Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Leczenie » Zapalenie pochwy leczenie, Jak leczyć zapalenie pochwy

Jak leczyć zapalenie pochwy?

Zapalenie pochwy zawsze jest zaburzeniem naturalnej równowagi biologicznej tego narządu. By leczenie choroby było skuteczne, musi być prowadzone z rozmysłem. Najlepiej u obojga partnerów seksualnych w tym samym czasie.

Zapalenie pochwy leczy się różnymi środkami - z arsenału medycyny konwencjonalnej lub też naturalnymi metodami. Zawsze jednak dobieranymi w zależności od tego, jaki czynnik wywołał chorobę.


W leczeniu zapalenia pochwy i regeneracji jej środowiska stosuje się:
- Środki likwidujące czynnik patogenny - leki przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i zwalczające pierwotniaki, podawane dopochwowo w formie globulek lub doustnie w postaci tabletek. - Zdecydowana większość tych lekarstw wydawana jest na receptę. Bez recepty dostaniemy tylko naturalne preparaty.
- Preparaty przywracające właściwy, kwaśny odczyn pochwy - np. żel Multi-Gyn - zawiera m.in. wyciąg z aloesu, działa leczniczo i profilaktycznie.
- Środki wspomagające rozwój prawidłowej mikroflory - w aptekach dostępne są gotowe preparaty zawierające charakterystyczne dla pochwy szczepy bakteryjne. Stosuje się je dopochwowo (np. Lactovaginal).
Zioła i inne naturalne środki działające przeciwzapalnie, antyseptycznie, łagodząco.
zapalenie pochwy leczenie terapia

 

photoxpress.com

Jeśli wystąpią pierwsze objawy zapalenia pochwy, można spróbować łagodzić je domowymi metodami:
- stosując płukania i irygacje pochwy oraz nasiadówki - używa się do tego naparów z rumianku, nagietka, odwaru z kory dębu, lub gotowych preparatów czy mieszanek ziołowych; zielarze polecają też zakładanie tamponów nasączonych środkami roślinnymi;
- regulując przemianę materii oraz zmieniając nawyki żywieniowe: trzeba wyeliminować cukier z diety - pod każdą postacią (jest to szczególnie ważne przy nawracających grzybicach), oraz produkty na drożdżach (zjadać należy pieczywo przygotowywane na naturalnym zakwasie i z pełnoziarnistej mąki), wprowadzić fermentowane przetwory mleczne (kefiry, jogurty, zsiadłe mleko), zwiększyć ilość spożywanych warzyw a ograniczyć słodkie owoce.

Uwaga:

Uwaga: jeśli zapadnie decyzja, że wstępnie leczenie przeprowadzi się w domu, a przykre objawy nie ustępują po kilku dniach takiej kuracji, bezwzględnie należy udać się do lekarza.

Podobne porady:

5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.