Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Leczenie » Choroby paznokci - leczenie , Jak leczyć chore paznokcie

Choroby paznokci - jak je leczyć

Leczy się je dosyć trudno, a ponadto wymaga to cierpliwości i doboru właściwych zabiegów pielęgnacyjnych. Schorzenia paznokcia częściej występują na stopach niż na dłoniach. Choroba może dotyczyć tylko jednego paznokcia jak i rozprzestrzenić się na pozostałe.

Najbardziej popularną, a jednocześnie zaraźliwą chorobą jest grzybica. Na grzybicę stóp możemy zachorować zarażając się w takich miejscach jak basen, łaźnia czy sauna, używając cudzych butów oraz przyborów do pedicure innych osób.
Są pewne osoby bardziej podatne na zarażenie się grzybicą, mianowicie chorzy na cukrzycę, otyłość, niedokrwistość, zaburzenia krążenia oraz hormonalne, przyjmujący sterydy, antybiotyki. Grzybice występują tak często, iż stanowią 50% wszystkich chorób paznokci. Zakażeniu grzybicą sprzyja osłabieniu organizmu. Grzybica zaczyna się do wolnego brzegu paznokcia, gdzie tworzą się zmiany. Płytka paznokcia przybiera wówczas kolor zielonkawy lub szary, staje się matowa i krucha, a przede wszystkim łamliwa. Zakażenie łatwo może przenieść się na pozostałe paznokcie.

Choroby paznokcia wtórne
drożdzyca - jest chorobą zakaźną, a stan zapalny rozpoczyna się od wału paznokcia (zaczerwienie i obrzęk)
łuszczyca paznokcia - często towarzyszy łuszczycy skóry. Płytka paznokcia staje się matowa i często występuje na niej wgłębienie
zanokcica - są to zmiany zapalne, które powstają w otoczeniu paznokcia. Schorzenia wywołują najczęściej bakterii.

Zmiany pierwotne paznokcia:
- bielactwo
- przerost płytki paznokciowej
- zanik płytki paznokciowej
- oddzielanie się płytki paznokciowej
- zaklęśnięcia płytki paznokciowej
- zespół żółtych paznokci
- dystorfia paznokci (szorstkość paznokci)
- zmiany zabarwienia płytki paznokcia

Leczenie
W większości przypadków niezbędna jest konsultacja z lekarzem, która zaleca stosowanie preparatów przeciwgrzybicznych, antybiotyków, maści czy preparatów witaminowych.


Choroba Parkinsona - sposoby leczenia i rehabilitacji pacjenta
Jak leczyć lambliozę?
Boli Cię brzuch? Sprawdź objawy zapalenia wyrostka robaczkowego
Jakie objawy daje przerost prostaty i jak się go leczy?
Co pozwala zdiagnozować cukrzycę?
Niewydolność szyjki macicy w ciąży
3
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.