Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Dieta » Dieta wątrobowa, lekkostrawna

Dieta wątrobowa - lekkostrawna

Informacje o poradzie

ArnikaArnika

autor porady:
Arnika Mazur

spec. działu: Żyj Zdrowo!

dodano: 2010-07-15 09:05:49

wyświetleń: 5683

Słowa kluczowe

zobacz również

Nawet dieta osób, które cierpią na schorzenia wątroby, może być bogata. Na obiad najlepiej jest jeść ziemniaki w mundurkach, kaszę gryczaną, kaszę jaglaną lub ryż brązowy w połączeniu z chudym mięsem: piersią z kurczaka, indykiem bądź mięsem z królika albo rybą. W skład jadłospisu mogą wchodzić takie ryby, jak dorsz, mintaj, pstrąg, łosoś, sola czy jesiotr. Dietę należy wzbogacić o czosnek i cebulę, marchew, buraki, seler naciowy, sałatę, ogórka, brokuły, gotowaną kapustę włoską i pasternak. Ciepłe posiłki należy przyrządzać na bazie oleju roślinnego, najlepiej lnianego budwigowego.

Podczas lżejszych posiłków niezawodnie sprawdzają się płatki owsiane, chleb żytni na zakwasie (najlepiej czerstwy), grahamki i chleb orkoszonowy. Wśród owoców jedzonych najczęścij powinny znajdować się brzoskwinie, wiśnie, cytryny, grejpfruty, gruszki i pieczona bądź gotowane jabłka.

Cholina
Cholina odpowiada za prawidłowy metabolizm tłuszczów. Jeżeli nie ma w organizmie odpowiedniej ilości choliny, tłuszcze zostają „uwięzione” w wątrobie i nie mogą jej opuścić. Na polskim rynku dostępne są rozmaite preparaty, zawierające cholinę, w formie kapsułek bądź tabletek. Niektórzy zalecają również spożycie DMAE – suplementu o składzie zbliżonym do choliny, który przenika do mózgu szybciej niż cholina.

Fosfatydycholina
Wątroba zbudowana jest z gęsto ułożonych komórek, których powierzchnia wynosi aż 32608 m².  Produkcja błon komórkowych odbywa się przy udziale fosfatydycholiny. Niemieccy lekarz aplikują je podczas leczenia rozmaitych chorób wątroby, takich jak zapalenie wątroby i uszkodzenia na skutek działania substancji toksycznych. W sklepach ze zdrową żywnością można zaopatrzyć się w suplementy diety bogate w  fosfatydycholiny. Zanim przstąpi się do kuracji, należy tę kwestię skonsultować z lekarzem.

Witamina E
Ludzie, którzy cierpią na schorzenia wątroby, mają problem z przyswajaniem witaminy E. Powinny zwrócić się do lekarza z prośbą o pomoc w dobraniu odpowiednich suplementów diety.

Witamina K
Ci, którzy cierpią z powodu chorób wątroby, nie są w stanie dobrze wchłaniać witaminy K. Braki tej witaminy mogą być uzupełnione w formie zastrzyków.

Przeciwwskazania
Osoby, które cierpią na schorzenia wątroby, powinny ograniczyć spożywanie niacyny, witaminy z grupy B. Może ona nasilić objawy choroby.
Przy schorzeniach nerek i wątroby należy zachować szczególną ostrożność podczas spożywania suplementów diety, które zawierają witaminę D. Konwersja D3 do bardziej aktywnych postaci jest szczególnie niebezpieczna dla wątroby.


Słodzik czy cukier - co wybrać
Dieta dla grupy krwi 0 - sprawdź co jeść
Niebezpieczne diety - uzależnienie od odchudzania
Jak ograniczyć jedzenie - sposoby na mniejszy apetyt
Dieta na zdrowe zęby - zasady odżywiania
Dieta dla diabetyków - zasady
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.