Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Leczenie » Leczenie czyraków , Jak leczyć czyraki

Jak leczyc czyraki? - podajemy sprawdzone sposoby

Czyraki, czyli ropne zapalenie mieszków około włosowych jest niezwykle uciążliwym i przykrym schorzeniem, na które najczęściej narażone są osoby o obniżonej odporności, cierpiące na otyłość, pracujące lub żyjące w złych warunkach higienicznych, chorujące na cukrzycę, AIDS, choroby nowotworowe i wszystkie te, które wymagają leczenia glikokortykosteroidami i lekami immunosupresyjnymi.

Leczenie czyraków można stosować zarówno domowymi sposobami łagodzącymi związane z ich występowaniem dolegliwości, jak również stosowaniem odpowiedniej diety i antybiotykami, jeżeli czyraki są wyjątkowo dokuczliwe i inne metody ich zwalczania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

Do najczęściej stosowanych domowych sposobów radzenia sobie z czyrakami należą m.in. okłady ze zgniecionych liści kapusty. Powszechne jest również smarowanie zmienionego miejsca maścią cebulową lub stosowanie okładów z surowej cebuli. Należy pokroić ją w grube plastry, podgrzać je i układać na czyraku lub przemywać sokiem z cebuli chore miejsce 3-4 razy dziennie. Doskonale działa również gęsta papka z kurkumy wymieszanej z wodą, z której okłady należy stosować 3 razy dziennie lub picie jej wymieszanej z mlekiem. Podobnie jak cebula, pomoże to zmniejszyć ilość ropy.

Do innych domowych sposobów na łagodzenie dolegliwości związanych z powstawaniem i pękaniem czyraków oraz zmniejszających opuchliznę z nimi związaną należą okłady maścią z mleka i szarego mydła gotowanych razem do uzyskania papki o konsystencji gęstej śmietany.

Na usunięcie opuchlizny związanej z powstawaniem czyraków stosuje się ciepłe kompresy z soli kuchennej, gorących, nagrzanych ręczników lub ściereczek. Podobne działanie wykazują sproszkowane nasiona kminku namoczone w gorącej wodzie i nakładane 3-4 razy dziennie w postaci gęstej papki na chore miejsce. Dobre efekty lecznicze przynosi również przemywanie czyraka olejkiem z drzewa herbacianego.

Ponadto w aptekach dostępne są różnego rodzaju leki powszechnie stosowane w leczeniu czyraków. Należy do nich maść ichtiolowa powodująca ich szybsze pęknięcia i wysuszająca oraz kremy antybakteryjne, którymi należy smarować czyraki. Te i inne specyfiki dostępne są w aptekach bez recepty.

W niektórych przypadkach, co ma miejsce szczególnie, jeżeli chodzi o czyraka gromadnego, charakteryzującego się skupianiem i zlewaniem kilku czyraków w jeden, konieczna jest interwencja chirurgiczna w celu ich nacięcia lub usunięcia. Ponadto, bez względu na rodzaj czyraków, wskazane jest także stosowanie środków ogólnie wzmacniających i regularna kontrola stanu zdrowia, aby wykluczyć przewlekłe schorzenia odpowiedzialne za częstsze pojawianie się czyraków.


Poznaj sposoby na blizny! Jak można je usunąć?
Jak leczyć liszaj?
Jak leczyć paradontozę?
Jakimi ziołami leczyć problemy z wątrobą?
Skąd biorą się owrzodzenia podudzi i w jaki sposób się je leczy?
Jak leczyć anoreksję?
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.