Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Dolegliwości » Ząb mądrości, Jak uśmierzyć ból rosnącego zęba

Rośnie Ci ząb mądrości? Dowiedz się jak zniwelować ból

Zęby mądrości wyrzynają się w różnym okresie życia. Mogą pojawić się między 17 a 25 rokiem życia. Okres ich wzrostu jest bardzo różny, w skrajnych przypadkach może on rosnąć aż do 40. roku życia. Natomiast co ciekawe, u niektórych osób nie pojawiają się wcale.

Brak tych zębów nie jest żadnym problemem. Zęby te bardzo rzadko rozwijają się prawidłowo. Najczęściej są one usuwane, gdyż mogą być przyczyną paradontozy, spychania zębów sąsiednich, ze względu na brak miejsca w łuku zębowym. 

Zespołowi wyrzynania dolnego zęba mądrości towarzyszą takie objawy jak ból, obrzęk, temperatura, szczękościsk. Najczęściej ból towarzyszy wyrzynaniu się dolnej ósemki, rzadziej górnej.

W celu zmniejszenia bólu bardzo często stosuje się leki przeciwbólowe, płukanki antyseptyczne, żele chłodzące. Niestety nie dają one zbyt dobrych i długotrwałych efektów. Niezbędna jest wizyta u stomatologa, który nacina dziąsło, zakłada odpowiedni opatrunek i często wprowadza antybiotykoterapię. Stosowane jest także naświetlania lampą solux.

Stomatolog często próbuje ratować zęba, gdy jest jakakolwiek szansa, że nie będzie przyczyną problemów z innymi zębami. Czasami jednak od razu wiadomo, ze zęba trzeba usunąć. Ze względu na trudny dostęp do zęba mądrości oraz jego skomplikowaną budowę, często niezbędne jest usunięcie chirurgiczne.

Często zwlekamy z wizytą u dentysty, jednak w tym przypadku jest ona niezbędna. Im dłużej będziemy próbować sami się leczyć, tym dłużej będziemy cierpieć z powodu silnego bólu. Nie ma sensu zażywać ogromnej ilości leków przeciwbólowych, które nie zawsze dadzą stuprocentową ulgę, a na pewno czas ich działania będzie krótki.

Pamiętajmy także o tym, że istnieją maksymalne dawki dobowe poszczególnych leków- także tych bez recepty i dawek tych nie można przekraczać. Najlepiej więc jak najszybciej wybrać się do stomatologa.


Zakwasy mięśni - jak sobie z nimi radzić
Wzdęcia - jak zapobiegać i leczyć
Zdarza Ci się na krótko tracić przytomność? Przyczyny omdleń!
Jak sobie radzić z bolesnymi miesiączkami
Jak rozpoznać nadczynność tarczycy? Objawy nadczynności tarczycy
Niewygodny problem - hemoroidy. Kiedy potrzebna jest operacja?
3
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.