Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Leczenie » Zapalenie wyrostka robaczkowego objaw, Jakie są objawy zapalenia wyrostka robaczkowego

Boli Cię brzuch? Sprawdź objawy zapalenia wyrostka robaczkowego

Informacje o poradzie

KarolinaKarolina

autor porady:
Karolina Kalicka

spec. działu: Profilaktyka i Leczenie

dodano: 2011-09-02 11:21:57

wyświetleń: 7257

Słowa kluczowe

zobacz również

Zapalenie wyrostka robaczkowego – wbrew powszechnemu przekonaniu – nie jest tylko chorobą okresu dziecięcego. Może ona dotknąć człowieka w każdym wieku, zwłaszcza zaś młodych dorosłych. W związku z tym, że zapalenie wyrostka robaczkowego jest chorobą, która wymaga interwencji chirurgicznej, należy ją szybko zdiagnozować, rozpoznać i leczyć.

Zapalenie wyrostka robaczkowego – wbrew powszechnemu przekonaniu – nie jest tylko chorobą okresu dziecięcego. Może ona dotknąć człowieka w każdym wieku, zwłaszcza zaś młodych dorosłych. W związku z tym, że zapalenie wyrostka robaczkowego jest chorobą, która wymaga interwencji chirurgicznej, należy ją szybko zdiagnozować, rozpoznać i leczyć.

Dolegliwości, które odczuwa pacjent po części zależą od lokalizacji samego wyrostka robaczkowego. Istnieją bowiem różne jego ułożenia w obrębie jamy brzusznej, a zmienność osobnicza w tej kwestii jest duża. Do zapalenia dochodzi często z powodu zaczopowania światła wyrostka przez kamień kałowy. Stan zapalny wywołać mogą także pasożyty czy zwiększenie ilości tkanki limfatycznej.

Kiedy można myśleć o zapaleniu wyrostka robaczkowego?

U sporej grupy pacjentów pojawiają się charakterystyczne objawy. Najczęstszym spośród nich jest ból brzucha. Jego charakter można określić jako ostry i nagły. Pojawia się bez związku ze spożywanym pokarmem. Chociaż początkowo umiejscawia się w okolicach nadbrzusza albo w środkowej części brzucha w okolicach pępka. Bardzo typowa jest zmiana jego lokalizacji. Chory odczuwa ostry ból na początku choroby w środkowej części brzucha, potem może nastąpić krótki okres złagodnienia lub ustąpienia dolegliwości, ale po nim nastaje ostry ból, który bardzo często mieści się w po prawej stronie w dole biodrowym.

Prawie wszystkim pacjentom dokuczają nudności, czasem mogą dołączyć się wymioty. U chorych obserwuje się podwyższenie temperatury ciała, ale zazwyczaj nie przekracza ona 38 stopni. Takie symptomy powinny skłonić daną osobę do szybkiego skonsultowania się z lekarzem.

Zapalenie wyrostka robaczkowego jest jedną z przyczyn wystąpienia u chorego tzw. ostrego brzucha. Co to znaczy? W ten sposób opisywane są pewne cechy brzucha w badaniu fizykalnym chorego, które nazywa się objawami otrzewnowymi. Gdy lekarz dotyka brzucha pacjenta, to dolegliwości bólowe nasilają się. Wyczuwalne jest także wzmożone napięcie mięśni. Typowo występuje także objaw Blumberga. Polega on na tym, że lekarz przykłada swoją rękę w określonym miejscu na brzuchu chorego, uciska nią powłoki brzuszne, a następnie energicznie odrywa swoją dłoń. Chory, u którego stwierdza się ten dodatni objaw, odczuwa ból w momencie odrywania ręki przez lekarza. W postawieniu ostatecznego rozpoznania pomocne jest wykonanie badania USG.

Czy zawsze ból w prawym dole biodrowym oznacza zapalenie wyrostka robaczkowego?

Oczywiście nie. Takie dolegliwości zawsze należy różnicować u kobiet z zapaleniem przydatków, a także z chorobą Leśniowskiego-Crohna. Symptomy tego rodzaju spotkać można również w przebiegu wgłębień jelit, niedrożności czy nawet ciąży pozamacicznej.

Uwaga:

Prowadzono badania, które miały odpowiedzieć na pytanie, czy człowiekowi potrzebny jest wyrostek robaczkowy. Postanowiono wyciąć go profilaktycznie osobom znajdującym się w grupie badawczej. Okazało się, że takie osoby w przyszłości były bardziej podatne na infekcje i zakażenia, co pozwoliło wysunąć wniosek, że wyrostek robaczkowy bierze udział w reakcjach układu immunologicznego i jednak jest potrzebny człowiekowi.

Zapalenie pęcherzyka żółciowego - przyczyny, objawy oraz leczenie
Jak się pozbyć biegunki? Dobre sposoby
Nie straszna Ci zmiana pogody - walcz z meteoropatią
Niedoczynność kory nadnerczy - czy można ją leczyć? Jak ją leczyć?
Jak radzić sobie z zapaleniem błony śluzowej żołądka?
Masz problemy ze słuchem? Poznaj objawy i przyczyny otosklerozy!
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.