Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Leczenie » Mocznica - objawy, Mocznica - leczenie

Czym jest mocznica? Jakie daje objawy i jak się ją leczy?

Informacje o poradzie

KarolinaKarolina

autor porady:
Karolina Kalicka

spec. działu: Profilaktyka i Leczenie

dodano: 2012-01-13 09:54:30

wyświetleń: 9140

Słowa kluczowe

zobacz również

Aby przybliżyć istotę mocznicy, należy rozpocząć od wyjaśnienia, na czym polega przewlekła niewydolność nerek. To stan, który powstaje w skutek zaburzenia czynności nerek, z kolei zaburzenie funkcjonowania nerek charakteryzuje się tym, że nie można go odwrócić oraz nieustannie postępuje.

Do rozpoznania u pacjenta przewlekłej niewydolności nerek niezbędne jest oznaczenie wskaźnika przesączania kłębuszkowego. Diagnozę potwierdza wartość GFR poniżej 90 ml/min/1,73m2.

Jakie przyczyny powodować mogą przewlekłą niewydolność nerek?

W naszym kraju najczęściej przewlekła niewydolność nerek powstaje w wyniku nefropatii cukrzycowej. Często także mogą do niej doprowadzać kłębuszkowe zapalenia nerek, śródmiąższowe zapalenia nerek, nefropatia wynikająca z nadciśnienia tętniczego. Jak można wywnioskować, skoro przewlekła niewydolność nerek postępuje, to określono kolejne stadia choroby. Ostatnim stadium jest właśnie mocznica, czyli przewlekła schyłkowa niewydolność nerek. Takie rozpoznanie można postawić choremu, u którego GFR wynosi mniej niż 15 ml/min/1,73m2. Wraz z postępem niewydolności nerek dochodzi do wzrostu stężenia kreatyniny, mocznika, kwasu moczowego, a wynika to z gromadzenia się substancji, które powstają w przemianie białek – nazywane są one toksynami mocznicowymi.

Pacjenci, u których stwierdza się mocznicę, zwaną także schyłkową przewlekłą niewydolnością nerek, mogą prezentować bardzo różnorodne objawy, które dotyczyć mogą prawie wszystkich układów. Z tzw. objawów ogólnych – pacjenci skarżą się na osłabienie, trudności w zasypianiu. Mają oni problemy ze skupieniem uwagi i koncentracją. Mogą być albo nadmiernie pobudzeni, albo odwrotnie – przytłumieni i obojętni. Skóra takich osób wydaje się sucha, czasami pojawia się świąd, który zmusza pacjentów do drapania się, co z kolei sprawia, że pojawiają się na skórze linijne przeczosy. U pacjentów mogą wystąpić obrzęki lub – odwrotnie – cechy odwodnienia w wyniku zaburzeń nawodnienia. W bardzo zaawansowanych postaciach mocznicy na skórze obecny być może szron mocznicowy.

Jeśli chodzi o przewód pokarmowy, chorzy zgłaszają nudności, wymioty, gorzej odczuwają różne smaki, czasem nie mają apetytu. Zaburzenia dotyczyć mogą także układu krążenia i mieć postać niewydolności krążenia, nadciśnienia tętniczego, zaburzeń rytmu. Ze strony układu nerwowego nierzadko występują bóle głowy, pogorszenie słuchu, drżenia mięśniowe, a także różnie nasilone zaburzenia depresyjne, poczucie niepokoju, a nawet psychozy. U kobiet pojawić się mogą zaburzenia miesiączkowania, panowie zgłaszają często problemy z potencją, zaś u obu płci spada libido. Wystąpić mogą także objawy hematologiczne, przede wszystkim polegają one na tym, że stwierdza się u pacjentów niedokrwistość, cechy skazy krwotocznej.

Pacjenci z mocznicą muszą być poddawani dializoterapii. Alternatywna możliwość leczenia to przeprowadzenie u tych chorych operacji przeszczepu nerki. Leczenie zwykle przynosi poprawę kliniczną, a część objawów ustępuje, bądź też symptomy stają się mniej nasilone.


Czym jest zespół kociego krzyku? Jak się go diagnozuje?
Objawy i leczenie aplazji szpiku kostnego
Trądzik różowaty - jak go rozpoznać i leczyć?
Wciąż najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce - zawał serca. Objawy!
Jak wygląda leczenie mononukleozy zakaźnej?
Co pozwala zdiagnozować cukrzycę?
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.