Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Leczenie » Paradontoza leczenie , Paradontoza - przyczyny, objawy, leczenie

Jak leczyć paradontozę?

Paradontoza to choroba tkanek przyzębia, którą trzeba bezwzględnie leczyć. Wbrew mylnej, powszechnej opinii, nie dotyka jedynie osób starszych - bardzo częsta jest w pokoleniu 40-latków. Skutki zaniedbań w leczeniu paradontozy mają daleko idące konsekwencje: można utracić sporo tkanki kostnej szczęk i wszystkie zęby - nawet te całkowicie zdrowe.

Paradontoza najczęściej powstaje na skutek nieumiejętnej higieny jamy ustnej. Chorobę wywołują zaniedbania i niesystematyczne czyszczenie zębów lub - paradoksalnie - przesadna gorliwość w szczotkowaniu zębów. W pierwszym przypadku odkładający się kamień nazębny wciska się pod dziąsła, odsuwa je i powoduje powstanie kieszonek dziąsłowych. Niewłaściwe lub zbyt mocne szczotkowanie prowadzi do uszkodzeń miękkich tkanek, obniżenia linii dziąseł i odsłonięcia szyjek zębowych. Bakterie gromadzące się w zagłębieniach przy dziąsłach niszczą kości szczęk. Niepodparte zęby chwieją się i wypadają.

Leczeniem paradontozy zajmuje się stomatolog lub periodontolog. Pacjent z zaawansowaną chorobą korzysta też z pomocy ortodonty, chirurga szczękowego i protetyka lub implantologa. Metody terapii dobierane są zależnie od stopnia zaawansowania choroby. Im szybciej leczenie zostanie podjęte, tym lepiej dla zdrowia ogólnego osoby chorej i tym korzystniej dla jej kieszeni - leczenie jest bardzo kosztowne.

paradontoza leczenie zębówphotoxpress.com


W leczeniu paradontozy stosuje się podejście zintegrowane, wykonywane etapami:
- Higienizacja, czyli oczyszczenie zębów z kamienia nazębnego i złogów - usuwanie złogów jest bezbolesne, trwa ok. pół godziny. Wykonuje się je najczęściej ręcznie lub z użyciem ultradźwięków. W czasie tzw. wizyty higienizacyjnej stomatolog uczy także techniki prawidłowego, systematycznego oczyszczania jamy ustnej i stosowania produktów do utrzymania higieny tej części ciała. Prawidłowo wykonywane szczotkowanie zębów to podstawa sukcesu w zapobieganiu paradontozie.
- Leczenie zmian próchnicowych, stanów zapalnych dziąseł i zabezpieczanie odsłoniętych szyjek zębowych - działania te są konieczne, by wygasić ogniska zakażenia bakteryjnego.
- Likwidacja kieszonek dziąsłowych - wykonuje się niewielkie zabiegi chirurgiczne (kiretaż), podczas których kieszonki są głęboko oczyszczane; likwiduje się tym samym stan zapalny toczący się w dziąśle. W przypadku, kiedy konieczne jest zmniejszenie masy dziąsła (by można było lepiej wykonywać zabiegi protetyczne lub inne) przeprowadzana jest gingiwektomia, czyli usunięcie części przerośniętej tkanki dziąsłowej.
- Stabilizowanie rozchwianych zębów, wypełnianie luk w uzębieniu i ustawianie zębów w szeregu - jeśli pozwala na to stan kości w szczękach. Wykorzystuje się tu protezy, szyny, aparaty ortodontyczne.
- Odtworzenie zniszczonych tkanek w szczękach - do dziąsła dostarczany jest specjalny preparat białkowy, który pobudza tkanki przyzębia do odnowy. Jeśli zanikowi uległa tkanka kostna, wykonywany jest przeszczep kości pobranej z obręczy biodrowej pacjenta lub z banku kości. Można też zastosować biomateriał, dzięki któremu możliwe jest odtwarzanie zniszczonych struktur podtrzymujących uzębienie.
- Odtworzenie całkowicie utraconego uzębienia z wykorzystaniem protez lub implantów.


 Jak wyleczyć przeziębienie w jeden dzień?
Skręcenie kostki - czy warto iść do lekarza? Jak je leczyć?
Jak leczyc czyraki? - podajemy sprawdzone sposoby
Jak leczyć anoreksję?
W jaki sposób można zregenerować wątrobę?
Gdy nogi są niespokojne - czym jest zespół niespokojnych nóg
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.