Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Leczenie » Atopowe zapalenie skóry – leczenie , Jak leczyć atopowe zapalenie skóry

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry

Alergiczna reakcja organizmu na czynnik uczulający powoduje reakcję zapalną, nazywaną atopowym zapaleniem skóry. Jest ono przypadłością bardzo przykrą, w znacznym stopniu utrudniającą życie i normalne funkcjonowanie. Powoduje zwykle zaczerwienienie skóry, łuszczenie i swędzenie, a jej wyleczenie domowymi sposobami nie jest możliwe, co więcej mające zniwelować jej objawy domowe sposoby nie są wskazane, ze względu na specyficzny charakter choroby.

W leczeniu atopowego zapalenia skóry najważniejsze jest właściwe i na ile to możliwe szybkie zdiagnozowanie choroby, stopnia jej nasilenia i rozpoznanie czynnika wywołującego zapalenie. Jest to o tyle ważne, że leczenie atopowego zapalenia skóry, nazywanego potocznie AZS, opiera się przede wszystkim na unikaniu odpowiedzialnych za wystąpienie zmian skórnych czynników alergizujących. Polega to głównie na doborze odpowiedniej diety i zapewnieniu choremu odpowiedniego, hypoalergicznego środowiska, umożliwiającego unikanie jego drażniących elementów.

Kliniczne leczenie AZS polega w dużej mierze na stosowaniu neutralnych maści natłuszczających skórę, szczególnie po kąpieli, najlepiej co najmniej dwa razy dziennie. Powszechnie są również stosowane różnego rodzaju zawiesiny i pasty zawierające związki przeciwzapalne. Zmniejszają one świąd i przynoszą ulgę, gdy skóra puchnie i sprawia wrażenie napiętej. Należy unikać również przesuszania skóry i jej podrażnienia w wyniku otarć czy słonecznych poparzeń.

Jednak jeżeli maści, kremy i zawiesiny natłuszczające nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, konieczne jest skonsultowane z lekarzem i dobrane odpowiednio do stanu i zaawansowania choroby miejscowe leczenie kortykosteroidami. Należy jednak pamiętać, że powinny być one stosowane jedynie w ostateczności, gdy inne leki przeciwzapalne nie działają. Ponadto ze względu na to, że swędzenie, które towarzyszy atopowemu zapaleniu skóry bywa szczególnie uporczywe głównie w nocy, konieczne jest stosowanie wtedy leków przeciwhistaminowych, które osłabiając reakcję obronną organizmu przynoszą wyraźną ulgę i pozwalają spokojnie przespać noc. Jest to o tyle ważne, że bezsenność, stres, i dużo silnych negatywnych emocji w dużym stopniu zaostrzają objawy chorobowe co znacząco przyczynia się do pogorszenia stanu skóry i samopoczucia samego chorego.

Osoby borykające się z AZS powinny unikać także zbyt wysokich temperatur, które powodują wzmożone pocenie się, ponieważ przegrzewanie i związane z tym późniejsze przesuszanie skóry, pogarsza jej stan. Nie bez znaczenia, jeżeli nie najważniejszy, jest również wybór przez chorych na AZS odpowiedniego zawodu, który nie będzie związany z narażaniem skóry na stałą styczność ze związkami drażniącymi lub uczulającymi. Przede wszystkim należy zwrócić na to uwagę przy wyborze takich zawodów jak fryzjer, pielęgniarka czy mechanik samochodowy.


Jakie zioła stosować na zaparcia?
Boli Cię brzuch? Sprawdź objawy zapalenia wyrostka robaczkowego
Leczenie migreny - jak sobie z nią radzić?
Jak leczyć hemoroidy? - sposoby
Anemia - jak ją rozpoznać, jak ją leczyć
Jak leczyć zapalenie spojówek?
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.