Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Leczenie » Choroby błędnika - leczenie, Jak leczyć błędnik

Jak leczyć chory błędnik?

Współczesna medycyna dysponuje wieloma metodami leczenia chorób błędnika: od farmakoterapii po skomplikowane zabiegi chirurgiczne wykonywane z użyciem lasera i mikroskopu. Na razie nie znamy jednak sposobu na leczenie wrodzonych wad błędnika. Trzeba się liczyć z tym, że przed podjęciem decyzji o leczeniu lekarz może zlecić serię badań.

Do prawidłowej diagnozy zaburzeń błędnika lekarz wykorzystuje:
- informacje zebrane podczas szczegółowego wywiadu z chorym
- badania audiometryczne, EEG, oceniające oczopląs (ENG i VNG czyli elektro- i wideonystagmografia), tomografię komputerową, rezonans magnetyczny (dopplerowskie badanie przepływów krwi przez tętnice zaopatrujące mózg), badanie potencjałów słuchowych z pnia mózgu (ABR), badanie radiologiczne kręgosłupa szyjnego i kości skroniowych.

Sposoby leczenia zaburzeń błędnika:
- Farmakoterapia - jeśli chorobę wywołały drobnoustroje, zapada decyzja o zastosowaniu antybiotyków o szerokim spektrum działania oraz metronidazolu. Kiedy schorzenie ma charakter autoimmunologiczny wdraża się kortykosterydy. Włączane są też środki do leczenia objawowego: leki osłabiające wymioty, znoszące stan zapalny i halucynacje ruchowe.
- Leczenie ruchem, tzw. kinezyterapia - to rehabilitacja polegająca na wykonywaniu określonych zestawów ćwiczeń fizycznych, których celem jest poprawa psychicznego samopoczucia pacjenta, przywrócenie mu właściwej pewności ruchowej i ułatwienie powrotu do stanu normalnego. Kinezyterapię opracowuje doświadczony rehabilitant, konkretnie do indywidualnego przypadku choroby. Od pacjenta wymaga się dyscypliny, systematyczności i wiary w siebie (by początkowe trudności nie zniechęciły do wykonywania ćwiczeń).
- Leczenie operacyjne - decyzja o jego podjęciu zapada, kiedy inne metody terapeutyczne są nieskuteczne albo nie przynoszą oczekiwanych efektów, a dolegliwości są bardzo uciążliwe dla chorego.  Bywa podejmowane po urazach, w celu ratowania życia lub zapobiegania groźnym powikłaniom. Stosuje się je też w leczeniu otosklerozy (która jest chorobą błędnika kostnego).

chory błędnik objawy leczeniesxc.hu


Jak się pozbyć biegunki? Dobre sposoby
Choroba Leśniowskiego-Crohna - jakie daje objawy i jak się ją leczy?
Brodawczaki krtani - jak je rozpoznać i skutecznie leczyć?
Nie zawsze śmiertelna - w jaki sposób leczy się sepsę?
Kiedy na profilaktykę jest już za późno... jak leczy się tętniaki?
Przeszedłeś zawał serca? Poznaj zasady leczenia i rehabilitacji!
3
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.