Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Leczenie » Dna moczanowa leczenie, Jak leczyć dnę moczanową

Jak leczyć dnę moczanową?

Informacje o poradzie

KarolinaKarolina

autor porady:
Karolina Kalicka

spec. działu: Profilaktyka i Leczenie

dodano: 2011-12-09 11:55:05

wyświetleń: 2355

Słowa kluczowe

zobacz również

Jak w przypadku każdej choroby, aby ją skutecznie leczyć należy znać ją i prawidłowo rozpoznać. Gdy mowa o dnie moczanowej charakterystyczne są napady, które zwykle pojawiają się na początku choroby.

Związane są one z występowaniem objawów zapalenia stawu. Najczęściej dotyczą one stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Na pierwszy plan wysuwa się zazwyczaj silny i ostry ból. Widoczny są poszerzone obrysy stawu, obrzęk i zaczerwienienie skóry nad nim. Ból zwykle wybudza pacjenta ze snu, nad ranem. Pomocne mogą być dane uzyskane z wywiadu, które dotyczą wcześniejszego spożycia alkoholu przez pacjenta, dieta bogata w mięso, informacje chociażby o współistniejących chorobach nerek. W takich ostrych sytuacjach leczenie pacjenta polega na przyjęciu go do szpitala i podawaniu mu leku o nazwie kolchicyna według określonego schematu.

Preferuje się przyjmowanie leku w formie tabletek na drodze doustnej. Można także łagodzić ból poprzez dołączenie leków należących do niesteroidowych leków przeciwzapalnych, ale trzeba zachować ostrożność przy stosowaniu kwasu acetylosalicylowego.

W czasie pobytu pacjenta w szpitalu z powodu pierwszorazowego ostrego napadu, do zadań lekarzy należy ustalenie diagnozy. W tym celu ważne jest wykonanie badań laboratoryjnych, wśród których możemy się spodziewać przede wszystkim zwiększonego stężenia kwasu moczowego. Niemniej jednak pacjenci ci, często mają różne zaburzenia metaboliczne, a co za tym idzie mogą wystąpić nieprawidłowości, które dotyczą np. stężenia glukozy we krwi, profilu lipidowego.

Również ważnych wskazówek diagnostycznych dostarcza zbadanie płynu stawowego. Można w nim wykryć obecność kryształów moczanu sodowego. Rutynowo wykonywane są także prześwietlenia za pomocą promieniowania rentgenowskiego zmienionego chorobowo stawu i odnalezienie dość charakterystycznych cech dla dny moczanowej jak np. ostro obrysowane nadżerki, geody. Jeśli lekarz rozpozna dnę moczanową, powinien zachęcić pacjenta do działań, które pozwolą na obniżenie stężenia kwasu moczowego. Ważne jest, aby chory ograniczył w swojej diecie spożywanie mięsa, podrobów, bulionów, fasoli oraz innych produktów, które są tzw. produktami z dużą zawartością puryn. Zaleca się także unikanie alkoholu oraz rzucenie palenia papierosów. Z uwagi na to, że pacjenci często mają nadwagę, skłania się ich do zmniejszenia masy ciała poprzez stosowanie racjonalnej diety i podjęcie regularnego wysiłku fizycznego.

W leczeniu, dny moczanowej mają zastosowanie leki, których działanie polega na obniżaniu stężenia kwasu moczowego, takie jak allopurynol. Trzeba pamiętać, że mogą być one włączone do terapii pacjenta dopiero po miesiącu od wystąpienia ostrego napadu. Często po wykonaniu badań okazuje się, że pacjenci mają zaburzenia metaboliczne, które powinny być uregulowane. Mowa tu przede wszystkim o podwyższonym stężeniu glukozy we krwi, a także o nieprawidłowościach lipidowych. Dodatkowo pacjenci ci powinni mieć sprawdzane ciśnienie tętnicze krwi, a w przypadku nadciśnienia musi być ono leczone.


W jaki sposób można zregenerować wątrobę?
Bulimia - jak leczyć bulimię?
 Jak wyleczyć przeziębienie w jeden dzień?
Jak rozpoznawać i leczyć skoliozę?
Jakimi ziołami leczyć problemy z wątrobą?
Jak leczyć nietrzymanie moczu
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.