Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Leczenie » Zespół jelita nadwrażliwego - przyczyny, Jak leczyć zespół jelita nadwrażliwego

Jak leczyć zespół jelita nadwrażliwego?

Raz zaparcie, raz biegunka... Tak najkrócej można scharakteryzować objawy towarzyszące zespołowi jelita nadwrażliwego. Ta dziwna poniekąd choroba zaliczana jest do zaburzeń czynnościowych i w zdecydowanej większości przypadków nie wynika z uszkodzenia struktur przewodu pokarmowego. Proces leczniczy obejmuje zintegrowane działanie pacjenta, lekarza i - zdarza się - psychologa.

Na razie nie wiemy, co tak naprawdę wywołuje zespół jelita nadwrażliwego. Najczęściej występowanie tego zaburzenia kojarzone jest z nieracjonalnym trybem życia, stresem i nietolerancją określonych pokarmów. Z powodu tego, że czynniki wywołujące chorobę mogą być tak diametralnie różne, w ustaleniu sposobu skutecznego leczenia ogromny wpływ ma właściwe rozpoznanie prawdopodobnej przyczyny schorzenia. Lekarz przeprowadzając wywiad z pacjentem dąży do ustalenia, czy przyczyny należy szukać w diecie, czy też raczej skłonić się ku teorii, że chorobę wywołuje stres bądź niewłaściwy styl życia.

W leczeniu zespołu jelita nadwrażliwego wykorzystuje się:
- Środki farmakologiczne - stosowane są leki o działaniu rozkurczowym i przeciwbólowym (jeśli schorzeniu towarzyszą silne bóle w okolicach brzusznych i skurcze jelit), przeciwbiegunkowym (w przypadku wystąpienia biegunki), środki przeczyszczające (zalecane przy zatwardzeniach), uspokajające, przeciwdepresyjne i przeciwlękowe (kiedy choroba wynika ze stresu i nadmiernego obciążenia psychicznego). Wskazane jest popijanie herbatek z melisy i rumianku - łagodzą przykre dolegliwości ze strony układu pokarmowego oraz uspokajają.
- Unormowanie trybu życia lub całkowita zmiana jego stylu - uregulowanie pór snu i czuwania oraz godzin spożywania posiłków powinno przynieść zdecydowaną poprawę jakości życia chorego. Jelita „lubią” pracować i wypoczywać o ustalonych porach, dostosowanych do cyklu dobowego. Unormowane pory spożywania posiłków oraz snu powoduje, że organizm działa wg cyklu przypisanego mu prawami natury.
- Właściwą dietę - w pierwszej kolejności należy wykluczyć produkty, które wywołują podrażnienie lub alergię. Jeśli chorobie towarzyszy biegunka, należy dietę zmodyfikować na taką, która pozwoli unormować oddawanie stolca. W przypadku zaparć polecane jest stosowanie produktów działających rozwalniająco, pobudzająco na motorykę jelit i ułatwiających formowanie kału o właściwej konsystencji. Dieta codzienna powinna być lekkostrawna, bez udziału używek (jeśli lekarz zezwoli, można popijać słabą kawę lub herbatę) i bez alkoholu.
- Psychoterapię - szczególnie polecana, kiedy samo stosowanie leków wpływających na psychikę pacjenta nie przynosi spodziewanych efektów, lub wtedy, kiedy choroba na skutek czynników oddziałujących na psychikę pacjenta daje wyjątkowo silne objawy ze strony jelit.
- Leczenie w uzdrowiskach - dla chorych na zespół jelita nadwrażliwego jest to bardzo korzystna forma terapii, ponieważ działa kompleksowo na ciało i na psychikę. Na chorego korzystnie wpływa także zmiana otoczenia i klimatu, co mobilizuje układ odpornościowy. Zazwyczaj leczenie sanatoryjne dotyczy przypadków, w których stosowanie terapii w warunkach domowych nie przyniosło spodziewanych efektów.


Jak leczyć zatrucie alkoholem?
Zespół Aspergera - jakie są jego przyczyny?
Zapachy, które leczą - zdrowotny wpływ aromaterapii
Jak leczyć łojotokowe zapalenie skóry?
Czym jest zespół Wolfa-Hirschhorna? Jakie są jego objawy?
Jak leczyć guzki na tarczycy?
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.