Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Leczenie » Zatrucie alkoholowe - leczenie, Jak leczyć zatrucie alkoholem

Jak leczyć zatrucie alkoholem?

Zatrucie alkoholowe jest niestety bardzo często występującym problemem u osób w różnym wieku. Ma ono różne nasilenie. Często nie zdajemy sobie sprawy jak niebezpieczne może być spożycie nadmiernej ilości alkoholu.

Najczęściej występujące zatrucie nie jest zagrożeniem dla życia chorego. W miarę wprowadzania do organizmu coraz większych ilości alkoholu, następuje nadmierne pobudzenie psychoruchowe, odhamowanie, niepohamowana radość, dochodzi do niezborności ruchów, człowiek nie może wykonywać precyzyjnych ruchów. W czasie spożywania alkoholu jest nam ciepło, co jest bardzo złudne, bo np. u bezdomnych może to doprowadzić do zamarznięcia. Alkohol “grzeje” od wewnątrz, nie czuje się zimna.

W przypadku zatrucia alkoholem zaleca się przede wszystkim sen. Na drugi dzień po spożyciu alkoholu występuje kac. Charakteryzuje się on bardzo nasilonym bólem głowy, szumem w uszach. Istnieją domowe sposoby leczenia kaca, np. wypicie soku z ogórków kiszonych, kefiru, zimne okłady na czoło. Często dzień ten musi być przeznaczony na “dojście do siebie”. Nie jest się w stanie skupić ani normalnie funkcjonować. Najlepszym lekarstwem jest odpoczynek.

W przypadku poważniejszych zatruć alkoholem, kiedy osoba zatruta trafia do szpitala, wykorzystywane jest leczenia specjalistyczne. Leczenie zatruć etanolem opiera się na usunięciu niezresorbowanego alkoholu z żołądka, przyspieszeniu jego eliminacji z krwi oraz zastosowaniu leczenia wspomagającego. W celu przyspieszenia eliminacji alkoholu z krwi wykorzystuje się leki, m. in. glikokortykosteroidy, dożylne preparaty żelaza, fizjologiczny- 0,9% roztwór chlorku sodu, ponadto dożylnie można podać: nalokson, fizostygminę. Często wykorzystuje się także dializę otrzewnową, której celem jest usunięcie szkodliwych substancji z organizmu.

Natomiast zadaniem leczenia wspomagającego jest zapewnienie prawidłowego funkcjonowania centralnego systemu nerwowego. Uzyskuje się to przez podanie leków pobudzających działanie ośrodka oddechowego, który znajduje się w podwzgórzu, glukozy, która chroni przed wystąpieniem obrzęku mózgu, a stosowane glikokortykosteroidy i leki odwadniające chronią przed ostrą niewydolnością krążenia.
Widzimy, że leczenie zatrucia alkoholowego nie zawsze sprowadza się do zimnych okładów i kwaśnego mleka. Należy więc nie przesadzać z alkoholem. W pewnym momencie nie myślimy już racjonalnie i może się to skończyć dla nas tragicznie.


Jak leczyć żylaki przełyku?
Alergia pokarmowa - czym się objawia, jak ją leczyć
Jak leczyć chorych z zespołem Sjögrena?
Na czym polegaj problemy z trzecim migdałem? O objawach, przyczynach, leczeniu!
Jak leczyć zespół jelita nadwrażliwego?
Boli cię stopa po treningu? Przeczytaj, jak ją leczyć!
3
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.