Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Dolegliwości » Sposoby na ból głowy , Bóle głowy przyczyny

Gdy głowa pęka - jak radzić sobie z nawracającym bólem głowy

Wśród wielu osób narzekających na bóle głowy dominują ci, którzy nadużywają leków. Bóle głowy (migrena) jest bardzo uciążliwą dolegliwością, która dokucza osobom na nią cierpiącym, jak i ich bliskim, dla których migrenowiec bywa trudny do zniesienia. Ponadto wpływa na aktywność osoby cierpiącej na ból głowy, która nie może normalnie funkcjonować w domu ani w pracy.

Typologia bólów głowy:

Wśród nich wyróżnia się takie, które występują przez kilka dni jak i przewlekłe, którymi towarzyszą wymioty. Ogólnie opisanych jest kilka rodzajów bólu głowy:

- migrena przewlekła
- bóle spowodowany nadużywaniem leków
- poinfekcyjny ból głowy
- pourazowy ból głowy
- ból związany z urazem kręgosłupa szyjnego

Prawie połowa chorych osób zgłaszających się do poradni, motywuje wizytę bólem głowy. Przed kilkoma latami specjaliści dokonali nowego podziału na:

- pierwotne bóle głowy (do 4 godzin dziennie)
- bóle trwające ponad 4 godziny
- codzienne, powtarzające się

Przewlekły ból głowy – to taki, który trwa powyżej czterech godzin dziennie i powyżej 15 dni a występuje codziennie lub co drugi dzień.

Przewlekły ból głowy, zwany również napięciowym – obejmuje cała głowę, jego napady są częste i trwają od kilku minut do kilku dni, ból jest tępy i uciskowy. Nie jest ustalone dokładne jego pochodzenie, ale wpływ mogą mieć na to zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Czasami budzi chorego w środku nocy.

Nowy, codzienny ból głowy – został opisany w 1986 r., występuje każdego dnia i ma charakter rozpierający, częściej typowy jest dla kobiet.

Ból głowy skutkujący nadużywaniem leków - prawie połowa osób cierpiących na bóle głowy, przyjmuje leki przeciwbólowe, które często są nadużywane

Migrena - kiedy dopada nas migrena, nie chcemy z nikim rozmawiać i marzymy tylko o tym, aby położyć się do łóżka. Istnieją domowe sposoby radzenia sobie z migrena, które pozwolą nam zminimalizować ból.

Uwaga:

Jak sobie radzić z migreną – domowe sposoby:

- zrelaksuj się leżąc w wywietrzonym pokoju
- leżąc zrób sobie okład na głowę
- zrób sobie masaż relaksacyjny głowy
- olejek eteryczny – może nam służyć do wcierania w skronie
- maść majerankowa – niektórym pomaga wmasowanie jej w skronie i czoło
- jeżeli ból nie ustąpi po zastosowaniu wyżej wymienionych wskazówek, sięgnij po tabletkę

Wzdęcia - jak zapobiegać i leczyć
Masz zgagę? Poznaj sposoby leczenia!
Gdy katar jest niebezpieczny  - co warto wiedzieć
Jakie choroby wywołuje ukąszenie kleszcza?
Leczenie kamicy nerkowej - na czym ono polega?
Boli cię brzuch? - sprawdź, na co jesteś chory
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.