Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Leczenie » Atopowe zapalenie skóry – leczenie , Jak leczyć atopowe zapalenie skóry

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry

Alergiczna reakcja organizmu na czynnik uczulający powoduje reakcję zapalną, nazywaną atopowym zapaleniem skóry. Jest ono przypadłością bardzo przykrą, w znacznym stopniu utrudniającą życie i normalne funkcjonowanie. Powoduje zwykle zaczerwienienie skóry, łuszczenie i swędzenie, a jej wyleczenie domowymi sposobami nie jest możliwe, co więcej mające zniwelować jej objawy domowe sposoby nie są wskazane, ze względu na specyficzny charakter choroby.

W leczeniu atopowego zapalenia skóry najważniejsze jest właściwe i na ile to możliwe szybkie zdiagnozowanie choroby, stopnia jej nasilenia i rozpoznanie czynnika wywołującego zapalenie. Jest to o tyle ważne, że leczenie atopowego zapalenia skóry, nazywanego potocznie AZS, opiera się przede wszystkim na unikaniu odpowiedzialnych za wystąpienie zmian skórnych czynników alergizujących. Polega to głównie na doborze odpowiedniej diety i zapewnieniu choremu odpowiedniego, hypoalergicznego środowiska, umożliwiającego unikanie jego drażniących elementów.

Kliniczne leczenie AZS polega w dużej mierze na stosowaniu neutralnych maści natłuszczających skórę, szczególnie po kąpieli, najlepiej co najmniej dwa razy dziennie. Powszechnie są również stosowane różnego rodzaju zawiesiny i pasty zawierające związki przeciwzapalne. Zmniejszają one świąd i przynoszą ulgę, gdy skóra puchnie i sprawia wrażenie napiętej. Należy unikać również przesuszania skóry i jej podrażnienia w wyniku otarć czy słonecznych poparzeń.

Jednak jeżeli maści, kremy i zawiesiny natłuszczające nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, konieczne jest skonsultowane z lekarzem i dobrane odpowiednio do stanu i zaawansowania choroby miejscowe leczenie kortykosteroidami. Należy jednak pamiętać, że powinny być one stosowane jedynie w ostateczności, gdy inne leki przeciwzapalne nie działają. Ponadto ze względu na to, że swędzenie, które towarzyszy atopowemu zapaleniu skóry bywa szczególnie uporczywe głównie w nocy, konieczne jest stosowanie wtedy leków przeciwhistaminowych, które osłabiając reakcję obronną organizmu przynoszą wyraźną ulgę i pozwalają spokojnie przespać noc. Jest to o tyle ważne, że bezsenność, stres, i dużo silnych negatywnych emocji w dużym stopniu zaostrzają objawy chorobowe co znacząco przyczynia się do pogorszenia stanu skóry i samopoczucia samego chorego.

Osoby borykające się z AZS powinny unikać także zbyt wysokich temperatur, które powodują wzmożone pocenie się, ponieważ przegrzewanie i związane z tym późniejsze przesuszanie skóry, pogarsza jej stan. Nie bez znaczenia, jeżeli nie najważniejszy, jest również wybór przez chorych na AZS odpowiedniego zawodu, który nie będzie związany z narażaniem skóry na stałą styczność ze związkami drażniącymi lub uczulającymi. Przede wszystkim należy zwrócić na to uwagę przy wyborze takich zawodów jak fryzjer, pielęgniarka czy mechanik samochodowy.


Gronkowiec złocisty - groźny czy niegroźny? Jak wyleczyć się z gronkowca?
Poznaj sposoby na blizny! Jak można je usunąć?
Jak leczyć chorych z zespołem Sjögrena?
Nadżerka - leczyć - nie leczyć
Zapalenie płuc - objawy i przebieg choroby
Jakie są pierwsze objawy brucelozy? Sprawdź!
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.