Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Leczenie » Paradontoza leczenie , Paradontoza - przyczyny, objawy, leczenie

Jak leczyć paradontozę?

Paradontoza to choroba tkanek przyzębia, którą trzeba bezwzględnie leczyć. Wbrew mylnej, powszechnej opinii, nie dotyka jedynie osób starszych - bardzo częsta jest w pokoleniu 40-latków. Skutki zaniedbań w leczeniu paradontozy mają daleko idące konsekwencje: można utracić sporo tkanki kostnej szczęk i wszystkie zęby - nawet te całkowicie zdrowe.

Paradontoza najczęściej powstaje na skutek nieumiejętnej higieny jamy ustnej. Chorobę wywołują zaniedbania i niesystematyczne czyszczenie zębów lub - paradoksalnie - przesadna gorliwość w szczotkowaniu zębów. W pierwszym przypadku odkładający się kamień nazębny wciska się pod dziąsła, odsuwa je i powoduje powstanie kieszonek dziąsłowych. Niewłaściwe lub zbyt mocne szczotkowanie prowadzi do uszkodzeń miękkich tkanek, obniżenia linii dziąseł i odsłonięcia szyjek zębowych. Bakterie gromadzące się w zagłębieniach przy dziąsłach niszczą kości szczęk. Niepodparte zęby chwieją się i wypadają.

Leczeniem paradontozy zajmuje się stomatolog lub periodontolog. Pacjent z zaawansowaną chorobą korzysta też z pomocy ortodonty, chirurga szczękowego i protetyka lub implantologa. Metody terapii dobierane są zależnie od stopnia zaawansowania choroby. Im szybciej leczenie zostanie podjęte, tym lepiej dla zdrowia ogólnego osoby chorej i tym korzystniej dla jej kieszeni - leczenie jest bardzo kosztowne.

paradontoza leczenie zębówphotoxpress.com


W leczeniu paradontozy stosuje się podejście zintegrowane, wykonywane etapami:
- Higienizacja, czyli oczyszczenie zębów z kamienia nazębnego i złogów - usuwanie złogów jest bezbolesne, trwa ok. pół godziny. Wykonuje się je najczęściej ręcznie lub z użyciem ultradźwięków. W czasie tzw. wizyty higienizacyjnej stomatolog uczy także techniki prawidłowego, systematycznego oczyszczania jamy ustnej i stosowania produktów do utrzymania higieny tej części ciała. Prawidłowo wykonywane szczotkowanie zębów to podstawa sukcesu w zapobieganiu paradontozie.
- Leczenie zmian próchnicowych, stanów zapalnych dziąseł i zabezpieczanie odsłoniętych szyjek zębowych - działania te są konieczne, by wygasić ogniska zakażenia bakteryjnego.
- Likwidacja kieszonek dziąsłowych - wykonuje się niewielkie zabiegi chirurgiczne (kiretaż), podczas których kieszonki są głęboko oczyszczane; likwiduje się tym samym stan zapalny toczący się w dziąśle. W przypadku, kiedy konieczne jest zmniejszenie masy dziąsła (by można było lepiej wykonywać zabiegi protetyczne lub inne) przeprowadzana jest gingiwektomia, czyli usunięcie części przerośniętej tkanki dziąsłowej.
- Stabilizowanie rozchwianych zębów, wypełnianie luk w uzębieniu i ustawianie zębów w szeregu - jeśli pozwala na to stan kości w szczękach. Wykorzystuje się tu protezy, szyny, aparaty ortodontyczne.
- Odtworzenie zniszczonych tkanek w szczękach - do dziąsła dostarczany jest specjalny preparat białkowy, który pobudza tkanki przyzębia do odnowy. Jeśli zanikowi uległa tkanka kostna, wykonywany jest przeszczep kości pobranej z obręczy biodrowej pacjenta lub z banku kości. Można też zastosować biomateriał, dzięki któremu możliwe jest odtwarzanie zniszczonych struktur podtrzymujących uzębienie.
- Odtworzenie całkowicie utraconego uzębienia z wykorzystaniem protez lub implantów.


 Jakie są metody leczenia łuszczycy?
Jak leczyć atopowe zapalenie skóry
Czy można leczyć migrenę domowymi sposobami?
Chrapiesz? Możesz się leczyć
Jak się pozbyć biegunki? Dobre sposoby
Skręcenie kostki - czy warto iść do lekarza? Jak je leczyć?
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.