Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Dolegliwości » Ugryzienie przez kleszcza - powikłania, Jakie choroby wywołuje ugryzienie kleszcza

Jakie choroby wywołuje ukąszenie kleszcza?

Kleszcze nie przenoszą jedynie bakterii boreliozy. To żywe rezerwuary wielu mikroorganizmów chorobotwórczych. Część z nich może wywołać groźne choroby u człowieka, inne patogeny atakują zaś zwierzęta domowe. Istnieją dwa główne czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwo, że kleszcz zarazi swoją ofiarę.

Czynnikami tymi są:
- czas przebywania pajęczaka w skórze - im dłużej ssie on krew, tym bardziej prawdopodobne, że zdąży zarazić ofiarę drobnoustrojami chorobotwórczymi;
- nieumiejętne usuwanie pasożyta - kleszcz wymiotuje, a zwracana przez niego treść, łącznie z chorobotwórczymi patogenami przedostaje się do ciała ofiary.

Ugryzienie kleszcza może wywołać:
- Boreliozę - to niebezpieczna choroba powodowana przez bakterie należące do krętków. Początkowo może objawić się rumieniem wędrującym i oznakami grypopodobnymi. Choroba bardziej zaawansowana atakuje skórę, układ nerwowy, krwionośny i serce; wpływa także na stan psychiczny chorego. Leczy się ją antybiotykami - czas terapii zależy od stopnia zaawansowania schorzenia. W niektórych przypadkach boreliozę leczy się przez wiele lat.

ugryzienie kleszcza powikłania chorobysxc.hu

- Odkleszczowe zapalenie mózgu i opon mózgowych - chorobę wywołują wirusy. Z tego powodu możliwe jest jedynie leczenie objawowe. Pierwsze symptomy schorzenia pojawiają się po ok. tygodniu - dwóch od ukąszenia kleszcza. Chory przez kilka dni ma gorączkę i objawy grypopodobne. Po tym czasie schorzenie może (choć nie musi) rozwinąć się dalej: pojawiają się nudności, wymioty, ból i zawroty głowy, sztywność karku i objawy neurologiczne z utratą przytomności włącznie. W niektórych przypadkach przebieg infekcji jest bardzo ciężki, a pozostałościami po przebytym schorzeniu mogą być niedowłady, dysfunkcje mięśni. Chorobie można zapobiegać, stosując szczepienia ochronne, najlepiej rozpoczynane w okresie zimowym. Z kolei po ukąszeniu kleszcza możliwe jest zastosowanie immunoglobuliny.

- Anaplazmozę granulocytarną - chorobę wywołują u zwierząt i u ludzi bakterie Anaplasma phagocytophilum. Specjaliści uznają ją za nowy problem zdrowia publicznego - jest trudna do zdiagnozowania, wykazuje szereg niespecyficznych objawów, może mieć przebieg łagodny albo ciężki. Pierwsze objawy przypominają grypę (poty, gorączka ponad 39ºCelsjusza, bóle mięśni, stawów, zmęczenie) - mogą pojawić się ok. 5-7 dni od momentu ukąszenia kleszcza. Po kilku dniach mogą pojawić się wymioty, nudności, biegunka, kaszel, duszności i zespół zmian w układzie krwionośnym, który może doprowadzić do wystąpienia skazy krwotocznej. Chorobę leczy się antybiotykami.

- Babeszjozę - to choroba zwierząt i ludzi, wywołują ją pierwotniaki, które atakują głównie erytrocyty. Objawia się dysfunkcjami ze strony układu pokarmowego, wysoką gorączką (ponad 40ºCelsjusza), dreszczami, zaburzeniami w pracy wątroby i nerek. Pierwsze symptomy występują między 1 a 6 tygodniem od zarażenia. W leczeniu stosuje się środki przeciwpierwotniakowe i antybiotyki.

- Gorączki plamiste - wywoływane przez riketsje, które na początku choroby powodują ból głowy i gorączkę. W miarę rozwoju schorzenia na skórze pojawiają się plamiste wykwity. Choroba prowadzi do zapalenia i uszkodzenia naczyń krwionośnych, ośrodkowego układu nerwowego, nerek i mięśnia sercowego. W leczeniu stosuje się antybiotyki, leki przeciwgorączkowe, przeciwzapalne.


Jak rozpoznać niedoczynność tarczycy? Objawy niedoczynności tarczycy
Jakie są objawy uczulenia na lateksowe prezerwatywy?
Jakie są sposoby na zatkane ucho?
Sposoby na chorobę lokomocyjną
Niedokrwistość z niedoboru żelaza i niedokrwistość chorób przewlekłych
Wrastające włoski to nic przyjemnego! Jak się ich pozbyć?
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.