Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Leczenie » Leczenie reumatyzmu , Jak leczyć reumatyzm?

Choroby reumatyczne - jak je leczyć

Pod hasłem reumatyzm kryje się więcej niż jedna choroba. Choroby reumatyczne mogą mieć różne przyczyny, nie zawsze znane i różnie się objawiać. Jak leczyć schorzenia reumatyczne?

W obrębie chorób reumatycznych wyróżnia sie stany zapalne i niezapalne. Pierwsze związane są z tkanką łączną, a drugie ze stanami zwyrodnienia dotykającymi kości. Pierwsze zazwyczaj doskwierają osobom w różnym wieku, także dzieciom, natomiast reumatyzm, któremu towarzyszą stany zwyrodnienia kości, jest chorobą osób starszych.
Jedną z odmian reumatyzmu jest artretyzm. Cierpią na niego dużo częściej mężczyźni, niż kobiety. Przyczyną pojawienia się tej choroby są problemy dotyczące przemiany materii i związana z tym zbyt duża ilość kwasu moczanowego we krwi.  Kwas ten osadza się w okolicach stawów, powodujac ich zniekształcenia. Choroba atakuje głównie okolice palucha, kostki czy nadgarstków.

Na złagodzenie objawów reumatyzmu może pomóc odpowiednia dieta. Powinniśmy zrezygnować przede wszystkim z mięsa, które spożywane w nadmiarze powoduje osłabienie kości. Lekarz powinien pomóc w ustaleniu odpowiedniej dla nas diety.
Reumatyzm leczy się przede wszystkim farmakologicznie. Podczas lekkich objawów i wstępnej fazy choroby stosuje się leki niesterydowe, których skutki uboczne są mniejsze. Jeśli nie przyniosą one efektu lub objawy choroby są silniejsze, stosuje się silniej działające leki farmakologicznie, a nawet sterydy, które czasem zatrzymują postęp choroby, ale mogą mieć  poważne skutki uboczne.

Istnieje też wiele sposobów domowych na radzenie sobie z reumatyzmem. Na dolegliwości natury reumatycznej świetne są masaże, które wzmacniają kości i stawy oraz je rozgrzewają. Zalecane są też kąpiele w naparach ziołowych, które maja działanie przeciwzapalne i rozgrzewające. Ciepłe kąpiele, okłady i smarowanie bolących miejsc maścią także dają dobre rezultaty.

W przypadku stosowania domowych sposobów radzenia sobie z reumatyzmem ważne jest, aby stosować je regularnie. Jednorazowy masaż czy kąpiel parowa mogą nam przynieść ulgę, ale krótkotrwałą. Najlepiej stosować środki naturalne często i regularnie.

W przypadku reumatyzmu należy koniecznie pamiętać o ruchu. Sztywne i obolałe stawy trzeba wprawić w ruch, żeby sie wzmocniły. Gimnastyka będzie więc świetnym rozwiązaniem, także różnego rodzaju delikatne ćwiczenia rozciągające, jak na przykład joga terapeutyczna.

Pamiętajmy wiec, żeby reagować szybko, jeśli mamy problemy ze stawami. Sterydy to ostateczne rozwiązanie, które  - jak już zostało wspomniane - przynosi wiele efektów ubocznych. Próbujmy leczyć objawy reumatyczne, o ile to możliwe, naturalnymi sposobami. Ustalenie  rutyny, która nam pozwoli utrzymać stawy w dobrej formie jest najważniejsze. Opracujmy sobie plan masaży i ćwiczeń oraz odpowiednią dietę, a efekty powinny być odczuwalne w postaci dużego złagodzenia objawów reumatyzmu.


Jak leczyć przewlekłą niewydolność nerek?
Czy jest zespół Marfana? Charakterystyczne objawy
Jak leczyć atopowe zapalenie skóry
Kiedy na profilaktykę jest już za późno... jak leczy się tętniaki?
Przeszedłeś zawał serca? Poznaj zasady leczenia i rehabilitacji!
Cholera - choroba możliwa do wyleczenia. Jak leczy się cholerę?
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.