Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Leczenie » Leczenie czyraków , Jak leczyć czyraki

Jak leczyc czyraki? - podajemy sprawdzone sposoby

Czyraki, czyli ropne zapalenie mieszków około włosowych jest niezwykle uciążliwym i przykrym schorzeniem, na które najczęściej narażone są osoby o obniżonej odporności, cierpiące na otyłość, pracujące lub żyjące w złych warunkach higienicznych, chorujące na cukrzycę, AIDS, choroby nowotworowe i wszystkie te, które wymagają leczenia glikokortykosteroidami i lekami immunosupresyjnymi.

Leczenie czyraków można stosować zarówno domowymi sposobami łagodzącymi związane z ich występowaniem dolegliwości, jak również stosowaniem odpowiedniej diety i antybiotykami, jeżeli czyraki są wyjątkowo dokuczliwe i inne metody ich zwalczania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

Do najczęściej stosowanych domowych sposobów radzenia sobie z czyrakami należą m.in. okłady ze zgniecionych liści kapusty. Powszechne jest również smarowanie zmienionego miejsca maścią cebulową lub stosowanie okładów z surowej cebuli. Należy pokroić ją w grube plastry, podgrzać je i układać na czyraku lub przemywać sokiem z cebuli chore miejsce 3-4 razy dziennie. Doskonale działa również gęsta papka z kurkumy wymieszanej z wodą, z której okłady należy stosować 3 razy dziennie lub picie jej wymieszanej z mlekiem. Podobnie jak cebula, pomoże to zmniejszyć ilość ropy.

Do innych domowych sposobów na łagodzenie dolegliwości związanych z powstawaniem i pękaniem czyraków oraz zmniejszających opuchliznę z nimi związaną należą okłady maścią z mleka i szarego mydła gotowanych razem do uzyskania papki o konsystencji gęstej śmietany.

Na usunięcie opuchlizny związanej z powstawaniem czyraków stosuje się ciepłe kompresy z soli kuchennej, gorących, nagrzanych ręczników lub ściereczek. Podobne działanie wykazują sproszkowane nasiona kminku namoczone w gorącej wodzie i nakładane 3-4 razy dziennie w postaci gęstej papki na chore miejsce. Dobre efekty lecznicze przynosi również przemywanie czyraka olejkiem z drzewa herbacianego.

Ponadto w aptekach dostępne są różnego rodzaju leki powszechnie stosowane w leczeniu czyraków. Należy do nich maść ichtiolowa powodująca ich szybsze pęknięcia i wysuszająca oraz kremy antybakteryjne, którymi należy smarować czyraki. Te i inne specyfiki dostępne są w aptekach bez recepty.

W niektórych przypadkach, co ma miejsce szczególnie, jeżeli chodzi o czyraka gromadnego, charakteryzującego się skupianiem i zlewaniem kilku czyraków w jeden, konieczna jest interwencja chirurgiczna w celu ich nacięcia lub usunięcia. Ponadto, bez względu na rodzaj czyraków, wskazane jest także stosowanie środków ogólnie wzmacniających i regularna kontrola stanu zdrowia, aby wykluczyć przewlekłe schorzenia odpowiedzialne za częstsze pojawianie się czyraków.


Groźne choroby oczu - zaćma. Jak ją rozpoznać i leczyć?
Świerzb - jak go wyleczyć?
Co zagraża oku - przegląd chorób i sposoby walki z nimi
W jaki sposób należy leczyć zespół cieśni nadgarstka?
Jak leczyć chorych z zespołem Sjögrena?
Jak przyjmować leki - ABC leczenia
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.