Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Leczenie » Łojotokowe zapalenie skóry – leczenie, Jak leczyć łojotokowe zapalenie skóry

Jak leczyć łojotokowe zapalenie skóry?

Informacje o poradzie

KarolinaKarolina

autor porady:
Karolina Kalicka

spec. działu: Profilaktyka i Leczenie

dodano: 2011-08-26 14:30:02

wyświetleń: 5276

Słowa kluczowe

zobacz również

Łojotokowe zapalenie skóry jest chorobą, którą łatwiej rozpoznać niż leczyć. Być może wynika to z tego, że do końca nie została wyjaśniona etiologia tej jednostki chorobowej. Wiadomo, że rolę w jej rozwoju odgrywa, łojotok, czyli nadmierne wytwarzanie łoju przez gruczoły łojowe skóry. Stąd też zmiany umiejscawiają się w okolicach, gdzie znajdują się skupiska tych gruczołów – na owłosionej skórze głowy, w obrębie fałdu nosowo-wargowego na twarzy, czasem za uszami i na skórze górnej części tułowia.

Czynnikiem, który przyczynia się do powstania tych zmian jest zakażenie drożdżakiem zwanym Pityrosporum ovalae. Bierze się także pod uwagę skłonności uwarunkowane genetyczny, zaburzenia immunologiczne i nadmiar hormonów takich jak progesteron, aldosteron czy testosteron. Rozważa się także udział czynników drażniących skórę jak np. kosmetyki z dodatkiem alkoholu, złą ochronę skóry głowy. Objawy pojawiają się w powyżej opisanych okolicach i polegają na tym, że w tych miejscach skóra jest zaczerwieniona, rumień świadczy o stanie zapalnym. Obserwuje się także złuszczanie drobnych płatów naskórka. Skóra może swędzieć, ale ta przykra dolegliwość jest w różnym stopniu nasilona. Szczególnie często choroba dotyka młodych mężczyzn, a objawy nasilają się w miesiącach zimowych i jesiennych. Niestety choroba lubi trwać długo i nawracać po jakimś czasie.

Najczęściej łojotokowe zapalenie skóry rozpoczyna się od zajęcia skóry owłosionej na głowie. Udowodniono, poprzez wykonywanie wymazów ze zmian patologicznych bytowanie na niej wspomnianego drożdżaka. Stosowane są wówczas specjalne szampony lecznicze, które w swoim składzie mają związki hamujące namnażanie się grzybów, jednocześnie redukują wydzielanie łoju, wpływają korzystnie na złuszczanie się skóry oraz zmniejszają wypadanie włosów. Szampon taki należy stosować regularnie przez dość długi czas. Konieczne jest mycie nim skóry głowy nawet do 5-6 tygodni po ustąpieniu czy zmniejszeniu się zmian chorobowych. Poleca się również stosowanie szamponów z solanką siarczkową, gdyż one także łagodzą objawy.

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry powinno się zawsze rozpoczynać od terapii miejscowej. Zwykle pacjenci reagują dobrze na kremy i maści zawierające glikokortykosterydy, ponieważ uśmierzają one świąd, działają przeciwzapalnie i immunosupresyjnie. Zwykle są to leki zawierające sterydy o niewielkiej silne działania. Zalecenia dotyczące ich dawkowania i czasu stosowania wydaje w każdym przypadku lekarz. Poprawę kliniczną osiąga się również, stosując przeciwgrzybicze leki działające miejscowo np. flukonazol.

Bardzo rzadko leczenie łojotokowego zapalenia skóry jest leczeniem ogólnym. Zaleca się go wąskiej grupie pacjentów, którzy nie reagują na leczenie miejscowe, choroba nawraca często, a objawy są bardzo nasilone.

Uwaga:

Naukowcy przeprowadzają liczne badania, w których sprawdzają skuteczność innych preparatów w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry. Są to miejscowo stosowane środki o właściwościach immunosupresyjnych i przeciwzapalnych jak takrolimus i pimekrolimus.

Czym jest zespół leniwego oka? Jak go leczyć?
Zapalenie opon mózgowych - objawy i możliwe powikłania. Jak mu zapobiegać?
Groźne w skutkach zapalenie jajników - poznaj jego objawy!
Lecz grypę domowymi sposobami - oto najlepsze sposoby
Często sinieją Ci palce? Sprawdź, czy to nie choroba Raynauda!
Różne sposoby leczenia zapalenia nerek
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.