Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Dolegliwości » Potówki u dorosłych, Jak leczyć potówki u dorosłych

Potówki na skórze dorosłych - skąd się biorą i jak je leczyć?

Informacje o poradzie

KarolinaKarolina

autor porady:
Karolina Kalicka

spec. działu: Profilaktyka i Leczenie

dodano: 2011-09-16 11:12:13

wyświetleń: 83343

Słowa kluczowe

zobacz również

Po co nam w ogóle pot? Pot jest produktem wytwarzanym przez gruczoły potowe, które są zlokalizowane w skórze człowieka. Z jednej strony pot odgrywa kluczową rolę w termoregulacji naszego organizmu. Trudno się niestety nie zgodzić, że nierzadko odczuwamy różne problemy związane z potem. Są one zarówno nieprzyjemne, jak i mało estetyczne.

Potówki należą do tej grupy dolegliwości. Kojarzą się one nam przede wszystkim ze zmianami występującymi na skórze u małych dzieci. U najmłodszych pacjentów te wykwity umiejscawiają się w naturalnych zgięciach ciała, pod pachami, w pachwinach. Ich pojawienie się zwykle jest skutkiem przegrzania. Niestety problem potówek dotyczyć może również osób w innym wieku, będących w okresie dojrzewania, dorosłych. Wtedy zmiany te znajdują się zazwyczaj na tułowiu.

Jak wygląda potówka?

Wyróżniamy trzy rodzaje potówek: zwykłe, czerwone i głębokie. Po pierwsze różnią się one głębokością bytowania. Jeśli znajdują się tuż pod naskórkiem, nazywamy je potówkami zwykłymi. Wyglądają one troszkę jak pęcherzyki. Pojawiają się u osób dorosłych na tułowiu zazwyczaj w sytuacjach wzmożonego pocenia się. Często w przebiegu wysokiej gorączki. Ich występowanie w żaden sposób nie grozi danej osobie, zaś potówki takie same znikają bez pozostawienia zmian na skórze.

Potówka czerwona wygląda podobnie, ale towarzyszy jej zaczerwienienie, czasem uczucie pieczenia, zaś lokalizuje się trochę głębiej w skórze. Potówki głębokie pojawiają się bardzo rzadko, jeśli dojdzie do nadkażenia.

Dlaczego tworzy się potówka?

Powstaje ona w wyniku nadmiernej produkcji potu i zablokowania możliwości jego odpływu. Idealnie byłoby, gdyby udało się zaleźć przyczynę wzmożonej potliwości i wówczas móc ją wyeliminować.

Niestety często u dorosłych potówki pojawiają się w wyniku oddziaływania na organizm wysokiej temperatury otoczenia, chociażby w upalne dni. Pamiętajmy wówczas o noszeniu przewiewnych, luźniejszych ubrań wykonanych z naturalnych materiałów. Uzupełniajmy również zapasy wody poprzez picie dużej ilości płynów.

Znalezienie przyczyny nadmiernej potliwości jest nie taką znowu łatwą sprawą. Związana może ona być z nadwagą, okresem menopauzy i występującymi wówczas zaburzeniami hormonalnymi. Dużą rolę odgrywają również stany emocjonalne, silny stres.

Nadmierna potliwość może być symptomem poważniejszych schorzeń takich jak: nadczynność tarczycy, cukrzyca, gruźlica. Osoby, u których pojawiają się potówki, powinny skupić się na unikaniu przegrzewania ciała oraz dbaniu o jego higienę. Same zmiany można posmarować maściami zawierającymi mentol lub kwas borowy. Dużo rzadziej, jeśli doszło do nadkażenia, stosuje się miejscowo preparaty odkażające na skórę.

W leczeniu nadmiernej potliwości wykorzystać można wiele metod. Oczywiście, gdy wykryje się przyczynę w postaci innej choroby, musimy skupić się na właściwej terapii pierwotnego schorzenia. Innym razem możliwe jest zastosowanie leków, które zmniejszają wydzielanie potu. Na rynku dostępnych jest także wiele środków kosmetycznych, które mogą być pomocne i nieco zmniejszyć uciążliwe dolegliwości.


Gdy swędzą i łzawią - przyczyny dolegliwości oczu
Masz ostrą alergię? Naucz się łagodzić jej objawy!
Jakie są typowe objawy zapalenia krtani?
Zespół metaboliczny - czym jest i jakie daje objawy?
Jak leczyć chrypkę i ból gardła?
Jak rozpoznać rogowacenie mieszkowe i leczyć je?
2
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.