Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Dolegliwości » Wzdęcia i gazy - przyczyny, Jak leczyć wzdęcia

Brzuch jak balon - przyczyny gazów i sposoby na wzdęcia

Do jednych z najbardziej uciążliwych dolegliwości na które cierpimy należą wzdęcia i gazy. Jest to przypadłość dosyć bolesna, nieprzyjemna i często kłopotliwa. Jakie kroki podjąć, by uniknąć gromadzenia się gazów w organizmie?

Mogłoby się wydawać, iż gazy nie są niczym strasznym. Myśli tak każdy, kto ich nie doświadczył. Intensywne wzdęcia i gromadzenie się gazów są niezwykle kłopotliwe, w dużym stopniu utrudniają także współżycie społeczne, zaś w skrajnych przypadkach prowadzą nawet do alienacji. Osoby, które cierpią na tę uciążliwą przypadłość powinny zacząć prowadzić zdrowy tryb życia, dzięki czemu w znacznym skutecznie zminimalizują swój problem.

Gazy jelitowe powstają w wyniku procesu fermentacji, wywołanego przez bakterie symbiotyczne. Składają się z siarkowodoru, dwutlenku węgla, metanu oraz azotu. Gazy powodowane są także przez powietrze połykane w trakcie spożywania posiłków i oddychania. Prawidłowo funkcjonujący organizm wydala gazy nawet do kilkunastu razy na dobę, w postaci wiatrów.

Wzdęcia, zwane fachowo bębnicą, to przypadłość, która wiąże się z nadmierną produkcją gazów jelitowych. Często towarzyszą jej bóle, burczenie i uczucie przelewania się płynów w brzuchu, ciężkość jelit oraz wiatry, o bardzo nieprzyjemnym zapachu. Okazuje się, że wzdęcia mogą być powodowane wszelkimi dysfunkcjami układu pokarmowego, takimi jak: zaparcia, zespół jelita drażliwego, choroby wątroby i trzustki, czy upośledzenia funkcji jelit. Długotrwałe, przewlekłe wzdęcia wymagają systematycznego leczenia w poradni gastrologicznej.

Aby uniknąć wzdęć i gromadzenia się gazów jelitowych, konieczna jest regularna aktywność ruchowa, delikatne masaże brzucha i przede wszystkim odpowiednio zbilansowana dieta. Aby uniknąć gastrycznych powikłań należy, zatem unikać ciężkostrawnych pokarmów, ograniczyć lub wyeliminować produkty wzmagające procesy fermentacyjne oraz wystrzegać się warzyw strączkowych, cebuli i kapusty.


Gdy katar jest niebezpieczny  - co warto wiedzieć
Jak sobie poradzić z bolesną kolką? Domowe sposoby!
Jak rozpoznać nadczynność tarczycy? Objawy nadczynności tarczycy
Jak sobie radzić z bolesnymi miesiączkami
Zdarza Ci się na krótko tracić przytomność? Przyczyny omdleń!
Twoje dziecko bolą nóżki? Jak rozpoznać bóle wzrostowe?
3
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.