Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Leczenie » Migotanie przedsionków - przyczyny, Migotanie przedsionków - objawy

Chaos w klatce piersiowej - migotanie przedsionków. Przyczyny i objawy

Informacje o poradzie

KarolinaKarolina

autor porady:
Karolina Kalicka

spec. działu: Profilaktyka i Leczenie

dodano: 2012-01-16 12:46:02

wyświetleń: 3173

Słowa kluczowe

zobacz również

Migotanie przedsionków jest częstym zaburzeniem rytmu serca, które występuje u ludzi. Uważa się, że plasuje się ono na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o tzw. nadkomorowe zaburzenia rytmu.

Na czym polega istota migotania przedsionków?

Wiadome jest, że fizjologicznie serce człowieka pracuje jakby etapami. Posiada ono swój własny automatyzm, który niejako mobilizuje serce do pracy polegającej na skurczach i rozkurczach oraz ich skutkach. Najpierw kurczą się przedsionki, później komory. Procesy te muszą zachodzić z odpowiednią częstością, aby pompa, jaką jest serce, spełniała dobrze swoją rolę, czyli tłoczyła krew do płuc w celu jej utlenowania oraz na obwód ciała, aby dostarczyć każdej komórce odpowiednią ilość tlenu.

W przebiegu migotania przedsionków ta harmonia ulega zaburzeniu. Przedsionki zaczynają kurczyć się zdecydowanie za szybko i za często. Ich rytm pracy staje się bezładny, jego częstość wynosi od 350 do 700/minutę. Sprawia to, że – mówiąc obrazowo – przedsionki biją swoim własnym rytmem, zaś komory swoim. Panuje totalny chaos i nie można wychwycić żadnej zależności pomiędzy pracą przedsionków a pracą komór. Takie zjawisko nie jest bez znaczenia dla funkcjonowania organizmu, ponieważ zaburzeniu ulega cała efektywność hemodynamiczna.

Migotanie przedsionków może być napadowe, przetrwałe lub utrwalone. Rodzaj migotania określa się w przypadku świeżo wykrytego zaburzenia rytmu. O napadowym migotaniu mówimy, jeśli pojawi się i ustąpi w ciągu 7 dni samo. Przetrwałe dotyczy tych przypadków, w których nie mija ono po tygodniu. Każde migotanie może mieć cechy utrwalonego migotania przedsionków, jeśli leczenie go za pomocą kardiowersji nie przyniosło poprawy, bądź przyniosło poprawę, ale stan migotania powrócił w ciągu doby czasu.

Zawsze rodzi się pytanie – skąd się w ogóle bierze migotanie przedsionków?

Najczęściej przyczyny związane są z jakimiś zaburzeniami, nieprawidłowościami, chorobami serca. Często predysponują do niego: nadciśnienie tętnicze, wady nabyte zastawki mitralnej, może też być skutkiem przebytego zawału serca. Prawie połowa chorych, którzy leczą się z powodu niewydolności serca, może mieć także migotanie przedsionków. Istnieje również grupa przyczyn, które nie są związane z patologiami samego serca. Wśród nich najczęstsza jest nadczynność tarczycy.

Co powinno zaniepokoić pacjenta?

Szczególnie postać napadowa migotania przedsionków związana jest z pojawieniem się symptomów klinicznych. Wówczas chorzy nagle odczuwają kołatanie serca, opisują, że mają wrażenie, jakby serce chciało wyskoczyć im z klatki piersiowej. Dodatkowo czują się słabi, mogą u nich wystąpić zawroty głowy, a nawet omdlenia. Natomiast postać utrwalona migotania przedsionków u bardzo wielu pacjentów nie powoduje żadnych objawów.


Dziecięcy nowotwór: nerwiak niedojrzały - objawy, diagnoza, leczenie
Jak leczyć zgrzytanie zębami (bruksizm)?
Polipy jelita grubego - jak poznać, czy na nie cierpimy?
Na sen - sprawdzone domowe sposoby na bezsenność
Nie zawsze śmiertelna - w jaki sposób leczy się sepsę?
Jak rozpoznać niedomykalność zastawki mitralnej? Co ją powoduje?
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.