Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Leczenie » Biegunka leczenie , Jak leczyć biegunkę

Jak leczyć biegunkę domowymi sposobami?

Informacje o poradzie

KatarzynaKatarzyna

autor porady:
Katarzyna Kieś-Kokocińska

spec. działu: Profilaktyka i Leczenie

dodano: 2011-03-08 13:19:53

wyświetleń: 5656

Słowa kluczowe

zobacz również

Na biegunkę spowodowana zatruciem lub infekcją najlepsze są: dieta, popijanie dużych ilości płynów i uzupełnianie niedoborów elektrolitów. Stosowane w porę i mądrze, przyspieszą usunięcie z organizmu czynnika wywołującego biegunkę i powrót do zdrowia. Nieco inaczej postępuje się, kiedy przyczyną biegunki jest poważniejsza choroba tocząca się w jelitach.

Jeśli biegunki trwają długo lub występują często, należy podejrzewać istnienie choroby jelit lub alergię. Do zasadniczego postępowania, czyli nawadniania, diety oraz uzupełniania elektrolitów trzeba jeszcze dodać jedno zadanie: wykonanie badań diagnostycznych.

Biegunkę leczymy zaraz po tym, jak się pojawiła. W przypadku, kiedy jej przyczyną jest infekcja lub zatrucie pokarmowe, nie należy hamować częstego wypróżniania się - razem z oddawanym kalem z jelit usuwane są przyczyny biegunki, najczęściej toksyny wytwarzane przez drobnoustroje.

Uwaga:

Biegunka, która trwa 1-2 dni, o ile nie dochodzi do odwodnienia organizmu, nie jest groźna. Pilnej konsultacji z lekarzem wymaga biegunka u dzieci i niemowląt, przypadłość dotycząca osób dorosłych trwająca 3 i więcej dni, oraz taka, w której oddawany kał ma kolor czerwony, smoliście czarny, lub kiedy podczas wypróżniania się w stolcu pojawia się krew czy spore ilości śluzu.

Proces leczniczy obejmuje:
- ścisły reżim dietetyczny - dozwolone są sucharki (bez rodzynek), chrupki kukurydziane (bez dodatków smakowych), chleb cieniutko posmarowany masłem;
- dostarczanie sporej ilości płynów - najlepiej niegazowanej wody mineralnej albo przegotowanej z kranu, herbatek owocowych, lekkich ziołowych naparów o właściwościach przeciwzapalnych (rumianek);
- dostarczanie elektrolitów;
- stosowanie węgla aktywowanego albo preparatu o nazwie Tanninum albuminatum; ten pierwszy idealnie wchłania toksyny, a drugi działa przeciwbiegunkowo i ochronnie na jelita.

Kiedy minie pierwszy, gwałtowny rzut biegunki, można ostrożnie sięgnąć po lekkostrawne produkty, które:
- działają zapierająco: banany, gotowany ryż (bez dodatków), gotowaną marchew lub zupę marchwiankę (pól kilograma marchewki zetrzeć lub pokroić w plasterki i ugotować do miękkości z odrobiną soli w litrze wody; do zupy można dodać ryżu);
- dostarczają do jelit korzystną mikroflorę: jogurty naturalne bez dodatku cukru i wsadu owocowego (zsiadłe mleko nie jest polecane przy biegunce);
- dostarczają witamin i soli mineralnych - lekkie zupy jarzynowe ze sporą ilością marchwi, gotowane na początek w osolonej wodzie, a dopiero przy poprawie samopoczucia na drobiowym rosole.

Powinno się unikać soku jabłkowego (to produkt o właściwościach rozwalniających), kawy, herbaty, alkoholu.


Jakie są objawy anemii u dzieci?
Trądzik różowaty - jak go rozpoznać i leczyć?
Bulimia - jak leczyć bulimię?
Migrena - jak ją leczyć domowymi sposobami
Czy można leczyć migrenę domowymi sposobami?
Jak leczyć anoreksję?
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.