Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Leczenie » Borelioza leczenie , Jak leczyć boreliozę

Jak leczyć boreliozę?

Im szybciej rozpozna się i zacznie leczyć boreliozę, tym większe są szanse na całkowity powrót do zdrowia. Nie każda jednak terapia wygląda identycznie.

Dobór metody leczenia i środka oraz sposób jego dawkowania zależą od:
- stopnia zaawansowania choroby
- kondycji pacjenta
- doświadczeń własnych lekarza oraz posiadanej przez niego wiedzy na temat leczenia boreliozy - z tego właśnie powodu najlepiej jest podjąć terapię u lekarza specjalizującego się w zwalczaniu tej choroby.

W leczeniu boreliozy stosuje się trwającą wiele tygodni lub miesięcy antybiotykoterapię (im choroba później wykryta, tym przeważnie dłużej będzie trwać jej leczenie). W zależności od stopnia zaawansowania choroby i współistniejących chorób leczenie wygląda następująco:
Borelioza wczesna - stosowane są silne antybiotyki, najczęściej z grupy tetracyklin lub makrolidów plus metronidazol lub tinidazol (leki o właściwościach bakterio- i pierwotniakobójczych).
Borelioza przewlekła - podaje się przez kilka tygodni antybiotyki (doustnie lub dożylnie) - głównie cefalosporyny i penicyliny. Antybiotyki są wymieniane co kilka tygodni (choroba wykazuje mniej więcej miesięczny cykl i fakt ten wykorzystuje się przy planowaniu długości kuracji poszczególnymi lekami).

Leczenie z różną szybkością przynosi pozytywne efekty. Borelioza zaawansowana w części przypadków wymaga nawet wieloletniego leczenia. Po odstawieniu leków (również po długim ich stosowaniu) u części leczonych osób utrzymują się objawy choroby - zjawisko to nazywane jest zespołem poboreliozowym (choć część lekarzy uważa, że to nawrót choroby).

Metodami naturalnymi nie da się wyleczyć boreliozy - mogą one za to bardzo dobrze wspomagać farmakoterapię, aktywizując układ odpornościowy do walki z bakteriami wywołującymi chorobę.
Wspomagająco będą działać: czosnek (pod każdą postacią, a szczególnie surowy), preparaty zwierające Vilcacorę, oregano, jeżówkę purpurową. Ich przyjmowanie trzeba jednak skonsultować z lekarzem prowadzącym podstawową terapię.

borelioza leczenie morguefile.com

Z powodu tego, że boreliozę zwalcza się antybiotykami, a kuracja nimi trwa długo, do leczenia włącza się:
- probiotyki
- witaminy i minerały
- leki przeciwgrzybiczne - w przypadku zakażenia tymi patogenami
suplementy diety działające bakteriobójczo i ochronnie na wątrobę oraz nerki: preparaty z żurawiną (ochrona dróg moczowych), ostropestem plamistym (ochrona wątroby).


Cholera - choroba możliwa do wyleczenia. Jak leczy się cholerę?
Jak leczyć paradontozę?
Jak rozpoznać i leczyć zapalenie mieszków włosowych?
Jak leczyć hemoroidy? - sposoby
Groźne choroby oczu - zaćma. Jak ją rozpoznać i leczyć?
Fitoterapia - terapia ziołami - jak ją stosować
3
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.