarza.

 


Drżenie rąk? Przeczytaj jak je wyleczyć!
Jakie są objawy przewlekłej białaczki szpikowej?
Choroby paznokci - jak je leczyć
Jakie objawy daje rak piersi? Co powinno nas zaniepokoić?
Trądzik różowaty - jak go rozpoznać i leczyć?
Jakie są przyczyny i objawy zakażenia gronkowcem?
3
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.