Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Leczenie » Co to jest stulejka, Jak leczyć stulejkę

Co to jest stulejka i na czym polega jej leczenie?

Stulejka jest to fizjologiczna wada prącia, polegająca na nieprawidłowym odwodzeniu napletka z okolicy żołędzi. Każdy mężczyzna powinien wiedzieć, na czym dokładnie polega to zaburzenie, czy stwarza zagrożenie dla jego zdrowia i w jaki sposób przebiega kuracja lecznicza.

W przypadku stulejki mamy do czynienia ze zwężeniem ujścia napletka, które może utrudniać lub też całkowicie uniemożliwiać ściągnięcie go poza żołądź. To anatomiczne zaburzenie zwykle nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia mężczyzny, jednak może powodować wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Pod napletkiem gromadzą się zanieczyszczania, co skutkuje częstymi infekcjami okolic płciowych. Poza tym w dorosłym życiu, mężczyzna może odczuwać ból podczas stosunku seksualnego.

Leczenie stulejki powinno odbywać się już we wczesnym dzieciństwie. Jeżeli pediatra podczas badania zauważy u chłopca tę wadę, najczęściej zaleca stopniowe odciąganie napletka codziennie, najlepiej podczas ciepłej kąpieli. Jeśli jednak te zabiegi nie przyniosą efektu, powyżej trzeciego roku życia konieczna będzie interwencja chirurgiczna. U niemowląt i bardzo małych dzieci trudności w odciąganiem napletka niejednokrotnie są stanem fizjologicznym i nie należy się nim martwić. Oczywiście pod warunkiem, że nie pojawiają się żadne niepokojące objawy, jak na przykład zaczerwienienie i ropna wydzielina.

Stulejka musi być natomiast operowana jeżeli utrudnia lub uniemożliwia oddawanie moczu. Jest to niewielki zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym, polegający na poszerzeniu ujścia napletka, najczęściej przez małe nacięcie. Po operacji następuje krótki okres rekonwalescencji, trwający około dwóch tygodni. Oczywiście ze względu na specyficzne miejsce, w którym dokonuje się zabiegu, należy bardzo uważać na gojącą się ranę i nie dopuścić do jej zakażenia.

Innym sposobem leczenia stulejki jest zabieg obrzezania. Polega on na usunięciu części napletka, najczęściej wędzidełka. Obrzezanie ze względów medycznych stosuje się jednak w rzadkich przypadkach. Najczęściej jest ono bowiem związane z religijno-kulturową tradycją, występującą na przykład w judaizmie.

Zabieg usunięcia stulejki można również przeprowadzić w późniejszym wieku – kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu lat. Uważa się, że z medycznego punktu widzenia, leczenie stulejki przez obrzezanie może wywrzeć korzystny wpływ nie tylko na stan zdrowia mężczyzny, ale także jego seksualnej partnerki. Usuwa się bowiem potencjalne źródło infekcji dróg rodnych, które bardzo często jest przyczyną nawracających dolegliwości obojga partnerów.


Jak należy leczyć zespół jelita wrażliwego? ( + dieta)
Jak objawia się niedokrwienie kończyn dolnych? Jak wygląda jego leczenie?
Przeszedłeś zawał serca? Poznaj zasady leczenia i rehabilitacji!
Mukowiscydoza – objawy, leczenie
Świat w kolorze jest zdrowszy - koloroterapia
W jaki sposób leczy się migotanie przedsionków?
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.